Snímání otáèek (Hallùv senzor) (pøesunuto)

Rubrika uživatelů a opravářů NC strojů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Domaci_Kutil

Snímání otáèek (Hallùv senzor) (pøesunuto)

#1 Příspěvek od Domaci_Kutil »

Dobrý den,
dìlám na amatérské konstrukci CNC pomocí krokových motorù, problém je že se u nich musím spolehnout že krok vykonají, napadlo mì ale že bych mohl sníamt otáèky pomocí hallova senzoru, vím že nepoznám když mi pøeskoèí napø o 1 otáèku, nicménì kdyby se motor uplnì zzastavil a osa mi zùstala stát mohl bych toto rozpoznat pomocí hallova senzoru, jenže.. neumím programovat PIC mám doma jeden, a to konkrétnì 16F628A myslíte si že by mi nìkdo mohl pomoci, popøípadì navést k nìjaké konstrukci která by mi poèítala otáèky a posílala jejich stav na RS232 abych mohl následnì v PC kontrolovat poèet odeslaných "mm" a poèet otáèek, pøedem dìkuji za rady :-)

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od popopepe »

A k čemu to bude prakticky dobré?
Přeložím... Šroub má stoupání 4mm na otáčku, ty budeš frézovat, motor přestane točit, šroub stojí, a ty se o tom dozvíš za další otáčku, tedy o 4 mm dál. Nástroj včudu, obrobek včudu...
Tohle se řeší pomocí lineárních pravítek, ale to je úplně jiná cenová liga i kategorie strojů.

Domaci_Kutil

#3 Příspěvek od Domaci_Kutil »

No, bude to hobby frézka na døevo, plast, max dural když bude tøeba, tzn že to pøejede o 4mm (ano toto stoupání mám) a udìlá mi to rýhu trošku nìkam jinam a v tu chvíli mi to vyhodnotí central stop a zastaví se místo toho aby obrábìl dál, popøípadì mùžu dát dva senzory proti sobì = 2mm, tím zaruèím že se to nebude prznit dál v mé nepøítomnosti, u velké frézy, kteoru budu pøedìlávat je to hloupost s tím plnì souhlasím :)
Ale když nad tím tak pøemýšlím, tak to ponese víc práce než užitku, takže se na to nejspíš vyprnu, a radši než pravítka si poøídím krokáèe s pøímým odmìøováním na tu vìtší mašinku ;)

Uživatelský avatar
Kouzelnik
Příspěvky: 100
Registrován: 03 črc 2008, 02:00
Bydliště: F-M

#4 Příspěvek od Kouzelnik »

Pokud to není extra dlouhý posuv, zkus levně koupit vadnou inkoustovku HP. Tam mají taky krokáče a přesto kontrolují polohu kazety extra čidlem celkem jemně.
H.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#5 Příspěvek od misocko »

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight=, do buducna keby si potreboval, na cene sa mozme dohodnut :D

Domaci_Kutil

#6 Příspěvek od Domaci_Kutil »

Ahoj,
3 kusy servomotorù od siemense doma mám ;) ale ty jsou trošku nákladnìjší na øízení a jejich obsluhu :) já radìji krokáèe s odmìøováním, to neni zas tak velká investice a spolehnout se na nì celkem dá ;)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Kámoš co dělal CNC frézku na modelařinu hlídá všechny krokáče prořezávaným kotoučkem podobným principem jako byly dělaný snímače pohybu X a Y kuličkových myší. Prostě krok motoru musí udělat správnou změnu (počet a směr na optosnímačích toho kotoučku. Ale měl s tím na začátku dost problém s návrhem kotoučku proti počtu kroků motoru.
Jirka

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od popopepe »

Domaci_Kutil píše:No, bude to hobby frézka na dřevo, plast, max dural když bude třeba, tzn že to přejede o 4mm (ano toto stoupání mám) a udělá mi to rýhu trošku někam jinam a v tu chvíli mi to vyhodnotí central stop a zastaví se místo toho aby obráběl dál, popřípadě můžu dát dva senzory proti sobě = 2mm, tím zaručím že se to nebude prznit dál v mé nepřítomnosti, u velké frézy, kteoru budu předělávat je to hloupost s tím plně souhlasím :)
Ale když nad tím tak přemýšlím, tak to ponese víc práce než užitku, takže se na to nejspíš vyprnu, a radši než pravítka si pořídím krokáče s přímým odměřováním na tu větší mašinku ;)
To neudělá žádnou rýhu, ta fréza prdne jak malina. Ztráta kroku je problém, ale kupodivu na světě běhá obrovské množství frézek s kr. motory, a pokud je to rozumně mechanicky a elektricky udělané, tak s tím žádný větší problém není. Sám mám dvě CNC, jedno postavené, jedno profi, a po té, co jsem opustil Macha (ale ani s ním jsem neměl nějaké výrazné problémy, ale internet je plný problémů s Machem a ztrátou kroku) a přešel na profi řídící systém, tak ten problém neznám.

Domaci_Kutil

#9 Příspěvek od Domaci_Kutil »

Já používám EMC2 na CNCLINUXu a jsem taky spokojenej, jen jsem tak treošku pøemejšlel o tomhle, ale když si pøedstavím tu práci a užitek nula k nule tak na to opravdu kašlu :)

Odpovědět

Zpět na „NC stroje“