Návrh elektromagnetu podle původního - jde to vůbec ?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bigkubik
Příspěvky: 24
Registrován: 21 led 2014, 01:00

Návrh elektromagnetu podle původního - jde to vůbec ?

#1 Příspěvek od bigkubik »

Ahoj, řešim docela zapeklitej problem, potřebuji navrhnout cívku pro elektromagnet ve vibračním čerpadle, bohužel ale neznám původní výkon ani odběr. Znám pouze:

původní jmenovité napětí: 230V
průměr drátu: 0.11mm měď
dokázal bych spočítat cca počet závitů podle vzorce

Jde mi o to, že není v mých silách navinout cívku stejně jako původní, takže bych klidně zvolil nižší napětí a přidal adekvátní trafo 12V nebo 24V? Pro možnost použít silnějčí drát..

odhadem bude mit čerpadlo tak 10-15W

Díky za každej nápad jak tohle přepočítat :)

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#2 Příspěvek od Jodr »

Naprosto orientačně. Spočítej poměr původní napětí - nové napětí a tím poměrem zvětšíš průřez vodiče (ne průměr !!) Navineš plnou cívku a mělo by to vyhovovat. Pokud potřebuješ komplexní návrh tak něco najdeš tady

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#3 Příspěvek od EL34 »

Tyto výpočty - elektromagnety by měli být v knize Nečásek Radiotechnika od kapsy. Mimo jiné je to fakt super knížka. Pokud jsi to ještě nenavinul nebo nemáš jinej způsob, můžu to oskenovat. Na te civce bych si dal být tebou docela záležet. Přece jen to je na 230V a jede to dost dlouho v kuse. Zkrátka to není jako elektromagnet v domovním zvonku. :D

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#4 Příspěvek od Jodr »

>EL34 Já se dočetl, že zakladatel vlákna to chce navinout na 12 - 24V, ale možná špatně vidím, nebo mám potíže s pochopením zadání. V případě, že by cívka zůstala na 230V, nemusím nic počítat a navinu ji opět plnou drátem jak píše 0,11 CuL.

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#5 Příspěvek od EL34 »

Jo jasně to jsem přehlédl. Beru zpět.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“