UC3906

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
luke001
Příspěvky: 56
Registrován: 13 říj 2004, 02:00

UC3906

#1 Příspěvek od luke001 »

Zdravím všechny bastlíře.
Po letech jsem se rozhodl inovovat nabíječku na aku. Velice se mi líbilo zapojení s UC3906 a tak jsem hledal nějaké konstrukce. V podstatě existují dva způsoby hodnot řídících odporů RA....RD. Vyzkoušel jsem obě varianty (KE06_2007 a HW server) a výsledek neodpovídá uváděným hodnotám. Pokud vypočítám hodnoty podle vzorců v datasheetu, tak se sice přiblížím hodnotám z KE6 2007 ale ke konci nabíjení 16,5V neklesá proud - stále jede naplno 5A.
Konstrukce z HW která má podstatně menší hodnoty odporů sice sníží proud na 3A při 16V, ale nepřejde do udržovacího režimu. Také mě zaráží zatížení srážecího odporu max 5W. Při vstupním napětí 20V proudu 5A je na něm úbytek cca 5-6V a to vychází na 30W.
Může mi někdo prosím poradit co s tím? Které napětí řídí který odpor? Případně kde dělám chybu při výpočtu? Vycházel jsem z těchto hodnot:Vin=20V, Vf=14V, Voc= 14,5V, Vt=10,5V, It=0,05A, Id= 70µA, Inab =5A

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Necítím se jako sotisfikovaná osoba, ale můžu za sebe říct jediné- pokud chceš od někoho pomoc, tak tady nehaž čísly nějakých KE a pod....
Proč? Protože ne každý má k těmto (původně tištěným) periodikům přístup. Dej sem reálné schema, ve kterém přesně ukážeš zapojení.
Člověk kolikrát udělá chybu- stává se- nejhorší je ji najít když nemáš oponenturu.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#3 Příspěvek od procesor »

Pri 5A mi vychádza ten odpor iba 1,25W. Takže kús spočítať celé znova.
Kdesi som na nete videl aj funkčnú kalkulačku.
Možno milión aplikácii s tým obvodom bez problémov pracuje.
Hľadaj aj tu v diskusiách "UC3906"
napríklad:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 06&start=0

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#4 Příspěvek od weed_smoker »

S tim jsem se taky natrápil,dával jsem UC3906 do svítilny a řešilo se to v odkaze nade mnou. Ten dělič se počítá každý baterce na míru,naštěstí existuje kalkulátor .

BTW.Ta svítilna už spadla od tý doby po LED upgradu 2x na zem(1m a víc),krom vymlácenýho skla,naprasklýho závitu a izolepou připevněnýho držadla svítí i nabíjí furt dobře.Původní halogen by to asi neustál.

Uživatelský avatar
luke001
Příspěvky: 56
Registrován: 13 říj 2004, 02:00

#5 Příspěvek od luke001 »

Zde jsou schémata ze kterých jsem vycházel.
To Procesor: myslím,že jsem počítal správně. Na začátku nabíjení je vstupní napětí 20V, za odporem 12V (to se mění podle stupně nabití) tj. 8V krát 5A je dokonce 40W.
Při prvním pokusu jsem dodržel hodnoty podle KE a srážecí odpory ( 2x0,1Ω paralerně) se po pár minutách přetavily.
Jinak jsem našel na netu několik bakalářských prací na toto téma. Je zajímavé, že se opakují tyto dvě konstrukce a výpočty jim sedí. Např.(https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace ... e_id=16911)
To weed_smoker: kalkulačku jsem také zkoušel a je to stejné
Přílohy
HW-server.jpg
Zde sníží proud na 3A
(99.67 KiB) Staženo 201 x
KE6_2007.jpg
Toto zapojení nesníží proud u konce nabíjení.
(52.3 KiB) Staženo 224 x

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#6 Příspěvek od procesor »

luke001 píše: To Procesor: myslím,že jsem počítal správně. Na začátku nabíjení je vstupní napětí 20V, za odporem 12V (to se mění podle stupně nabití) tj. 8V krát 5A je dokonce 40W. .....
:roll: Preháňaš s tým myslením, lebo 0,25V krát 5A je iba 1,25W.

Schémy sú principiálne rovnaké (obidve). Tá s N-MOSom je paškvil, do reálnych podmienok fungovania jej ešte veľa chýba. Mosfet sa nemá čím zatvárať, defacto zostáva stále otvorený.
Ak si ju staval ako prvú a zhoreli ti odpory 2x0,1Ω, kúp si nové UC3906. Asi sa porúčalo do kremíkového neba.
Zjavne ti ten obvod nič neriadi (obmedzuje to iba tvoj 30W odpor :roll:, spolu s odporom transformátora). Ešte sa priznaj, že si ho zväčšil na viac ako 1,5Ω.

Uživatelský avatar
luke001
Příspěvky: 56
Registrován: 13 říj 2004, 02:00

#7 Příspěvek od luke001 »

To Procesor : Máš pravdu. Stavěl jsem ten první protože autor psal ..po dvouletém provozu..... Tak jsem si říkal, že bude snad funkční. :cry:
Srážecí odpor jsem dělat z kusu odporového drátu dokud jsem nenaměřil 5A do baterie. Teď jsem ho změřil a skutečně má 1,3Ω. Takže všechno špatně. Na nějakém fóru jsem narazil na kritiku N-MOS ale říkal jsem si, proč by to tam autor dával kdyby to nefungovalo?
Takže koupím nový UC a TIP147. Hodnoty odporů Ra...Rd použiju již vypočítané dle datasheetu. Je to tak správně?

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#8 Příspěvek od procesor »

Rs=0,25V/5A=0,05Ω.
Na tranzistore (TIP147) bude rozdiel Uin-Ubat...t.j. cca 10...6V pri Uin=20V.
Ten tranzistor treba dať na veľmi dobrý chladič (pre stratu až 50W).

Uživatelský avatar
luke001
Příspěvky: 56
Registrován: 13 říj 2004, 02:00

#9 Příspěvek od luke001 »

OK. Zatím děkuji za rady.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“