prosba o pomoc regulovatelný zdroj 10-17V 30A schema

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
maro555
Příspěvky: 14
Registrován: 15 bře 2014, 01:00

prosba o pomoc regulovatelný zdroj 10-17V 30A schema

#1 Příspěvek od maro555 »

Dobrý deň,
chcel by som Vás poprosiť či by mi niekto nepomohol vytvoriť jednoduchu triakovú regulkaciu na regulovatelny zdroj 10-17V a 30A.
Potreboval by som nabijať autobateriu z nezvycajním napätím 14V a potrebujem nabíjať na 16,4V .
Nasiel som jednu schemu a podla nej som spravil regulaciu na primary ...všetko fungovalo ale ak sa bateria zacala dobíjať čím menej prudu brala tým sa mi napätie zväčšovalo...a toto je problem ktory potrebujem vyriesiť. Nechcem sedieť pri zdroji a stale kontrolavať či mi napatie stupa...chcem proste nastaviť 16,4V a chcem aby sa nezvysovalo ani neznizovalo.
hladam co najednoduchsiu schemu ktora urcite bude slapat :-D
mam zdroj 24V 1250VA

vopred dakujem za vase rady.
nehnevajte sa ze som otvoril dalsiu temu

PS:urcite sa pytate ako nabijam bateriu v aute...ma aj 12V kontakt...baterie pouzivam na autohifi sutaze a vtedy kontakt prehodim na 14V kontakt

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Jakákoliv veřejná knihovna nebo internet - najít knížku Václava Maliny Poznáváme elektroniku 4 (BEN http://shop.ben.cz/cz/120937-poznavame- ... iku-4.aspx ) - je tam popsaná poměrně podrobně a blbovzdorně tyristorově regulovaná nabíječka s popisem jak ji nastavit i na jiný napětí než je 12V.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
maro555
Příspěvky: 14
Registrován: 15 bře 2014, 01:00

#3 Příspěvek od maro555 »

dakujem za odpoved...ked sa nenajde nejaky dobrak co by bol ochotny mi pomoct v podobe ze by mi tu hodil schemu..tak mi asi nic ine nezostne a kupit si tuto knihu.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Přinejhorším bych ti mohl schémata a text z tý knížky oskenovat a někam poslat/upnout ke stažení, abys nemusel platit cca 7€ - http://www.shop-mania.sk/knihy/p-poznav ... iv-4699096 ... Mám ji doma v papíru, v pdfku nějakosi neexistuje...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Grafiaus
Příspěvky: 121
Registrován: 30 zář 2011, 02:00

#5 Příspěvek od Grafiaus »


Uživatelský avatar
maro555
Příspěvky: 14
Registrován: 15 bře 2014, 01:00

#6 Příspěvek od maro555 »

zdravim Vás, velmi pekne dakujem.....uz stahujem :wink: idem na to pozriet a dam vediet co som vycital.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Můžeš ji realizovat také regulcí normálního trfa na 24V regulací z vysavače na primáru , nebo doporučuji , sám jsem několikrát stavěl , nabíječku z AR asi 1979 a okolo . Do řídících elektrod tyristorů ti při použití zapalovacího trafa doporučuji dát nějaké pojistky , tak 0,1-0,5A . Protože při použití jako karstáru se občas tyristor přeruší a trafo proudem z G shoří . Osobní zkušenosti . Odkaz jsem sem několikrát dával , ale nemohu nyní nalézt .

Uživatelský avatar
maro555
Příspěvky: 14
Registrován: 15 bře 2014, 01:00

#8 Příspěvek od maro555 »

dakujem pokazeni vysavac doma mam motor moi zhorel a je tam i ta regulaciia...pozriem sa aj na tuto moznost

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#9 Příspěvek od milous2 »

