M1T390

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
anubisis
Příspěvky: 15
Registrován: 22 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

M1T390

#1 Příspěvek od anubisis »

Zdravím,

má prosím někdo manuál k tomuto multimetru? Právě jsem jeho čerstvým vlastníkem :)
Google mlčí, jediné co najdu je 380 :(

Přikládám i pár fotek, jak to vypadá vevnitř (http://uloz.to/xF8wEzcy/m1t390-fotky-zip). Jsou tam celkem 4 desky:
1) zobrazovací LED s tlačítky
2) s MCU MHB8748 - je tam IMS interface + řízení LED segmentovek
3) AD převodník, s vyhřívanou referencí MAB399 a AMD kopií Intel 8751 (EPROM bez okýnka). Dále tato deska obsahuje ještě I2C EEPROM paměť SDA2526-5 (256x8bit), kde jsou právě uloženy kalibrační konstanty.
4) samotná analogová deska se spousty relátek na přepínání měřených veličin. Ještě se na desce nachází neidentifikovatelná černá krabička.

Je to ročník 6/91, od té doby ležel uskladněn a nikdy nebyl použit.
Avšak, mám trochu obavu, že už má 23 let a brzy by mohl začít zapomínat data (pro MHB jsem data retention nenašel, u těch ostatních obvodů se píše >10 let).
Jsou nějaké praktické zkušenosti, kdy třeba ten MHB začne zapomínat? Abych věděl, jestli si zbastlit programátor a narychle to zazálohovat =)

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Habesan »

Už jsi se ptal AndiCibula na SvetElektro ???
Taky ho mají na FEKT v Brně.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
anubisis
Příspěvky: 15
Registrován: 22 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od anubisis »

Zkusím se poptat, díky za kontakt!

Uživatelský avatar
Kuba230
Příspěvky: 68
Registrován: 28 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Kuba230 »

Google až tak nemlčí, koukni na tenhle odkaz:

http://www.utee.feec.vutbr.cz/files/kes ... M1T390.pdf

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Habesan »

Myslím, že už na něj koukal.
P.D.P.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
anubisis
Příspěvky: 15
Registrován: 22 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od anubisis »

Přesně tak, tohle je jenom specifikace přesnosti měření...
Zkusím ještě lidi z VUT, třeba budou mít origo manuál (když ten přístroj očividně mají).

ad AndiCibula - již celou svou sbírku přístrojů rozprodal, bohužel M1T390 nikdy neměl (očividně se mnoho kusů na trh nedostalo).

Mimochodem, multimetr začal vykazovat zvláštní chování - po zapnutí postupně nabíhá měřené napětí (které je připojeno na měřicí svorky) a ustálí se asi o +2 % od skutečné hodnoty. Když je multimetr odpojen od zdroje, tak je zmatený a stále přepíná rozsahy.
Přikládám demonstrační video zde: https://www.youtube.com/watch?v=NchQm7ggZo0

Tantaly jsem vyměnil, elyty zkontroloval. Možná bude problém v napájecím zdroji (za trafem jsou impulzní měniče na +-15V a +5V).
Nicméně, jakmile se mi podaří přijít na zdroj problému, postnu jeho řešení =)

Uživatelský avatar
dzenik
Příspěvky: 28
Registrován: 14 úno 2011, 01:00

#7 Příspěvek od dzenik »

A nehledáš problémy tam, kde nejsou?

-> přepínání rozsahů: měříš ~12V na rozsahu 20V, kde má multimetr vnitřní odpor 10M, vytáhneš kabel ze svorky L -> napětí poměrně rychle klesne k nule -> multimetr se přepne na nižší rozsah, kde má vnitřní odpor > 10G. Za těchto podmínek (zvláště, když máš stále připojen kabel na svorku H) se na něm snadno naindukuje napětí, které překročí horní mez rozsahu a multimetr zase přepne zpět na rozsah 20V. No a pak se to celé opakuje...

-> má smysl řešit, za jak dlouho se ustálí měření po zapnutí přístroje, když se zároveň ustalují i podmínky uvnitř měřících obvodů? Na konci videa se po připojení napětí ustálí na hodnotě 12.7V poměrně rychle...

-> měřená hodnota je 2% mimo - není prostě jen ujetá kalibrace?

