Oprava TRX Kenwood Ts 440S (přesunuto, přejmenováno)

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jup
Příspěvky: 47
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: semily

Oprava TRX Kenwood Ts 440S (přesunuto, přejmenováno)

#1 Příspěvek od jup »

Prosím o radu, čím nahradit tranzistor v oscilátoru TRX Kenwood Ts 440S, 2SK192, hledal jsem náhradu, ale nic jsem nenašel.
Zkouším J310 a 2SK212, ale asi to není správné. Dík za radu, Jup.

Název vlákna změněn na případnější, vlákno přesunuto. Hill

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od breta1 »

VRT katalog píše
BF 410A, 2N5484

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Aswo jej má, zavolej si do AME, objednají ti ho.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#4 Příspěvek od danhard »

Za mejch mladejch let jsem tam dával BF256 :)

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

do kterého oscilátoru to potřebuješ ?
440tka jich má víc . . .

podle mě by tam měl fungovat klidně BF245 i J310 . . .

také by stálo za to, přejmenovat, nebo doplnit název vlákna na "oprava TS440"
. . . taky tady mám 440tku, které vypadávaly oscilátory v závěsech a nebylo to tranzistorama . . .

Uživatelský avatar
jup
Příspěvky: 47
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: semily

#6 Příspěvek od jup »

Je to oscilátor 5,pro přijimač.označení pozice,Q36.Zkouším J310 a nějak nechce nasadit oscilátor,když naběhne tak třeba po hodině,nebo i dýl začne utíkat kmitočet a vypadne,tak zas musím znovu doladit jádro.Mám podezření že to bude ještě v něčem jiném,ale nejdřív musím dát do pořádku ten oscilátor.Dík za radu a zkusím zavolat na ten odkaz,Jup.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#7 Příspěvek od ok1hga »

jup píše:když naběhne tak třeba po hodině,nebo i dýl začne utíkat kmitočet a vypadne,tak zas musím znovu doladit jádro.Mám podezření že to bude ještě v něčem jiném
jo, přesně !
Je to v něčem jiném !
podívej se v okolí toho oscilátoru, je tam taková zalívací srágora, která postupně, jak stárne, se stává velice hygroskopickou . . .
Podle vlhkosti vzduchu se jí mění vodivost !
Pokud jsou od toho poblemcané spoje, dokáže to totálně rozhodit pracovní body tranzistorů.
Dokonce pokud je to na vývodech cívky, změní to výsledné "Q"
a oscilátor pak podle okolní vlhkosti buď vypadává, nebo někdy ani nenaběhne . . .
. . . tohle je vada celé série TS440S a TS440SAT, dělají to téměř všechny.
Ta moje to dělala taky.
Celá oprava spočívala v odstranění té srágory(původně to mohlo být nějaké lepidlo),
která měla původně zajišťovat jádra cívek a součástky.
Oscilátor který to dělá musíš dokonale vyčistit.
Až po důkladném vyčištění se snaž ty závěsy nastavovat.
Jen se připrav na to, že za nějaký čas budeš "čistit" další část 440tky.
Bohužel je to tam skoro všude, jen někde to tak nevadí . . .

Uživatelský avatar
jup
Příspěvky: 47
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: semily

#8 Příspěvek od jup »

No to máš pravdu,ta hmota,teď je juá hnědé darvy a zaschlí je i na odporech i na diodách,tak že i na tom varikapu.Myslím že už jsi mně poradil s tou cívkou,tu jsem celou rozebral a vyčistil,potom to chodilo dobře,ale po půl roce to začlo zase utíkat a navíc jak jsem to čistil tak mně upadl jeden vývod u tr.2SK192,zákon schválnosti.Tak zkouším 2SK212 ataké J310,těch mám dost,musím ale dát spolehlivý typ,a teda znovu tu desku vyndat a vše vyčistit,ale drží to pořádně,nevím čím ti rozpustit,bojím se zase to škrabat abych zas něco nepoškodil.Tak se mněj fajn a dík za vše,no uvidím jak to půjde.No a zkusím ten J310,co ty na to?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Nie je to taka zlta hmota, co sa meni casom (a teplom) na hnedu?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#10 Příspěvek od ok1hga »

rnbw píše:Nie je to taka zlta hmota, co sa meni casom (a teplom) na hnedu?
jo je to ono !
původně to bylo něco jako lepidlo . . .
a rozpustit to teď už snad ani nejde.

