Transformator v AZL000

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
somorastik
Příspěvky: 427
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Transformator v AZL000

#1 Příspěvek od somorastik »

Pozeral som sa na tento predzosilovač a zaujal ma, rád by som si postavil kópiu.
Rád by som poznal váš názor na transformátor, ktorý je tam použitý, vedeli by ste mi o ňom niečo povedať?

Takto z popisu je len jasné že má 200 ohmov výstupnú impedanciu...

http://www.elektroakustika.cz/tesla_preamp_azl000.html

Ďakujem

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#2 Příspěvek od sinclair »

Ten transformátorek je zřejmě speciál pro tuto aplikaci, ale vůbec nic nezkazíš, pokud použiješ tzv. "vajíčko" - samozřejmě bez "vajíčkového" krytu - uvnitř je totiž ve filcu a jednom závitu měděné fólie prakticky stejný transformátorek, jestli to dokonce není i on, takhle z fotky můžu porovnávat velikost akorát tak podle velikosti ruského ŠR konektoru. Pokud použiješ typ 3AN670.05, zapojený se vzestupným poměrem, získáš ještě vyšší výstupní napětí, ale můžeš použít i typ 3AN670.07 s převodem 1:1, nebo přímo mikrofonní typ 3AN670.04, používaný na vstupech rozhlasových ústředen AUA110-120, AUB110-120, AUR110, AUR120. Tyto transformátorky s konc. dvojčíslím .04 měly jako jediné nástřik khaki barvou. Mají vzestupný převod asi 1:3, takže rovněž získáš vyšší výstupní napětí.
Ovšem s nevybíranými, starými tranzistory 107NU70 to bude šumět jak kráva, když chceš mermomocí germanium, tak si sežeň 106NU70, označený na čepičce bílou barvou a s co nejmenším zbytkovým proudem Iceo /s odpojenou bází/, u germania dost platí, že čím menší Iceo, tím menší šum. Šlo by to osadit i křemíky, ovšem pak by bylo nutno jednak zavést nfb pro nadakustické kmitočty /malý keramický kondenzátor paralelně k odporům 33k, které ale budou muset být o dost větší, a ochranu vstupu před vf rušením - na to stačí podélný odpory kolem 1k a keramické kondenzátory kolem 1n proti zemi. Křemíky, dokonce i československé KC149, KC509 mají totiž Ft běžně 200-300MHz a prakticky nulový zbytkový proud, vyjádřený v pA, zatímco germaniové mají Ft o dva řády nižší a zbytkové proudy Iceo v jednotkách uA /u velmi dobrých/ až po desítky uA u průměrných malých tranzistorů do 500mW, výkonová germania mají zbytkové proudy vyjádřeny v jednotkách, horší i ve dvou desítkách mA /NU73,74,0C26,0C27 apod./. Podle mě je nesmysl to stavět, leda pro zábavu jako repliku, k použití to není. Navíc je to vyřešeno hooodně blbě, když chtěli vstupní tranzistor co nejlépe přizpůsobit 200-ohmovým mikrofonním vložkám, měli jejich signál cpát do emitoru a navázat sledovačem. Takhle mi to připomíná pionýrský zesilovač 2T61, jen ten VT37 tam chybí...:-)Výborné a nešumící mikrofonní předzesilovače, některé i s limiterem, nebo korekcemi jsou v knize pana Bozděcha "Stavba doplňků pro magnetofony", napájení okolo 4,5-9V a výborný předzesilovač je v knize pana Kubáta "Zvukař amatér".Zajímavých schémat je v druhé jmenované knize vícero.

Uživatelský avatar
somorastik
Příspěvky: 427
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od somorastik »

Sinclair! Ďakuje za rozsiahlu odpoveď a odkazy na knižky. Určite si to preštudujem. So zapojením asi v blízkej dobe poexperimentujem.
Nedávno som triedil asi 30-40 germániových tranzistorov a z nich boli použiteľné asi 3.
Bohive či degradujú časom, alebo sú mechnaicky citlivejšie na poškodenie?

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#4 Příspěvek od ZVUK2000 »

Podle fota ten mikrofon. předzes neměl DIN konektory, ale EŽERY. Asi byl určen pro armádní účely.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Toho Bozděcha mám - díky koupi zde na fóru. Tudíž v případě zájmu můžu některý Sinclairem zmíněný plánky oskenovat.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#6 Příspěvek od rudolf02 »

Germaniovým tranzistorům se líbí malé napětí, křemík pro 1,5V není nejlepší a rád kmitá (jak bylo řečeno výše). Tesly uměly dobře dělat v germaniu pnp (v křemíku naopak npn) tranzistory.
Za zvážení by stálo obrátit polaritu napájení a elektrolytů a použít OC170. Ty mají nízký šum.

Uživatelský avatar
somorastik
Příspěvky: 427
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od somorastik »

EKKAR,
Publikaci Zvukař Amarér sa mi podarilo stiahnuť na uložto, ak by si našiel plánek zesilovač 2T61 tak to by ma zaujímalo. Prípadne nejaká zaujímavá konštrukcia zo Stavba doplňkú pro magnetofony by ma potešila.

Ďakujem.

Pripájam obrázok, mechanických častí kondenzátorového a páskového mikrofónu na ktorých pracujem.

R.

Obrázek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Bozděch je z roku 1977, už jsou tam logicky i Si tranzistory (nejen Ge). Ale celý to má skoro 300 stran plus přílohy, když si řekneš, co by tě zajímalo, dalo by se nad nějakýma 20-30 stránkama popřemejšlet, ale "skenit" to celý je nad moje časový možnosti... Na rozdíl od jiných já ty skeny totiž kontroluju, ořezávám a případně čistím od fleků, nebo obrázky nuceně skenovaný na víc dílů (mám jen A4 skener) zase sceluju dohromady. A to je práce jednak strašně piplavá, druhak ji nikdo nezaplatí - a 300stránková knížka je tak na tejden každodenního několikahodinovýho prplání se s hlodavcem a nějakým obrázkovým editorem... Tady máš obsah knížky, jestli se ti bude něco líbit, písni mi SZ.
Přílohy
skenování0002.png
(223.87 KiB) Staženo 72 x
skenování0001.png
(187.47 KiB) Staženo 65 x
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“