VHS Philips VR605

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PremekC
Příspěvky: 48
Registrován: 21 bře 2010, 01:00
Bydliště: Praha

VHS Philips VR605

#1 Příspěvek od PremekC »

Ahoj, neví někdo nějakou typickou závadu zdroje videorecorderu Philips, schema mám, bohužel osciloskop jsem dal už z domu. Měřil jsem napětí na kondenzátoru po usměrnění 220V, je tam, součástky okolo se zdají být OK. Bez osciloskopu nezjistím, zda běží pulsy do spínacího tranzistoru, na sekundáru nic není, tak asi ne.
Jinak ten zdoj je i v typech VR171, 275 a mnoha dalších.
Poslední pokus před transportem do popelnice.....
Díky, Přemek
PremekC

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

Dej sem schema toho zdroje.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#3 Příspěvek od Philip_Fry »

Nevzpomínám si, že bych někdy k triviální opravě zdroje potřeboval osciloskop. Ale k věci, to, že se součástky kolem zdají být v pořádku máš nějak ověřené (měřením) nebo to je jen odhad? Pro začátek - co elektrolyty, zejména na primáru? Kapacita a ESR v pořádku? Co zkraty na sekundáru?

Uživatelský avatar
PremekC
Příspěvky: 48
Registrován: 21 bře 2010, 01:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od PremekC »

Elyt jsem samozřejmě kontroloval jako první, dokonce pro jistotu i vyndal. Ostatně jsem psal, že je na něm napětí (i po vypnutí). Diody jsou OK, spínací tranzistor není proražený, nemá zkrat, ale nevyndaval jsem ho, stejně nemám FET čím měřit.
Tak triviální to není, že se nerozeběhne spínání, respektive hned skončí, může mít spoustu příčin, od vadného IO, někde ve zpětné vazbě až po svod v očmoudlém tišťáku. To může být jenom kosmetická vada, nebo také ne.
Léta jsem se i tímto živil jako technik výpočetního centra, ale je rozdíl se kouknout osciloskopem, co se tam děje, než jenom měřákem za 200 Kč.
Proto jsem se ptal na typické závady tohoto typu zdroje, což klidně může být i ten tišťák, ačkoli jsem už viděl i více spálené a funční.

Zbytečná citace celého bezprostředně předcházejícího příspěvku vymazána.
Hill
PremekC

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#5 Příspěvek od Philip_Fry »

Napětí na pinu 6 MC44608 máš? Cca 12V?

Uživatelský avatar
PremekC
Příspěvky: 48
Registrován: 21 bře 2010, 01:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od PremekC »

Mám MC44603P a pin 6 je nezapojený.
Přílohy
zdroj2.png
(207.89 KiB) Staženo 121 x
zdroj1.png
(188.08 KiB) Staženo 136 x
PremekC

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#7 Příspěvek od Philip_Fry »

Aha, tak to je jiný zdroj, než mám v SM já. V tom případě koukni na pin 1.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#8 Příspěvek od Eleman »

A pokud na vývodu 1 nebude napětí zkontroluj odpory 3369 3370 39k, nebo je rovnou vyměň. Stejně tak zkontroluj na ESR (popř. rovnou vyměň) elyt 2356 1µ/50V.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
PremekC
Příspěvky: 48
Registrován: 21 bře 2010, 01:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od PremekC »

Napětí na pinu 1 kolísá od 9,84 do 12,8V v asi 1 sekundovém intervalu, elyt 2361 / 47uF zdá se být OK, měřeno obyčejným multimetrem. To znamená, že něco přes trafo leze, na sekundáru jsem našel místo 14,3V zase pulsující napětí někde kolem 10ti V. Celé to takto pulsuje. Já už jsem nepředpokládal, že se v tom budu ještě hrabat a před pár lety jsem svůj poklad součástek vyhodil. Teď mi to přinesl švára, ať se na to "podívám", takže ze zvědavosti bych na to rád přišel. Mezi námi: Kdo v době HD má koukat na VHS?
Podívám se v garáži po nějakém starém zdroji do počítače a vyrvu z toho součástky, víc asi udělat nemohu:-).
Ale děkuji všem za rady, našel jsem v tom po letech zase perverzní zalíbení...
PremekC

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#10 Příspěvek od starecd »

Ahoj pošli mi foto na mail, mám tady zdroj z philipse, bohužel neznám typ.
jina63@seznam.cz

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “