vypocet VCO oscilatora v clappovom zapojeni

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
supermann
Příspěvky: 73
Registrován: 21 bře 2009, 01:00

vypocet VCO oscilatora v clappovom zapojeni

#1 Příspěvek od supermann »

Mohol by mi niekto poradit s vypoctom VCO pre frekvencie od 5-5,9MHz. Zvolil som si varikapy v serii s kapacitou Cmax=43pF a Cmin=19,1pF. Pricom mi vyslo, ze musim tieto dva varikapy doplnit este paralerne kapacitou 43pF. Mam aj vypocet, mohli by ste sa mi na to pozriet? Ten vypocet mozem poslat cez SZ. Schema je takato:
Přílohy
navrh.jpg
(10.28 KiB) Staženo 48 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Co bude dál ? Diodový směšovač, filtr 0.1-1Mhz, nejlépe laditelný atd. ? Neděláš z toho trošku orloj? Opravdu potřebuješ sinus ? Protože to já doteď nevím....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
supermann
Příspěvky: 73
Registrován: 21 bře 2009, 01:00

#3 Příspěvek od supermann »

Nie stale to bude iba VCO, s ktorym si neviem dat rady. A ako si dosiel na to, ze diodovy zmiesavac, alebo filter? Sorry, ked to, co pisem vyzera trochu zmateno, ale to je asi preto, ze som z toho zmateny aj ja sam.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nějak ty tvoje dva oscilátory musíš smíchat a odfiltrovat pouze rozdíl.

Naposledy - jestli nepotřebuješ sinus, na míchání dvou oscilátorů zapomeň. Na tom si může natlouct ústa i profík.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
supermann
Příspěvky: 73
Registrován: 21 bře 2009, 01:00

#5 Příspěvek od supermann »

No jasne chcem sinus a chcem to spravit presne ako si napisal, pricom mi staci vypocitat iba ten oscilator VCO a blokovu schemu. Ale na tom VCO som sa zasekol. Pocitam to a vzdy mi vyjde rozdiel max a min kapacity, ktore vypocitam cez Thomsonov vztah rovnaky, ako rozdiel max a min kapacity tych dvoch varikapov v serii, takze mi vyjde, ze mam paralelne pripojit kondenzator urcitej hodnoty. Moze to tak byt? Ved mozem ti poslat aj tie vypocty.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Bernard »

Keď je fmax:fmin=5,9:5=1,18, musí byť pomer Cmax:Cmin = 1,18^2=1,39. Keďže je preladiteľnost varikapov väčšia, 43/19,1=2,25 , treba ju zmenšiť pevnou kapacitou - v tomto prípade paralelne. Čiže:
(43+C)/(19,1+C)=1,39. Z toho vyjde C=42,2 pF.
Toto platí v prípade, že kapacita každého samotného varikapu je dvojnásobná a teda rátaš celkovú kapacitu sériovej kombinácie. Potom to máš zrejme dobre, supermanne!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Bernard píše:Keď je fmax:fmin=5,9:5=1,18, musí byť pomer Cmax:Cmin = 1,18^2=1,39. Keďže je preladiteľnost varikapov väčšia, 43/19,1=2,25 , treba ju zmenšiť pevnou kapacitou - v tomto prípade paralelne. Čiže: (43+C)/(19,1+C)=1,39. Z toho vyjde C=42,2 pF ....
Nebo můžeš použít paralelní kapacitu menší a pro stejné přeladění vystačíš s menším rozsahem ladicího napětí.

Uživatelský avatar
adio
Příspěvky: 13
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#8 Příspěvek od adio »

Zdravím vas, nechcem vytvarat dalsiu temu tak pisem sem .... Potreboval by som schemu oscilatora uz som pokukoval po nejakych ale neviem sa rozhodnut. Problem je, ze potrebujem napajat iny rezonancny obvod ocilatorom. Ide o hladanie rfid cipov aspon taka demonstracia. Mal by pracovat priblizne na frekvencií v rozsahu preladitelnosti myslim 90kHz az 130kHz. Pretoze presnu frekvenciu nepoznam.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Do (_!_) s tebou do kolika vláken to ještě nacpeš?
Tady http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight= už se ti několik lidí (jak vidno naprosto nahojno) snaží poradit!!!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
adio
Příspěvky: 13
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#10 Příspěvek od adio »

takze pozeral som ten RC oscilator vid. schéma .... pri pocitani na frekvenciu priblizne 102kHz ... pre hodnoty súčiastok v kladnej SV C=100nF a R=15.5ohm som sa docital aby bol mostik co najlepsie vyvazený tak spätoväzobny cinitel ma byt 1/3 no mne vychádza pri tych suciastkach 0,4412 a zosilnenie A=3 ... cize nebudem mat problem so stabilizáciou U ak pouzijem termistor vid. schema .... poteboval by som na vystupe okolo 10V priblizne


"Celkové zesílení otevřené smyčky je A.β = 1. Při zesílení A.β = 1 mají oscilace konstantní amplitudu, při A.β > 1 se amplituda oscilací zvětšuje, až dosáhne maximálního výstupního napětí zesilovače. Při A.β < 1 se amplituda oscilací zmenšuje až do jejich zániku.
"
Přílohy
RC osci.JPG
(14.89 KiB) Staženo 12 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“