Ardo tl800x neždíme

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#16 Příspěvek od BOBOBO »

Není to tam namalováno ! Který vývod se kam na svorkovnici připojí a mezi které vodiče je připnut kond při praní a při odstřeďování , které vodiče-vývody jsou naostro připojeny k 230V . Je možno , že to znáš z praxe , ale z dosudmalůvek to není explicitně jasné .

Uživatelský avatar
Nepo
Příspěvky: 97
Registrován: 17 pro 2008, 01:00

#17 Příspěvek od Nepo »

Samozřejmě že to tam je namalováno. Přes tepelnou pojistku TM příjde na svorku M8 220V. Svorky M5 a 4 motor praní atd. Relátka na desce jsou dvě. Blíž k chladiči je reverzační relé a to na kraji desky přepíná praní a ždímání a propojení zajišťují spoje na desce.
Další povedená taškařice u tohoto modulu je sw chyba ve vyhodnocení nevyvážení. Zkrátka, když pračka nemá zátěž, tedy prádlo, tak neždímá. I to je v tomhle případě možné protože měnil ložiska a z radosti si chtěl poslechnout ševel nového uložení. Jenže ...

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#18 Příspěvek od keemo »

Takovy dotaz-triakovy regulátor a asynchron... Ja mam za to ze to moc dohromady nejde...?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#19 Příspěvek od BOBOBO »

Prostě jen řeč a ne zapojení . Takhle okecat to umím i já , ale když bude v obvodu závada , tak ji nyní neodstraním . S těmi deseti čárkami mezi motorem a relaty učiní vše i pro další jasné . Může tam být např. triak a ten pulzně spíná . On ten motor žádný superstart nemá a plný buben má slušnou setrvačnost . Ale třeba se dostaneme k nakreslení .

Uživatelský avatar
cambejk
Příspěvky: 11
Registrován: 11 dub 2014, 02:00

#20 Příspěvek od cambejk »

k pračce jsem se ještě nedostal, ale koukal jsem na ty odpory, že bych je pro jistotu koupil a jsem z toho volaký zmetený
na původních odporech je napsáno "Firstohm 6.2KΩ J 5W"
tak jestli tomu dobře rozumím, tak odpor je 6200Ω a příkon 5W, jenže takový nemůžu najít viz např:
http://www.gme.cz/dratove-rezistory-do-5-w
jaký by se tam dal použít?

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Habesan »

Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
cambejk
Příspěvky: 11
Registrován: 11 dub 2014, 02:00

#22 Příspěvek od cambejk »

díky

Uživatelský avatar
cambejk
Příspěvky: 11
Registrován: 11 dub 2014, 02:00

#23 Příspěvek od cambejk »

Tak jsem se dnes dostal k rozebrání pračky
Tak NEPO má supr odhad, opravdu byl přepálený jeden z těch odporů (přesněji ten vzdálenější) viz foto

Ale problém nevyřešen!!
motor se vždy rozbíhá (otáčky jako při praní) a potom jako by přepnul na jinou fázi (je hlučnější jako při větším zatížení), ale točí se pořád stejně, a hlavně ty dva 5W odpory hřejou jako šílený, nechat to chvíli běžet tak se přepálej asi znova
když byl ten jeden přepálený myslím že to tak nehřálo (jeden samostatně má odpor cca 6.5, oba současně mají odpor cca 3.3)
video z chodu motoru při přepnutí na ždímání (je třeba zvuk)
https://www.youtube.com/watch?v=3K1x5L7 ... e=youtu.be

Nevím jestli není něco s motorem

Jinak jsem testoval spoustu věcí:
- zkoušel jsem odpojit rozběhový kondenzátor, ale bez něho se motor ani neroztočí, hučí a jako by se elektricky zablokoval, klade celkem velký odpor proti roztočení rukou (takže kondík bude asi v pohodě, protože se s ním motor normálně točí)
- zkoušel jsem chod motoru bez tacha, když jsem ho sundal, tak se motor roztočil skokově (nárazově) na nepatrně vyšší otáčky než při klasickém praní, s tachem je rozběh více pozvolný - tacho kontroluje otáčky i při normálním praní
- zkoušel jsem zámek dvířek, je OK - při zavření dvířek sepne okruh a pak po zapnutí pračky zajistí západku, jinak pračka nepere
- hladinový spínač normálně spíná - jsou tam dvě tlakový polohy
Přílohy
Ardo_tl800x_006.jpg
Vyměněný odpor (5W6K8J)
(44.22 KiB) Staženo 111 x
Naposledy upravil(a) cambejk dne 02 kvě 2014, 07:30, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#24 Příspěvek od BOBOBO »

To zapojení motoru jsi okoukl ?

Uživatelský avatar
cambejk
Příspěvky: 11
Registrován: 11 dub 2014, 02:00

#25 Příspěvek od cambejk »

Zapojeni motoru co jsem koukal, tak je to tak jak psal NEPO, jinak nevím co přesně bych tam měl u toho motoru okouknout

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#26 Příspěvek od BOBOBO »

Prosím tě o toto . Vyfoť detailně spodek plošáku , stačí část s relaty a kdyby to šlo , tak poté i s nasazeným konektorem motoru-zvláště a i zapojení kondu do desky . Děkuji ti , já pak konečně snad vytvořím schema . Jo a zvýrazni přívody síťových vodičů k relatům . Dík i za ostatní .

Uživatelský avatar
Nepo
Příspěvky: 97
Registrován: 17 pro 2008, 01:00

#27 Příspěvek od Nepo »

Na fóru to schéma už je, podívej se na přílohu.
V pračce musíš mít prádlo!!! Jinak se skutečně ždímání neprovede. To děsné bučení je právě ta rozhodovací fáze kdy se má přepnout 16 pól na dvoupól ale protože to je blbě navržený (sw) tak se to provede naprázdno jen náhodně. U modelů s vyššími otáčkami na ždímání se bez prádla ždímání neprovede nikdy.
Přílohy
Ovládání motoru.pdf
(184.42 KiB) Staženo 166 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#28 Příspěvek od BOBOBO »

Ještě chybí poslední dvě infa , zapojení konektoru motoru a stav K2 při ždímání-právě vzhledem ke konektoru-potažmo motoru . A doufám , že jsem dobře odečetl kapacitu kondíku - 25µ .

Uživatelský avatar
cambejk
Příspěvky: 11
Registrován: 11 dub 2014, 02:00

#29 Příspěvek od cambejk »

Tak jsem dal do pračky prádlo, a je to podobné, roztočí se na praní, pak začne lehce vrčet (cca 5-10sekund) a pak jakoby chtělo zvýšit výkon zavrčí víc a zastaví se a motor je elektricky blokován jako když jsem odpojil rozběhový kondenzátor

Jinak je to normální že ty 5W odpory vydávaj teplo cca 100-150°C?

Kapacitu rozběhového kondíku je 25µ

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#30 Příspěvek od BOBOBO »

Pokud jsou srážecí z 230 , tak ano .

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“