Ventilátor v krbu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Standahorusice
Příspěvky: 119
Registrován: 26 led 2014, 01:00
Bydliště: Veselí nad lužnicí

Ventilátor v krbu

#1 Příspěvek od Standahorusice »

Dobrý večer.Prosím o radu.Mám ventilátor ke krbu na odtach teplého vzduchu, je tam asynchronní motor a kondenzátor ca 2uF na rozběch.Studený se bez problénu roztočí,ale jakmile teplota dosáhne asi 60stupňů tak se přestane otáčet.Když ventilátor roztočím ručně tak se chvilku točí,dokonce i zrychluje to požadovaných otáček,ale za pár minut zase stojí.Kondenzátor jsem provizorně vyměnil za 4uF a pořát stejnýNechce se mi věřit že je motor vadný...jak to nejlépe změřit? Děkuji za radu

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#2 Příspěvek od jasin »

Asi bych změřil proud za studena i po ohřátí. To ledacos napoví.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Je možný, že má přidřený pouzdro - ohřátím se zvětší průměr hřídelky a ta začne drhnout, až se zastaví - a tím se ještě víc ohřívá, protože motorek není ochlazovanej proudem vzduchu. Zkusil bych nejjednodušší test - NAMAZAT HŘÍDELKU pár kapkama kvalitního motorovýho oleje...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Standahorusice
Příspěvky: 119
Registrován: 26 led 2014, 01:00
Bydliště: Veselí nad lužnicí

#4 Příspěvek od Standahorusice »

Motor jen uložen v ložiskách,a i při horkým provozu se otáčí bez odporu,nikde nic nedrhne. Strašně špatne se demontuje z krbovýho obezdění a tak sem napřet laboroval se změnou kondenzátoru(to horko mu nemuže dělat dobře).

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Však ti to jasin píše jasně , měř celou dobu proud a i tím kondem .

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#6 Příspěvek od Yarda1 »

Co je to za ventilátor a za motor? IMHO jednofázové asynchronní elektromotory potřebují mít kondenzátor hlavně k rozběhu, když dosáhnou pracovních otáček, tak už by se mohly v otáčkách udržet i bez kondenzátoru.
Asynchronní elektromotory pro pohon ventilátorů malých výkonů bývají se závitem nakrátko a bez kondenzátoru (třeba MEZAXIÁL)
http://www.atas.cz/products.php?sekce=2 ... =30&lng=cz
Víte určitě, že na elektromotoru (a na kondenzátoru?) je teplota jen těch 60° a ne vyšší?

A napadlo mne, přímo v hlavě. Není v tom elektromotoru nějaká tepelná pojistka co by při přehřátí vinutí vypnula napájení? Někdy tam bývají.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Standahorusice
Příspěvky: 119
Registrován: 26 led 2014, 01:00
Bydliště: Veselí nad lužnicí

#7 Příspěvek od Standahorusice »

Napřet začnu stím měřením proudu za tepla a za studena.Motor a kondenzátor byl původně v plechové krabici na odtach teplého vzduchu z krbu,nezdálo se mi to při instalaci ,tak sem kondenzátor dal ven aby se teplem moc nenahříval.Pojistka tepelná,nevím jestly tam je ,ale jak sem uvedl víše tak při rozehřátí krbu a nečinosti ventilátoru stačí prstama ho rostočit a ca+-2-3minut maká.Ozvu se po kontrole protekajícího proudu.Pak už jen ho demontovat ven :( práce hrozná.Děkuji za názory a rady.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Asi bude v háji kotva (rotor). Pochybuju, že tam bude drátová, spíš jen trochu hliníku zalitýho do drážek. Za studena vede dobře, jak se ohřeje, trhliny se zvětší a motor ztratí sílu, i když z logiky věci by to mělo být naopak. Stejnej problém jsem měl u čerpadla k bazénu. Pošli fotku rotoru.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#9 Příspěvek od palmalsport »

TO : standahorusice
A co takhle napsat typ toho motoru?
On totiž není motor jako motor. Obzvlášť když má odtahovat teplý vzduch z krbu. 1 fázové motory jsou několikero konstrukcí, a né vždy se dají napasovat na to co po nich chceme.
:)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“