Nevím,ale připadá mi,že se to tu probíralo s uživatelem "pawka" v jiném vláknu o transformátoru? Byl tam odkaz na nabíječku s tyristorem ( řezačka křídel z polystirénu) a to to zapojení by mělo tázajícího uspokojit.Doporučuju dohledat ono téma.Je výživné :lol:
Přídám něco z popisu autora řezačky /nabíječky :
Budete-li uvažovat o nabíječce pro max. běžné autobaterie do 65Ah/12V potom stačí transformátor 15V/100 - 120W tedy s výstupem cca 6,5-8A.
Tento dostačuje s přehledem jak na autobaterie, tak i žhavení pil na řezání polystyrenu pro naše účely. Navíc - lze použít při můstkovém usměrnění nebo dvoucestném usměrnění u transformátoru s vyvedeným středem jako regulovatelný zdroj od 1,5V do cca 18V a proudu do 7,5A - což se nám často také hodí...
Zdroj - nabíječku si trošku popíšeme:
Při provozu jako nabíječka se zvolí koncové napětí /dle druhu, stáří a kapacity baterie/, nastaví se počáteční nabíjecí proud a to je vše.. Baterie nebo i jednotlivý článek se dobíjí a automaticky podle nastaveného koncového napětí na baterii snižuje proud až na tzv. udržovací - několik mA.. Tedy lze nechat nabíjet třeba přes víkend. Zvolené napětí baterie nebo článku a počáteční nabíjecí proud se dá nastavovat potenciometry P1 a P2.
Jen POZOR!
Při totálně vybité baterii se nastavený počáteční proud po naformátování samočinně zvýší!!
Je tedy potřeba na nabíječku umístnit vhodný jistič, který by při opomenutí vypnul a po chvíli nabíjení znovu zkontrolovat a snížit počáteční nabíjecí proud.
Při provozu jako zdroj k odporové pile stačí do kleštin upnout jejich vodiče, zapnout jistič na výstupu, nastavit vhodný proud pro pilu potenciometrem a můžeme řezat..
Podle vlastní zkušenosti bohatě stačí proud v rozmezí od 3,5 - 5A ..
Já pálím při 4 - 4,5A na obou mých pilách, jak úhlové tak velké rámové..
Provoz jako regulovatelný zdroj si nemusíme snad ani popisovat..
Jedním potenciometrem si nastavíme napětí a druhým můžeme regulovat i proud.
Vše však nastavujeme raději přes multimetr - je to přesnější.
Přílohy
původní zapojení.JPG
(71.03 KiB) Staženo 180 x
Naposledy upravil(a) milous2 dne 15 bře 2014, 11:51, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Nejjednodušší . potřebuješ jen tu regulaci , trafo a diodový můstek . Jen pozor , nemá to napěťové hlídání , bude to zdroj proudu .

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#11 Příspěvek od misocko »

hned v prvom prispevku pise ze chce zdroj napetia (nie prudu)
PS ak sa v tom nechces hrabat tak na ebay najdi nejakz stepdown s poyadovanym napetim a prudom (tovjim ydrojom budes napajat ten stepdown, on sa postara o stale napetie)

Uživatelský avatar
maro555
Příspěvky: 14
Registrován: 15 bře 2014, 01:00

#12 Příspěvek od maro555 »

Páni potrebujem regulaciu napätia nie prúdu. Najlepšia by bola regulacia za mostíkom na výstupe.Na vstupe mám regulaciu ide krásne dokial naňu nezapojím bateriu...napätie stúpa ako blbé.Už som toho prešiel kopy kopy textov a zatial nic co konkretne potrebujem....takze stabilná regulacia napätia je to čo potrebujem 0-17V a 30A .dakujem za vaše odpovede aspon na ebastlirna su ludia ochotný.na niektorých forach co som pisal aj mesiac bez odpovede

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

maro555 píše:Páni potrebujem regulaciu napätia nie prúdu...
A jak víš, že ti bude 30A stačit?
Zdá se mi, že se ti zdá... :wink:

Uživatelský avatar
maro555
Příspěvky: 14
Registrován: 15 bře 2014, 01:00

#14 Příspěvek od maro555 »

masar píše:
maro555 píše:Páni potrebujem regulaciu napätia nie prúdu...
A jak víš, že ti bude 30A stačit?
Zdá se mi, že se ti zdá... :wink:
mám dve autobaterie 62Ah 1600A .
chodim stim na sutaze a hned medzi kolami potrebujem rychlo dobijat,ked nabijam tak som mal pozicanu nabijacku a bralo mi na zaciatku 26A potom to prudko klesalo...tak cim silnejsia tim lepsie..ale mam trafo len 1250VA a tam by asi ani neznieslo silnejsii prud

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

Tvůj problém neřeší nabíjení konstantním napětím. Pokud připojíš takový tvrdý zdroj na vybitý akumulátor, což je zdroj ještě tvrdší, dojde na začátku k něčemu, co se dá nazvat "souboj Titánů", což by pro tvůj zdroj nemuselo dobře dopadnout. A naopak, jakmile se napětí akumulátoru vlivem nabíjení začne blížit napětí nabíječky (16,4V), proud bude klesat a nabíjení "nebude brát konce". Navíc zdroj napětí pro tvůj účel by musel mít velmi malé zvlnění výstupního napětí, což není snadno realizovatelné.
Tvůj problém nejlépe řeší zdroj proudu, který je ještě bezpečný pro obě zařízení (např. těch 26A) opatřený obvodem automatického odpojení akumulátoru při dosažení 16,4V.
Vím dobře, proč ti EKKAR doporučil toho Malinu.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“