Acer Extensa 5235 - po 5ti vteřinách se vypne

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#16 Příspěvek od StandaT »

Vypadá to jako přehřívání procesoru. Nejlepší by bylo sundat chladič, zkontrolovat procesor a znovu napastovat a nasadit chladič zpět. Klidně je i možné, že jde o HW chybu typu upadlý kondenzátor/ odpájený pomocný obvod kvůli prohnuté základové desce.

Uživatelský avatar
Peca
Příspěvky: 61
Registrován: 01 srp 2013, 02:00

#17 Příspěvek od Peca »

Baterii BIOSu jsem zkontroloval - napětí na ní je. Hlavní baterii jsem k notebooku vůbec nepřipojoval. Notebook celou dobu zkouším bez ní. Při zapnutí je napětí 19.3V (19V zdroj) a napětí nijak neklesne, naopak při vypnutí stoupne na 19.4V. Podle mě je zdroj v pořádku. Navíc jsem zkusil další 2 zdroje (o něco slabší) a dělá to to samé.

Uživatelský avatar
Peca
Příspěvky: 61
Registrován: 01 srp 2013, 02:00

#18 Příspěvek od Peca »

Zkusil jsem vyměnit tu pastu, ale bez úspěchu. Pastu jsem vyměnil, ale nic jsem si nepomohl. Když už jsem měl ten chladič dole, tak jsem zkusil podržet prst na procesoru a zapnout to.... během těch 5- ti vteřin se skutečně rozpálil a v momentě, kdy se to vyplo, tak už jsem dával prst pryč, protože už to pálilo příliš. Notebook údajně trpěl přehříváním i předtím. Možná, že uživatel ok1xgi má pravdu s tím vadným heatpipe. Může být vada i v procesoru? Nebo třeba zvýšené napětí na procesoru? Jak to zjistit, když je notebook nepoužitelný?

Uživatelský avatar
Peca
Příspěvky: 61
Registrován: 01 srp 2013, 02:00

#19 Příspěvek od Peca »

Tak ted už vážně nevím. Sundal sem heatpipe, na procesoru jsem podržel velký hliníkový pasiv tak, aby dobře seděl na procesoru, zpanul jsem to a zase se to donekonečna vypínalo. Těsně po vypnutí jsem pasiv sundal a šáhl jsem na procesor - byl studený. Jakmile se to zaplo, tak se začal bez chladiče rychle ohřívat. Takže je vidět, že ten pasivní chladič na 100% fungoval, ale notebook se vypnul i přes to, že byl procesor ochlazený.

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#20 Příspěvek od KUBO »

Máš tam studeňák na BGA grafiky alebo moste.
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »

To by sa takto neprejavovalo. Ja by som skusil dobry ventilator.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#22 Příspěvek od robo »

Taky se priklanim k ventilatoru. Je ctyrvodicovy tak jestli notas nedostava nejake info z ventilatoru, jede-nejede-otacky. Ten stejny cas 5 vterin, to je taky zajimave. Ted varim z vody ale jak je resene snimani teploty procesoru. Pokud je tam nejake cidlo jestli to neblbne.

Uživatelský avatar
Peca
Příspěvky: 61
Registrován: 01 srp 2013, 02:00

#23 Příspěvek od Peca »

Ano, ten ventilátor je divný. Především mě zarazilo to, že když jsem ho připojil natvrdo na externí zdroj, tak se netočil neustále, ale přerušovaně. A Když jsem to pak zapojil do notebooku a pozoroval jsem to, tak se větrák vypne ve stejnou chvíli, kdy se vypne celý NTB, což ale samozřejmě ještě nic nemusí znamenat. To ,že se větrák přestane po 5-ti vteřinách točit i na stálém napětí je ale opravdu zvláštní. Konektor je 4-vodičový a pokud vím, tak u větráků jsou 2 vodiče napájení, 3. je snímač otáček a 4. je PWM regulace otáček. Že by měl Acer nějakou specialitu a měl tam jako 4. vodič nějakou zpětnou vazbu? Zkusím si s tím větráčkem ještě pohrát.

Uživatelský avatar
Peca
Příspěvky: 61
Registrován: 01 srp 2013, 02:00

#24 Příspěvek od Peca »

Už jsem viděl pár notebooků se studeným spojem pod grafickým čipem a všechny se chovaly tak, že po zapnutí maximálně rozsvítily diody a někdy i roztočily větráček. Obraz ale nenaběhl. U tohoto notebooku obraz naběhne tak, jak má. Takže si nemyslím, že by byla chyba v tom grafickém čipu nebo jeho kontaktu.

Uživatelský avatar
palo1129
Příspěvky: 102
Registrován: 21 říj 2008, 02:00

#25 Příspěvek od palo1129 »

Peca píše:Už jsem viděl pár notebooků se studeným spojem pod grafickým čipem a všechny se chovaly tak, že po zapnutí maximálně rozsvítily diody a někdy i roztočily větráček. Obraz ale nenaběhl. U tohoto notebooku obraz naběhne tak, jak má. Takže si nemyslím, že by byla chyba v tom grafickém čipu nebo jeho kontaktu.
kludne moze byt problem aj v studenaku toho BGA cipu. Tiez som uz opravoval NB HP, ktoremu sa po zapnuti rozvietili kontrolky rozvrtel sa vetracik a naskocila aj obrazovka s prvymi riadkami textu po ktorom zakazdym nasledoval pad. Niekedy nensakocil vobec.
Po zatlaceni na cip BGA sa zmenilo spravenie stratu a tak nebolo pochyb ze je problem prave tam. Stacilo urobit reflow v domacich podmienkach a NB som takto ozivil na dalsi 1.5 roka.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“