Spektralni analyzator

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Johny0007_2
Příspěvky: 5
Registrován: 16 čer 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Spektralni analyzator

#1 Příspěvek od Johny0007_2 »

Chtěl bych se zeptat jestli, někdo nemá na tento obvod navrh DPS a poslal mi ho, ja jsem nejak nepochopil jak to zapojit. Dik
Naposledy upravil(a) Johny0007_2 dne 30 čer 2005, 09:29, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

a co je na tom?

#2 Příspěvek od Hill »

to je přece normální lineární indikátor napětí. Jestli chceš indikovat hlasitost, tak radši pětiledkové AN6884, BA6144, BA6154, KIA6966, NTE1866 nebo stereo AN6888, ty jsou zapojené uvnitř stejně, ale ten odporový řetězec má různé hodnoty, takže charakteristika je někde mezi lineární a logaritmickou. Pak můžeš použít něco od LM...., případně i starou dobrou A277D (občas se ještě sežene, ale v základním zapojení se k indikaci hlasitosti (VU) moc nehodí, je lineární)...
nebo luxusní BA6822, ale ten už je 2x12 bodů (nebo 2x2 proužky 0 až 12 bodů), logaritmická stupnice, pamatovák špiček...ale na ten už je návrh plošňáku náročnější.

Uživatelský avatar
Johny0007_2
Příspěvky: 5
Registrován: 16 čer 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Johny0007_2 »

Na AN6884 jsem nasel tohleschema, vypada zajimave je de o to ze jsem nevedel jak a kam zapojit ten IO. a vubec proto jsem chtel schema DSP. Ja su este zacatecni tak vam budu pripadat natvrdly :))
EDIT : ted jsem nasel, ze v amaterskem radiu z roku 1997 tenhle indikator byl tak se podivam na DC++ jestli to radio nekdo ma..
EDIT2 : Tak jsem si uz stahl to ARadio a je to tam, perfektne nakresleny plosnak, jednoduse. Mockrat diky za tu spoustu ekvivaltnich sestav, fakt Big Thx.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

pokud vím,

#4 Příspěvek od Hill »

tak AN6884 je totéž, jako NTE1866 i KIA6966 - do těch plošňáků můžeš dát kterýkoliv z nich. Jen nemají v lásce vyšší napájecí napětí, než 9V.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#5 Příspěvek od Honza_dy »

Já dělal s AN6884 spektrální analyzér. Musím říct že ten obvod je za cenu cca 17,-Kč úplně super! :lol:

Uživatelský avatar
toom
Příspěvky: 327
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

#6 Příspěvek od toom »

Tak uplne nechapu, Tvou otazku : "jak a kam zapojit ten IO". Takze jestli je to takhle, takze : Ten IO je ctverice operacnich zesilovacu, tzn. k tomu schematu budes potrebovat 2. Dalsi vec je asi to, ze nevis jak ty jednotlive zesilovace v IO radit, je to uplne jedno, ale asi tak, aby byla moznost udelat rozumna DPS. A za treti kam to cele pripojit? Vstup na R 33k ( ale ten si budes muset nejspis upravit ) a zem tam, kde jsou spojene ty dva odpory 20k. Jinak jeste napajeci vyvody IO 4 +, 11 -. Takze hodne stesti, ale je to linearni, jak uz tu bylo receno, takze bych asi osobne pouzil LM3915, i zapojeni bude jednoduzsi (DPS). :D
ps: Napr. tady mas k tomu LM3915 datasheet, jsou tam i zapojení. :arrow: http://cache.national.com/ds/LM/LM3915.pdf