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od WLAB »

Ujeti o 2%? 8O Leda by to bylo v minulosti spatne zkalibrovane.
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
dzenik
Příspěvky: 28
Registrován: 14 úno 2011, 01:00

#9 Příspěvek od dzenik »

Měl jsem napsat spíš "nepřesná" kalibrace. Teď se ale dívám, že to celou dobu snad leželo někde ve skříni...to by pak bylo opravdu divné, že by se to z výroby tak moc rozešlo...

Uživatelský avatar
anubisis
Příspěvky: 15
Registrován: 22 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od anubisis »

Špatně jsme se pochopili, protože jsem hned v úvodu psal, že "multimetr začal vykazovat". Předtím měřil správně ihned od zapnutí (žádný náběh jako to dělá teď) a bez připojeného zdroje napětí (konce přívodních kabelů ve vzduchu) byl přepnut na minimální rozsah a dále se nepřepínal.
Nakalibrován je správně, protože ještě před touto závadou jsem jej testoval na napěťovém kalibrátoru a krásně seděly všechny hodnoty.

Já osobně podezřívám ten napájecí zdroj, protože se dále občas stane (při zapnutí), že se měnič rozkmitá nějak podivně a multimetr vůbec nemá napájecí napětí.
Zkusím postavit nový a snad bude problém vyřešen =)

Uživatelský avatar
dzenik
Příspěvky: 28
Registrován: 14 úno 2011, 01:00

#11 Příspěvek od dzenik »

Aha, tak to je jiná :) V tom případě beru předchozí zpět...

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od jjilek »

Jaké jsou rozměry té "černé kostky"? U M1T380 je podobná kostka, je to zapouzdřený operační zesilovač, (původně v klasickém provedení označený AS101 nebo D/TZP64, po zapouzdření) vyráběný jako AS131 v Aritmě nebo bez označení asi výrobek Metry Blansko.

Uživatelský avatar
anubisis
Příspěvky: 15
Registrován: 22 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od anubisis »

Tak rozměry té kosty jsou 60x41x20 mm. Všiml jsem si, že piny, které vedou z kostky, tak mají vůli - lze je lehce povytáhnout.
Je to normální? Jestli ty piny nejsou ulomeny v kostce na PCB a nebo jestli to jsou nějaké pinové konektory (ale kdo by dával OZ do takové patice).
Zjistil jsem totiž, že chyba bude asi v analogové části právě kolem kostky. Cvakající relé připojuje část reference / zkratuje vstupní svorky, bohužel to nenaměří nic smysluplnýho.

Vyměnil jsem propojovací kablíky, postavil vlastní zdroj - a stále nic.
Podezřívám buď "spínače" KF522, onu černou kostku a nebo OZ v keramickém pouzdře na straně digitální desky.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jjilek »

U M1T380 je ta "kostka" natvrdo zapájená. Zkus ji vytáhnout a samostatně proměřit. Zapojení vývodů se v případě potřeby pokusím najít.

Uživatelský avatar
anubisis
Příspěvky: 15
Registrován: 22 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od anubisis »

Tak sem to vytáhl a i rozdělal. Ten zesilovač vypadá vevnitř v pohodě (žádne studeňáky apod., jenom je tam pár oranžových pochybných tantalů).
Všiml jsem si však, že na jeho výstupu kolísá napětí (uplně stejná kolísající hodnota jako je na displeji).
Bez schématu toho multimetru se v tom blbě vrtá, ale zatím bych viděl chybu právě v tom modulačním zesilovači.
Pokud jsem ale z obrázků správně pochopil princip modulačního zesilovače, tak na jeho výstupu by mělo být stabilní DC napětí (patřičně zesílené vstupní), a nikoliv kolísající hodnota.

Tak do měsíce by mi měl přijít osciloskop, tak na to pokoukám pořádně, co se tam honí za signály.

11.5.2014 - update: M1T330 jsem změřil, že na vstupu modulačního zesilovače napětí také kolísá. Z toho usuzuji, že chyba bude někde v přední vstupní části, jelikož zesilovač zesiluje korektně.
Na vstupu jsou přepínače s KF522 a vypadá to, že z nich do vstupu prosakuje napětí (jenom předběžný odhad - obkreslím z PCB schéma a to snad řekne více).
Naposledy upravil(a) anubisis dne 11 kvě 2014, 14:33, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“