Rozjedu Win XP na novém notebooku?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#16 Příspěvek od feliz_navidad »

Předběžně jsem vybral Lenovo IdeaPad B590. Ke stažení jsou na stránkách výrobce ovladače přímo pro WinXP, tak snad to půjde.
HP notebook už bych si asi nekoupil, všechny, co mi prošly pod rukama měly zoufalý battery management, což v důsledku znamenalo zničení baterie po max. 3 letech. Mnohem lepší v tomhle směru byly Acery, nestarší mám 7 let a původní baterie má stále výdrž 2 hod. Ovladače pro nové typy jsou ale jen pro Win 7-32bit, což nevím jestli bych rozchodil. Takže prubnu asi to Lenovo.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#17 Příspěvek od Standa99 »

To bude NB pouze se 4GB RAM (využitelnost od 3-3,5GB), kde budeš řešit využítí zbylé RAM aspoň jako virtuálku? Nebo tam dáš 64-bitové WinXP, u kterých to s ovladačema určitě nebude jednoduché.

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#18 Příspěvek od feliz_navidad »

Nevím, jestli jsem ti plně rozumněl, ale velikost RAM mě netrápí. Na ty XP by my stačily i 2GB. Takže využiju jen ty 3GB, co 32-bit WinXP umí, něco si vezme integrovaná grafika a zbytek nechám "ležet".

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#19 Příspěvek od Standa99 »

Tak jo, je vidět, že si skromný kluk.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#20 Příspěvek od Mira_A »

Standa99 píše:To bude NB pouze se 4GB RAM (využitelnost od 3-3,5GB), kde budeš řešit využítí zbylé RAM aspoň jako virtuálku? Nebo tam dáš 64-bitové WinXP, u kterých to s ovladačema určitě nebude jednoduché.
Já to využíval docela dlouho 8G Ram a XP

Nejlepší je podle mě stáhnout GavoteRamDisk. Program je zadara a vytvoří z nevyužité paměti virtuální disk. Obsluha je jednoduchá.
Dá se tam nastavit stránkování (pagefile.sys), vyrovnávací paměť vypalovacího programu , ukládání stránek internetu a taky pokud místo ještě dovolí lze použít třeba pro stahování zip souborů , které je stejně nutno rozbalit.

Brání se tím tak opotřebování disku.

Já používám virtuálku i na W8. Někdo tvrdí zbytečné , ale není to zcela pravda. Třeba ukládání staženého obsahu internetu dost opotřebovává disk takže ho mám nastaveno na ramdisk.

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#21 Příspěvek od Bastlfanda »

tohle téma jsem hledal :) ... (teda vlastně jsem přemejšlel o založení jinýho o SSDčkách, ale reakce tady vybízej k rozvedení ;) )
Kolabuje mi disk na ntb (nevim, jestli řešit, čim to, možností je víc ... ), kterej mam na auta, ap. (často na klíně/v pohybu, k tomu nově na stole nakloněnej díky větší baterce...) a na něm mam taky WXP (a následně nainstalovaný Ubuntu, který teď jako jediný ještě naběhne, ale taky hlásí hodně vadnejch sektorů) ...
Přemejšlim, jestli tam dát jinej HDD (mam tu Hitachi 320GB) nebo koupit SSDčko (samozřejmě se mi nechce do toho investovat ranec, tak mě zaujal třeba tenhle za ty prachy - http://www.czc.cz/kingston-ssdnow-v300- ... 87/produkt , ale taky jsem u něj hned narazil i na problémy/rozdíly ve fw - http://www.anandtech.com/show/7763/an-u ... icron-nand a pak taky ta "životnost" ... ), takže pořád nevim, jestli koupit SSD (event. i nějakej "kvalitnější" klasickej, pokud by pro něj byly pádný argumenty oproti tomu Hitachi, kterej by měl bejt ok, ale "paradoxně" je to v podstatě ten samej (taky 320GB - stáří/typ/fw jsem ještě neporovnával) a už jsem četl i názor, že Hitachi by měly bejt z nejspolehlivějších, což z vlastní zkušenosti nemůžu potvrdit (a možná ani vyvrátit, pokud by bylo na vině HP např. díky nedostatečnýmu chlazení, odfláklýmu napájení, ap. ) ...