Uživatelský avatar
Johny0007_2
Příspěvky: 5
Registrován: 16 čer 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Johny0007_2 »

toom píše:Tak uplne nechapu, Tvou otazku : "jak a kam zapojit ten IO". Takze jestli je to takhle, takze : Ten IO je ctverice operacnich zesilovacu, tzn. k tomu schematu budes potrebovat 2. Dalsi vec je asi to, ze nevis jak ty jednotlive zesilovace v IO radit, je to uplne jedno, ale asi tak, aby byla moznost udelat rozumna DPS. A za treti kam to cele pripojit? Vstup na R 33k ( ale ten si budes muset nejspis upravit ) a zem tam, kde jsou spojene ty dva odpory 20k. Jinak jeste napajeci vyvody IO 4 +, 11 -. Takze hodne stesti, ale je to linearni, jak uz tu bylo receno, takze bych asi osobne pouzil LM3915, i zapojeni bude jednoduzsi (DPS). :D
ps: Napr. tady mas k tomu LM3915 datasheet, jsou tam i zapojení. :arrow: http://cache.national.com/ds/LM/LM3915.pdf
To schema vypada velmi zajimave, tos je tam i 10 diod coz je cool. :D Az dodelam ostatni rozdelane veci tak se asi na tohle vrhnu. Dik
EDIT : Jako to LM3915

Uživatelský avatar
Johny0007_2
Příspěvky: 5
Registrován: 16 čer 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Johny0007_2 »

Tak jsem se rozhodl pro schema s AN6884, chtel bych ale pouzivat toto schema i pro detekci vytizeni LAN. Chci ustrihnout tu ledku co tam je, jak problikava, to jsou impulzy a mozna by se z toho dala odvodit vytizenost. Zde je schema pro predzesilovac. Zde pro indikator. Kondezátory C1, C2 jsou zavislé na snímané frekvenci.. viz. tex
...Moduly indikátoru jsou vytvořené pomocí obvodu AN6884 a Wienova článku. Wienův článek je tvořen rezistory R1, R2 a kondenzátory C1, C2. Kapacity kondenzátorů jsou : 220, 100, 33, 10, 2.2 nF. Frekvence odpovídají kapacitám a jsou 55, 122, 370, 1220, 5560 Hz. Frekvenci můžeme měnit podle vzorce zde. Odpor R3 a kondenzátor C3 určují zhasínání LED. Tranzistor Q1 má velmi velké zesílení a tak ním spínaná led indikuje přítomnost signálu v daném pásmě větší, jak je úbytek na Schottyho diodě D3. Kondenzátor C4 filtruje pulzující napětí za tranzistorem. Diody D1 a D2 mají ubytek 0,7 V...
Musel jsem to opsat z knihy pokud by to nestacilo tak jeste cast dopisu ale myslim ze uz to bylo nepodstatne.. Ted k otazce jak to upravit aby mi to fungoval jako ukazatel lan.. ? Diky vsem za odpovedi..

Uživatelský avatar
DJ_BobiseK
Příspěvky: 46
Registrován: 26 čer 2006, 02:00

#9 Příspěvek od DJ_BobiseK »

ako ja som si spravil s tym AN6884 a neviem či mám chybnú sériu alebo čo ale NEMôŽEM to rozbehať :( šetkych 5 lediek mi furt svieti,mam 10tých IO a každý to isté robí...som kôli tomu spravil aj 3 plošaky a stale nič,aj len tak na spôsom vrabčieho hniezda som to zapojil a to isté :( myslite že som kupil vadné tie AN6884??

Uživatelský avatar
right13
Příspěvky: 447
Registrován: 05 kvě 2006, 02:00

#10 Příspěvek od right13 »

nevies to DJ_bobisek :twisted: ozaj Johny0007_2 tie subory su vymazane,mohool by si to hodit niekam este raz?

Uživatelský avatar
DJ_BobiseK
Příspěvky: 46
Registrován: 26 čer 2006, 02:00

#11 Příspěvek od DJ_BobiseK »

ale už mi to facha...na vstupe je ten "predzosik" s operakom a boli tam rôzne impedancie,stačilo to vyrovnať...inak s MP3 playerom to šlo :D

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“