stmívaè

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
sysel

stmívaè

#1 Příspěvek od sysel »

Už delší dobu hledám nìjaké schéma na postupné rozžíhání žárovky 230V(dejme tomu bìhem dvou, tøí minut) a po vypnutí postupné zhasínání.

Uživatelský avatar
Hru
Příspěvky: 168
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: Chomutov

Re: stmívač

#2 Příspěvek od Hru »

sysel píše:Už delší dobu hledám nějaké schéma na postupné rozžíhání žárovky 230V(dejme tomu během dvou, tří minut) a po vypnutí postupné zhasínání.
koukal jsem se po nějakých zapojeních,ale žádné neřeší tvoje požadavky;jedině to zkusit vymyslet :?:

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#3 Příspěvek od dolac »

Raz som takyto stmievač riešil pre jednú farmu na sliepky. Za 24 hodín im urobili 2krat deň a 2x noc. Sliepky vtedy zniesli 2 vajcia za deň. Stmievač mal simulovať západ slnka, takže stmieval asi 20 až 30 minút. Nespomínam si už na schému, ale viem že to bola fázova regulácia s triakom, ktorý bol riadený špec. obvodom (ten starý Teslacký obvod na fázovu regulaciu triakov). Obvod som trochu upravil a riadil som ho asi v 32 skokoch z nejakého veľmi jednoduchého D/A prevodníka, ktorý mal na vstupe čítač.

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#4 Příspěvek od meno »

dolac píše:Raz som takyto stmievač riešil pre jednú farmu na sliepky. Za 24 hodín im urobili 2krat deň a 2x noc. Sliepky vtedy zniesli 2 vajcia za deň. Stmievač mal simulovať západ slnka, takže stmieval asi 20 až 30 minút. Nespomínam si už na schému, ale viem že to bola fázova regulácia s triakom, ktorý bol riadený špec. obvodom (ten starý Teslacký obvod na fázovu regulaciu triakov). Obvod som trochu upravil a riadil som ho asi v 32 skokoch z nejakého veľmi jednoduchého D/A prevodníka, ktorý mal na vstupe čítač.
Myslíš MAA436 tá sa dá riadiť napätím !

Mimochodom ako dopadli tie sliepky po dlhšom čase ?
:D :D :D

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

#5 Příspěvek od galjo »

Myslíš MAA436 tá sa dá riadiť napätím !

Mimochodom ako dopadli tie sliepky po dlhšom čase ?[/quote]

No sliepky išli skorej do dôchodku.. :o

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#6 Příspěvek od dolac »

Ano, bol to asi MA436. Myslim ze to nebolo priamo riadenie napätím, ale mal som tam odporovu sieť spinanú analogovými spínačmi.
Bolo to už hodne dávno, niekedy po roku 1989, takže si to už veľmi nepamätam.
Dnes by som možno skúsil použiť ovod SLB0578 od Siemensu, pre reguláciu svietidiel. Samozrejme by si musel trochu modifikovať zapojenie.
A ako skončili sliepky? Veľmi tragický, navzájom sa požrali, ale nie kôli svetlu, ale kôli životnému priestoru. Bola to trochu experimentálna farma a majiteľ spočítal že na 1m2 ich môže byť až 12kusov. Chviľu to tak bolo, ale neskôr sa tie sliepky úplne scvokli a začali sa žrať. Ale s tým svetlom to fakt fungovalo a nosili 2 vajcia denne, avšak boli troch u menšie.

Uživatelský avatar
salzvo
Příspěvky: 219
Registrován: 03 čer 2005, 02:00
Bydliště: okres Opava

#7 Příspěvek od salzvo »

Zdravím.
Zrovna řeším podobný problém. Potřebuju, aby se žárovka během 15-30 minut plynule zhasínala (je to pro řízení světla do kurníku). Našel jsem zapojení s MAA 436 (z knihy "Amatérská elektronika v domácnosti a při rekreaci"). Dneska jsem si s tím trochu hrál, ale nepodařilo se mi dostat delší čas než asi 3 minuty. Jsou tam 2 verze zapojení - zkoušel jsem obě dvě, ale rozdíl moc velký nebyl. Ještě mě napadlo řešit to po "skocích" - generátor s 555, pár děličů a CMOS4017, který by přes tranzistory připojoval různé odpory k MAA436.
Máte nějaký lepší nápad? Rád bych využil tu MAA436, protože jsem našel hotový plošňák i s odrušením a stačí dodělat "pouze" to ovládání.
Přílohy
spinac_2.jpg
(65.69 KiB) Staženo 268 x
spinac_1.jpg
(142.27 KiB) Staženo 953 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Já bych to řešil SLB576 - má soft start i možnost přepínání směru rozsvítit - zhasnout a rychlost se řídí velikostí odporu nebo kondu, kterej se přes ten odpor nabíjí...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“