nový rozvod elektřiny v bytě

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
katrops
Příspěvky: 81
Registrován: 19 říj 2007, 02:00

#16 Příspěvek od katrops »

Později jsem se opravil. Na světla vedou do obýváku 2 kábly třívodičové a jen do ložnice vede na světla kábel dvouvodičový. Tak snad jen toto je elektrikářova "fušeřina". Vystupování měl slušné a zdálo se mi, že tomu rozumí. Ikdyž to jako laik těžko můžu posoudit.To že neudělal celou instalaci bytu v mědi je moje chyba. V té době byly prostě finance jen na rekonstrukci bytového jádra (koupelna,WC), kuchyně a předsíně. Nyní budu dělat ložnici a když to půjde dobře, tak za další tři roky obývák. Ale také můžeme přijít o zaměstnání a nebude nic.

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#17 Příspěvek od Lukar »

Trošku mě tak napadá, chlap tomu rozuměl a přivedl si tam kabel 3x2,5 pro zásuvky a 3x 1,5 pro světla. Ty jsi dal finanční omezení, takže do ložnice nechal původní 2xAL s tím, že po odeznění finanční krize bude pokračovat z pokoje tím 3x1,5 na světla a 2,5 zásuvky. Je to jen moje doměnka, ale logicky - lepíš to jak vlaštovka hnízdo pokoj po pokoji. Takže se elektrikář musel přizpůsobit. I když nevím, jak to vyřešil s jištěním a chráničem.

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#18 Příspěvek od StandaT »

Kolik dneska stojí takové natahání několika kabelů, nějaké ty drážky, sádrování krabiček a kompletace + materiál? Jen abych byl v obraze.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#19 Příspěvek od ZVUK2000 »

Lukar píše: Takže se elektrikář musel přizpůsobit. I když nevím, jak to vyřešil s jištěním a chráničem.
Jištění není přece problém a chráníč na světelný okruh v pokoji :?: Nakonec mne napadá že to může být jen přívod pro 12V zdroj, a světla řešena bodovkama.

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#20 Příspěvek od Lukar »

Chránič jsem myslel pro zásuvky :wink: Popis instalace katrops-em je alespoň pro mě trochu chaotický.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#21 Příspěvek od monterjirka »

Chránič by podle aktuálně platných norem měl být:
- téměř na všechny zásuvky, kromě některých vyjímek
- na okruhy v koupelně (přesněji v místnosti se sprchou nebo vanou), včetně světel, národní vyjímka je na bojler, pokud je připojen pevně
- v dřevostavbách by měl být chránič 300mA a je otázkou, jestli jako rozvod v dřevostavbě posuzovat vedení např. v dřevěném stropu.

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#22 Příspěvek od vasekpetr1 »

monterjirka: nechceš do toho seznamu přidat i vnější rozvody mimo budovy (zahrada, balkon) a rozvody okolo bazénů?

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#23 Příspěvek od palmalsport »

Když už je řeč o proudovém chrániči, tak bych jenom doplnil
- Pojízdné a převozní prostředky,(např. karavan)
- Zemědělské a zahradnické prostory
- Výstavy
- Bazény
- Staveništní rozvody
- Zdravotnictví
- Demoliční práce
:D

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#24 Příspěvek od Otkundes »

Kouzlo "doporučení" řídit se normami spatřuji v tom, že normy nezávazně stanovují minimální (bezpečnostní) standard. Nikomu však nic nebrání v tom, svou elektroinstalaci provést ještě lepším způsobem, než je v v těch normách uvedeno. I když původním předmětem vlákna není jištění a ochrana před úrazem proudem, když už tady začínáme vypočítávat, kde by ty proudové chrániče měly být instalovány, je možno si chránič nechat instalovat i do hlavní rozvodnice v bytě, a chránit třeba celý byt, i když to zatím norma nestanovuje.
Tím nebude nutno bádat, zda v ložnici nebude bazén, karavan, pergola, zdravotnické zařízení, demolice, nebo podobná ptákovina...

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#25 Příspěvek od varok »

Já jen tak mimo soutěž. Otázka od tazatele zněla, nová elektroinstalace v bytě ne? A vy tady do toho motáte výstavy, bazény, balkony apod.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#26 Příspěvek od palmalsport »

Tak u toho bytu, montuji proudový chránič na celý byt. Nevidím v tom problém. Je to kvůli zvýšení bezpečnosti celé elektroinstalace. :D

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#27 Příspěvek od Lukar »

palmalsport píše:Je to kvůli zvýšení bezpečnosti celé elektroinstalace. :D
A zvýšení nebezpečnosti pro obsah lednice, mražáku, funkci alarmu,atd... :wink:

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#28 Příspěvek od ZVUK2000 »

Není nic lepšího než se vrátit z dovolené do vybíleného a zapáchajícího bytu :D

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#29 Příspěvek od palmalsport »

Ze svého okolí, neznám jediný případ, kdy by vypnutím proudového chrániče, došlo k tomu co popisujete. :D
Doporučuji všem odpůrcům , co tvrdí že například na lednici FI ne, řádně nastudovat normu ČSN 33 2000-4-41, ed.2, článek 411.3.3

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#30 Příspěvek od Lukar »

palmalsport píše: :D
řádně nastudovat normu
a zapojit mozek

,,Ze svého okolí, neznám jediný případ, kdy by vypnutím proudového chrániče, došlo k tomu co popisujete.,,

prasklý přívod do mikáda o patro výš a byt dovolenkářů byl odpojen :? lednice ,,voněla,, ještě třetí den po dezinfekci. Osobně jsem překopával novou instalaci po zásahu horlivého normostudenta :lol:

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“