Proud v sérii zdrojů

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
daavid
Příspěvky: 146
Registrován: 13 kvě 2013, 02:00

Proud v sérii zdrojů

#1 Příspěvek od daavid »

Zdravím, jsem v koncích :D
Potřeboval by vědět, jaký je proud, když se do série zapojí 2 trafa o velikosti 12 V a jedno mám 1 A a druhé má 540 mA.
Já vím, že napětí se sčítá, ale co ten proud? :D V sérii má být proud konstantní, ale na úkor celého obvodu a to se počítá už se zdrojem, ve kterých je znám I, U, R.

Díky moc! :)

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Proud je dán celkovým odporem obvodu, tj. zátěží a vnitřním odporem zdroje. To, co můžeš ovlivnit, je zátěž - tím určíš proud.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od pajosek2 »

U spojování střídavých zdrojů je tto trošku složitější,protože tady existuje antiseriové a antiparalelní spojení. O proudu platí to,co už zmínili výše. V sériovém obvodu je všude stejně velký.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
daavid
Příspěvky: 146
Registrován: 13 kvě 2013, 02:00

#4 Příspěvek od daavid »

Díky za odpovědi :wink: Takže když jedna deska je do 0,9 A a mám zdroj 19 V a 3,2 A + 3 V a 800 mA, mohu se spolehnout, že desku nespálim?
V této části mám celkem díry :D Díky moc!

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#5 Příspěvek od serviceman »

Můžeš to zatížit maximálně tím nižším proudem.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
daavid
Příspěvky: 146
Registrován: 13 kvě 2013, 02:00

#6 Příspěvek od daavid »

serviceman píše:Můžeš to zatížit maximálně tím nižším proudem.
jO, ale když dám ty dva zdroje do série, tak proud teda bude těch 800 mA a pak to nespálim, ne? :)

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od pajosek2 »

Ale prd,máš v tom chaos. Proud obvodem je dán U/R,takže sečteš napětí sériově zapojených zdrojů a vydělíš odporem spotřebiče. Pokud Ti vyjde hodnota vyšší než proud,který snese nejslabší ze zdrojů,tak musíš proud omezit na hodnotu,kterou snese slabší ze zdrojů. Snížením napětí,omezovačem proudu.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“