Prosba o vysvětlení pojmů - maturita

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jmaldik
Příspěvky: 3
Registrován: 17 kvě 2014, 02:00

Prosba o vysvětlení pojmů - maturita

#1 Příspěvek od jmaldik »

Ahoj. v pátek maturuji a největší problém mám s elektrotechnikou, kterou jsme se učili jenom teoreticky a letem světem ( před rokem a to nemáme nic společného s elektrotechnikou) a už mě zbývá se naučit jenom MG. pole.

A proto bych se chtěl zeptat, zdali by si někdo nenašel čas a nevysvětlil mě vlastními slovy oč běží. Předem říkám,že jsem už cca. obětoval 20 hodin hledání stručných a dobře vysvětlených pojmů, ale bez výsledku.

otázka : mg. pole a podotázka
1 silové účinky magnetického pole
2 elektromagnety a jejich využití
3 vznik a šíření elektromagnetické pole
4 využití elektromagnetické pole a vznik rušení

a začal bych popořadě.
U otázky číslo 1 nechápu zadání. Opravdu nechápu co se po mě chce. Jediné, co jsem se naučil tak akorát flemingovo pravidlo levé ruky

Otázka č. 2 mě přijde lehká. Podle sešitu jsem se naučil, že když KAŽDÝM vodičem protéká proud, vzniká kolem něj mg. pole. A jako využití popíšu princip relé, elektromotoru a jako další využití řeknu od reproduktorů po zvonky

otázka č. 3 -> u této otázky jsem zmaten, nebo podle mě by to mělo být vznik a šíření elektromagnetického vlnění. Umím jenom to šíření, ale vznik ne - na internetu koluje něco s kondenzátorem a posuvným proudem -> tak to jako vůbec nechápu. Když se podívám do sešitu, tak tam mám obvod s cívkou a kondenzátorem a napsané, že cívka = drát ( anténa ) a kondenzátor že je zem.

a ot. č.4 využití je lehké, ale vznik rušení. To co jsem našel na wikipedii naprosto nechápu.

Tak jestli bych mohl poprosit o stručné vysvětlení pojmů : silové účinky mg. pole , vznik elektromagnetického pole ( vln ) a rušení a tohle nemám zadané, ale to spíše zajímá mě - proč se přitahují magnetické předměty -> vysvětlení pro děcka :)

Učitel nám před rokem říkal ( elektrotechniku jsme měli půl roku ) že mu to bude stačit vysvětlit stručně ale aby sme mluvili těch 15minut. Žádné těžké pojmy typu posuvný proud apod.

Vím, že to vypadá jako bych nic ještě nedělal, ale opravdu jsem to dlouho hledal, a co jsem našel tak nechápu. A jsem si jist, že kdybyž se to nedoučím, tak si to určitě vytáhnu.
A kdyby se tady někdo našel, co by byl ochoten to trošku vysvětlit, tak bych měl ještě u otázky střídavý proud podotázku RLC obvody a rezonanci -> jediné co umím, tak co dělá cívka, kondenzator a rezistov v obvodu střídavého proudu.
k těm RLC na internetu není lehce a stručně vysvětleno a popravdě na rezonanci jsem se díval jen tak okrajově. A co se dívám na Rezonanční obvod na wikipedii, tak mě to mate, nebo ten první obrázek : Animované schéma rezonanční obvod - tohle mám nakreslené u šíření mg. vln.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#2 Příspěvek od Hydrawerk »

Sorry, nemám čas, doporučuji se podívat do nějaké učebnice fyziky, třeba do této. http://www.vutium.vutbr.cz/fyzika/
Dá se stáhnout v pdf na internetu. Mělo by to být tohle. http://www.uloz.to/xbQKTvYt/hrw-fyzika-pdf
Při problémech se stahováním napiš a nějak to vyřešíme.

Uživatelský avatar
jmaldik
Příspěvky: 3
Registrován: 17 kvě 2014, 02:00

#3 Příspěvek od jmaldik »

Hydrawerk píše:Sorry, nemám čas, doporučuji se podívat do nějaké učebnice fyziky, třeba do této. http://www.vutium.vutbr.cz/fyzika/
Dá se stáhnout v pdf na internetu. Mělo by to být tohle. http://www.uloz.to/xbQKTvYt/hrw-fyzika-pdf
Při problémech se stahováním napiš a nějak to vyřešíme.
Děkuji za odpověd a děkuji za odkat na tu dobrou učebnici. V ní je toho hodně vysvětleno ale dík bou,že na konci kapitol to je jednoduše vysvětlené.
Ale pořád bych potřeboval vysvětlit - co si mám představit pod pojmem : silové účinky magnetického pole - jestli to mám chápat jako kdy se mg. pole přitahují nebo odpuzují.

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od popopepe »


Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Bernard »

jmaldik píše: - co si mám představit pod pojmem : silové účinky magnetického pole -
Nejlíp je představit si co nejjednodušší situaci, ale bojím se, abych ti to spíš neztížil.
Přestav si dva náboje ve vákuu, jeden držíš v ruce, druhý se někde poblíž pohybuje, a v každém okamžiku působí na sebe navzájem silou podle Coulombova zákona. Když ten svůj náboj teď od sebe odhodíš určitým směrem a rychlostí, měl bys být schopný předpovědět jeho dráhu pod účinkem té elektrostatické síly. Vědci však zjistili, že ta dráha je jiná, že ty pohybující se náboje působí na sebe ještě jinou silou, a nazvali jí magnetickou. Pohybující se náboj zkrátka účinkuje ve svém okolí schopností působit silou na jiný pohybující se náboj, a tato schopnost byla nazvána magnetickou indukcí B. V prostoru se ta indukce jeví jako silové pole, v každém bodu s nějakým směrem, je to tedy vektorové pole. A celková síla na tvůj náboj je potom:

F = Fel + Fmag = q·E + q·v x B;

Snad jste probírali, co je to skalární a vektorový součin. Od tohoto se odvíjejí všechny další zákonitosti a praktické aplikace.

Uživatelský avatar
jmaldik
Příspěvky: 3
Registrován: 17 kvě 2014, 02:00

#6 Příspěvek od jmaldik »

popopepe děkuji - tak pokud se tohle považuje jako silové působení mg. pole tak to už umím :)


Bernard taktéž děkuji. Takto když je to napsaná na příkladu to hned lépe chápu :)

Odpovědět

Zpět na „Teorie“