LEDpásky - dotaz na délku výdrže

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jiriczek
Příspěvky: 5
Registrován: 13 dub 2014, 02:00

LEDpásky - dotaz na délku výdrže

#1 Příspěvek od jiriczek »

Ahoj, našel jsem si na Ebay LEDpásky, všechno super, jen mě zarazila spotřeba pásku na 1 metr... 4,8W na metru mi přijde tak trochu hodně, když za reprakama a za monitorama mám dohromady okolo 2 metrů a žere to 2W... Jak to bude s teplotou + vydrží těch pásku?
Děkuji za odpovědi :)

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Každý slušný výrobce-prodejce dodává k výrobku také technické parametry. A proč ne 4,8W/m? Klidně i více. Pak je nutná montáž na chladící profil.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
jiriczek
Příspěvky: 5
Registrován: 13 dub 2014, 02:00

#3 Příspěvek od jiriczek »

A bez chladiciho profilu, přelepené na dřevě se to uchladí?

Jsou to tydne LED :) http://m.ebay.com/itm/121220264733?nav=SEARCH

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#4 Příspěvek od Honza_dy »

Led pásek 4,8W/m jsem použil jako ambientní osvětlení pokoje. Mám na dřevěných trámech přilepeno 2x2m pásku. Napájeno je to stabilizovaným zdrojem a funguje to už pátým rokem. Paradoxně jsme přestali používat hlavní světlo, protože pásky svítí zcela dostatečně.
Určitě bych se toho nebál.
Spíš bych se bál těch ledek z ebaye, protože za ty prachy se mi to zdá hooodně levný.

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#5 Příspěvek od vladimir »

po roce svícení nad akvariem, 6h dennì a pásek jen slabounce svítí
takže je v loji - kupováno v kamenném obchodì, takže ebay klidnì zkus

Uživatelský avatar
jiriczek
Příspěvky: 5
Registrován: 13 dub 2014, 02:00

#6 Příspěvek od jiriczek »

Nakonec beru asi tyhle a budu to napájet z počítačového zdroje :)
http://www.ebay.com/itm/PCB-Black-5M-50 ... 2ec8ef1e98

Uživatelský avatar
fikes
Příspěvky: 70
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Trutnov

#7 Příspěvek od fikes »

Důležité je se rozhodnout k čemu osvětlení, zda dekorace, nebo místo žárovky. Jsou dva typy LEDek, typ 3528 (0,08W, při 3V max 26mA) a druhý typ 5050 (0,24W, při 3V max 80mA). Je jasné, že pokud se použije typ 3528 tak se přes LEDky žene proud na max aby co nejvíce svítily, tím ta LEDka zkracuje svoji životnost. U LEDky typu 5050 při proudu 40mA už svítí docela dost. Takže jedině LEDky typu 5050 a spočítat odpor, či měřit proud, tak aby LEDka příliš netopila a raději jich dát více do série. Jen pro zajímavost: koupil jsem u Vietnamců LED žárovku 10W (45 ks LEDek typu 5050). Při zapnutí svítí jako 40W klasická žárovka, měřením zjištěn odběr 3,5W. Žárovku jsem kuchnul a změřil proud LEDkama a teklo jimi 27mA (na 45 LEDkách v sérii bylo 127V x 26mA = 3,429W cca). Ledky se provozujou na třetinu svého výkonu, jen škoda že ten údaj na obalu je dosti klamající.
Viz třeba zde porovnání 3528 a 5050: http://www.karavan.cz/rozdily_mezi_led_smd.htm

Uživatelský avatar
jiriczek
Příspěvky: 5
Registrován: 13 dub 2014, 02:00

#8 Příspěvek od jiriczek »

Dekorace :) Osvětlení mám za monitorama, kde svítěj docela silně, že světlo není ani potřeba :)

Uživatelský avatar
fikes
Příspěvky: 70
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Trutnov

#9 Příspěvek od fikes »

A kolik metrů, tedy kolik LEDek za těma monitorama máš? A jakej typ LEDek?

Uživatelský avatar
jiriczek
Příspěvky: 5
Registrován: 13 dub 2014, 02:00

#10 Příspěvek od jiriczek »

3x 22 palců, takže cca 1,5 metru a jsou to kupovaný nějaký z Alzy... A za reprákama mám 50 cm RGBček, jsou nastavený tak, že svítí fialová a ty jsou teda o docela dost chladnější... :)

Uživatelský avatar
fikes
Příspěvky: 70
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Trutnov

#11 Příspěvek od fikes »

Aha, tak to jo, to já právě přemýšlel zda kupovat pásek, ale rozhodl jsem se že nejdříve zaexperimentuju, tak jsem koupil u těch Vietnamců dvě LED žárovky a zkoumám, testuju, měřím. LED pásky jsou na 12V, vlastně ten pásek je složen z obvodů kde jsou vždy 3LEDky v sérii, mají své předřadné odpory a takto jsou poskládaný na pásek. Většinou jsou 3 ledky na úseku 5cm, a dvacet úseků do jednoho metru = 60 LEDek na metr, 300 ks na 5m, a díky tomu že je hodně předřadných odporů, tak jsou i ztráty 25% (úbytky na odporech), než kdyby bylo třeba 20 LEDek v serii a jeden odpor, to už by bylo na nějakých 60V a z důvodu bezpečnosti se to nesmí takto prodávat, proto max 12V, tj. bezpečné napětí v normálním prostředí.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“