Centrála vs. PA zesilovač

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

Centrála vs. PA zesilovač

#1 Příspěvek od Tiger_T »

Zdravím Bastlírnu. Prosím Vás o názor k mému problému.
Můžu připojit PA zesilovač s toroidním transformátorem 1000VA k elektrocentrále Honda EPSI 2000 (1,5kVA) bez toho, abych měl i nechtěný ohňostroj? Centrála má být vhodná k napájení "citlivé" elektroniky. Ovšem výstupní napětí někdy bývá i 240V. Máte-li zkušenosti, nebojte se pochlubit.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#2 Příspěvek od MiraSt »

Mám skušenost. Odešla pojistka na PA. Mezizávitový zkrat na primáru toroidního trafa. Ale to mohla byt pouhá náhoda. Jiný nahradní mix s PA s obyčejným trafem to přežil.

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#3 Příspěvek od Philip_Fry »

Takové řešení jsme používali docela často a co vím, tak s tím nikdy nebyl problém, centrálu jsme měli nějakou obyčejnou "hypermarketovou" s automatickou regulací, rušení nebo podobné věci se nekonaly. Jinak 240V není pro současnou elektroniku problém.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Centrála EPSI 2000 je poměrně dokonalý generátor s motorem Honda. O motor ale nejde, výstup napětí je generován invertorem, tudíž je zaručený kmitočet 50Hz i výstupní napětí. Bohužel se nejedná o čistý sinus ale trapéz, tedy v podstatě obdelníky "zaoblené" výstupními filtry. Ale k tvému dotazu, provozuji audio velmi často v exteriérech, nezřídka na různé centrály dodané pořadatelem. Dá se říct, že jsem neměl problémy s žádnou z nich. Bylo třeba ustříhnout kabel ke stánkařům, kteří připojovali spotřebiče tak dlouho, až centrála vybavila ochranu proudu přetížením. Ale to je jiný případ. Tedy EPSI 2000 bych se nebál připojit na jakoukoliv audiotechniku, přístroje s železnýma trafama budou trochu více vrnět díky nestandartní sinusovce. A u EPSI ti nehrozí to co u centrál bez invertorů, pokud dojde palivo, než motor zhasne, několikrát ubere a zase přidá, což je ve výsledku změna kmitočtu i napětí. Ale ani to mi zatím nikdy neublížilo.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Tiger_T »

Děkuji za info.
Souhlasím s Mi-ro: "EPSI 2000 je poměrně dokonalý generátor s motorem Honda" ano to je, až na detail, že z něj neleze sinusovka. Snad nic neshoří, ještě se nechám překvapit, jak moc bude rušení centrály slyšet v reproduktorech.

Uživatelský avatar
SoKaR
Příspěvky: 25
Registrován: 12 pro 2005, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od SoKaR »

Já bych se toho taky nebál, naše PA zesilovače (taky s toroidem) jsme už měli připojené ke všelijakým agregátům (sem tam i nějaká exotika) a nikdy nebyl zásadní problém. Dnešní zes. jsou již sice vybaveny různými ochranami, ale přepěťovka na vstupu nikdy není na škodu...
Btw i když je pravda, že bys u agregátu jen těžko hledal sinus, na výstupu s reproduktorů se to nějakým brumem prakticky neprojevuje a jestli jo tak opravdu velice neznatelně...

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

A tak sinus z klasickýho generátoru asi poleze, to je daný rotačním pohybem rotoru mezi statorovými civkami. Jenže právě tady je nebezpečí nekontrolovanýho kmitočtu a s tím i napětí který je hlídaný jen odstředivým regulátorem spalovacího motoru. Na podezřelý akce beru zásuvkový měřič spotřeby který umí i měření kmitočtu. Laciný centrály ale stejně jedou tak +- 5Hz.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Tiger_T
Příspěvky: 124
Registrován: 19 srp 2009, 02:00
Bydliště: Čučice
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Tiger_T »

Vyzkoušeno, vše funguje a nic neodešlo.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“