Mira_A: Řešil jsem právě i volbu swapu, ap. (na klas. nastavuju pevnou velikost), připojení k netu minimální (co je vlastně ten TRIM?) a na paměť asi nejnáročnější programy/dokumenty v řádu stovek MB, na což by u XP mohly stačit i 2GB z těch 4 - ten Gavotte (? - http://www.techsnack.net/gavotte-ramdis ... al-hardisk ? ) Ramdisk pak zkusim (u ntb ze kterýho píšu mam 512MB RAM :lol: ) - ty popisovaný volby je možný nastavit nějak přímo v tom programu (příp.jaký další/ vhodný pro popisovaný použití) nebo v Nástrojích pro správu systému/registru?
K tomu limitu počtu zápisů na SSD - např. defragmentace je na SSD asi nesmysl, co?
A co různý souborový systémy/víc oddílů na jednom SSD? (Linux, systémovej xp a další na data - doteď jsem tam na ně měl dokonce dva, jeden na ty "méně důležitý", ale 4 oddíly je už asi fakt zbytečnost :) )

Btw. ntb je HP 2230s (s novou bat. T6 Power, to jsem tu taky řešil, snad neni na vině ta...) a má i nějakou tu "utilitku"/aplikaci na ochranu disku - Driveguard či tak nějak - myslíte, že to má pozitivní vliv na životnost disku? (je tam potřeba kompromis mezi citlivostí/rychlostí "zaparkování" vs opotřebení disku samotnym "parkováním" ... )

Díky za odpovědi, reakce či tipy ;)

PS:
ZdenekHQ: shrnul bych to tak, že kvalitnější věci/periferie se daj rozchodit na více systémech (i když opět záleží na možnostech/typu využívanejch sys.prostř., ap. - může se to měnit i s verzema toho či onoho), ale ani to neplatí obecně ... výrobci to moc neřešej (viz. rnbw v zájmu co nejnižších nákladů), nebo spíš naopak ve smyslu, že narážíš jen na okraj ledovce jako např. HW na míru sw licencím, atd. ... :smash: a zrovna COM je "provařenej" (př. ftdi.com ... ), to třeba s emulací LPTčka (Canon) může bejt imho větší problém :wink:
O tom by se dalo debatovat i v souvislosti s SMBusem nebo i2c ...

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#22 Příspěvek od Standa99 »

Celý elaborát jsem nevstřebal, ale WinXP + TRIM dohromady nejdou. Jiná je, že bys nainstaloval systém + své programy na SSD a vše, co stále něco zapisuje na disk jako např. virtuálka + indexace souborů by se daly vypnout (pokud je dostatek RAM) a cache prohlížeče + Temp by šly navést na SD kartu (u NB je většinou čtečka zabudovaná).
A Kingstonům V300 se vyhni http://extrahardware.cnews.cz/kingston- ... -pomalejsi . Celkem se povedly Crucialy M550, tohle je 256GB, kterou jsem bral minulý týden.
Přílohy
Crucial_M550.png
(35.29 KiB) Staženo 36 x

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#23 Příspěvek od Bastlfanda »

díky za tip s tim diskem, ten trim jsem si taky mohl najít :oops:
Na to ostatní asi ještě mrknu (Driveguard, Hitachi,...) než pořídim ssdčko ...

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#24 Příspěvek od Bastlfanda »

Koukam, že nastavení toho Gavotte je sice šikovný, ale hodilo by se, kdyby byla možnost si vybrat i přímo paměťovej modul, tj. např. když mam různý/různě velký paměti, tak aby to třeba neukrojilo půlku z tý větší, přičemž by si to mohlo zabrat celou tu menší ...

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“