já to odstraňoval jen mechanicky a vždy to pomohlo,
vydrolit to jde celkem dobře.
Jen si musíš dát bacha, abys něco neutrhl . . .

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#11 Příspěvek od breta1 »

Je to sice mimo téma, ale dám to sem.
Kdysi dávno jsem se částečně živil opravami CRT (TV, monitory) a opravoval jsem čb malý VGA monitor. Ten měl jednostranný tišťák a ze strany součástek měl tou sra.čkou přilepený jakýsi dlouhý drát k desce, aby tam neklimbal. Bylo to v místě, kde je větší mezerou na tišťáku oddělena primární síťová část zdroje a sekundární část zdroje a vazba byla myslím přes optron. No a ten kravěnec byl rozlitý a spojoval některé nožičky součástek z těch oddělených částí a výsledek byl typické vlnění obrazu 50Hz. Ze zoufalství jsem měnil hlavní elyt na primáru i sekundáru, můstek a kdovíco, několikrát jsem to odložil, několikrát jsem to držel v ruce že stím praštím o zem. No nakonec jsem na to přišel, ten kravěnec měl na délce asi 1cm odpor stovky kOhm.
V takových případech je schema skoro k ničemu, od té doby jsem se s tím lepidlem už nesetkal, ale vidím, že na to ve starých přístrojích můžete narazit, tak pozor na to, jsou to nejhorší závady.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Kedysi to byvalo skoro vsade, nastastie sa to viac-menej prestalo pouzivat. V poslednej dobe som to videl uz len v nejakych totalnych smejdoch (repro k PC a pod.)

Uživatelský avatar
jup
Příspěvky: 47
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: semily

#13 Příspěvek od jup »

Tak jsem desku vyndal a budu dělat čističe,ze strany spojů je to v pořádku,ale mezi součástkama a na vrchní desce je toho dost.Budu muset vypájet součástky a co nepůjde očistit tak vymněnit za nové.I ten varikap je potřísněný,tak zas budu asi muset hledat náhradu,pokud se to nepovede. Teď prohlížím lupou tranzistory Q34 a Q35 a ty mají tu hmotu i mezi nožičkama,tak mně čeká hodně trpělivosti a láskyplněho bastlení.Tak přeji všem krásný a slunný víkend a budu potom informovat jak to probíhá.Jup.

Uživatelský avatar
jup
Příspěvky: 47
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: semily

#14 Příspěvek od jup »

Tak jsem desku a součástky vyčistil,podařilo se mně zneškodnit varikap,upadl jeden vývod,pár odporů jsem vyměnil a byla vadná jedna tlumivka.Varikap jsem nahradil naším,KB 105 B,tranzistor 2SK 192,za 2SK212,ale zkoušel jsem také J310,BF256,BF245 a jde to se všemi.Teď radio poslouchám,zatím vše funguje dobře,oscilátor nasadil bez problémů.Díky za dobré rady a navedení správným směrem k odstranění závady.Ještě přemýšlím o tom,jestli nemám sehnat druhý filtr a osadit jej.Mám tam YK-88CN a chtěl bych přidat filtr,YK-88SN.Tak ještě musím zjistit kde ho sehnat,pokud víte kde,byl bych rád.No doufám že nadále bude radiostanice v pořádku,ještě jednou velký dík,Jup.

Uživatelský avatar
Pavel1953
Příspěvky: 185
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#15 Příspěvek od Pavel1953 »

Už máš filtr?
Dá se objednat tady: http://www.ges.cz/cz/inrad-95-kenwood-8 ... 01935.html
P.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“