Čidlo svitu slunce.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
cirus
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 252
Registrován: 24 lis 2008, 01:00

#16 Příspěvek od cirus »

Zkoušel jsem použít tento termostat z boileru (jiný ani nemám). Spíná docela v sikovném rozsahu teploty.
Obrázek
Myslíš že mám to čidlo zkrátit, nebo i ten přívod k té špici? Ten přívod je měděný drát s navlečenou bužírkou.
Myslel jsem, že bych to čidlo dal někam na povrch toho absorbéru, nebo na(pod) nějaký černý plech.
Co s tím?
Dík

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#17 Příspěvek od kbulda »

Na čidle nic nezkracuj. To co myslíš, že je měděný drát je kapilára, v které je kapalina. Jak jí ustříhneš, tak ho můžeš hned vyhodit, protože tím ho zničíš.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#18 Příspěvek od EKKAR »

Doporučoval bych koupit elektronickej termostat s čidlem buď na bázi termočlánku, nebo polovodičovýho čidla - ano, stojí to nemalej peníz, ale mají rychlou reakci právě díky malý hmotě čidla a dají se umístit dostatečně daleko od místa kontrolovaný teploty. Jedna z možností a čidlem fy Dallas se dá koupit i jako stavebnice u Flajzara: http://www.flajzar.cz/regulace/digitaln ... -125-c.htm ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

cirus
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 252
Registrován: 24 lis 2008, 01:00

#19 Příspěvek od cirus »

Díky za odpovědi.
Tak ten termostat z boileru je mi nanic?
Moc se mi nechce vyhodit 600Kč, když navím jak uspěji.
Nešlo by použít spíš sledování světla ze slunce třeba pomocí tady toho?
Nebo toto?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#20 Příspěvek od EKKAR »

Ta druhá možnost (termostat) je OK - akorát teplotu budeš muset kontrolovat vnějším teploměrem aspoň při nastavování, potom už se to bude chovat stejně, jako ten digitální termostat - ten má prostě okamžitou digitální indikaci a nastavení horní i dolní meze sledovaný teploty atd, je pokročilejší. Soumrakovej spínač je na 3,14ču, má moc pomalou reakci a jak už jsem napsal, intenzita osvětlení nemusí vždycky nutně odpovídat intenzitě ohřevu (podíl IR ve slunečním svitu dopadajícím na povrch se mění nespojitě s intenzitou viditelný složky)
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

cirus
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 252
Registrován: 24 lis 2008, 01:00

#21 Příspěvek od cirus »

Přeci jen mi to nedalo, abych dál nezkoušel ten termostat z boileru.
Nakonec ho používám ke vší spokojenosti.
To čidlo jsem stříknul černou matovkou. Šoupnul jsem ho do díry ve střeše kůlny vedle absorbérů.
Po nastavení zapojil do ovládání motoru čerpadla a už dlouho fachá ke spokojenosti.
Přílohy
cid.jpg
(36.41 KiB) Staženo 34 x

cirus
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 252
Registrován: 24 lis 2008, 01:00

#22 Příspěvek od cirus »

No a dnes jsem to "vytáhl" na 37°C :D
Přílohy
37.jpg
(148.93 KiB) Staženo 34 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“