El. trouba u sporáku Mora 2140

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jalma
Příspěvky: 43
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

El. trouba u sporáku Mora 2140

#1 Příspěvek od jalma »

Dobrý den,
dostal jsem starší sporák Mora 2140, u el. trouby dochází po dosažení nastavené teploty k pravidelnému vypínání a zapínání topného tělesa v intervalu několika vteřin. Při zapnutí je pokles svítivosti patrný i na žárovce v kuchyni a dosti to ruší.
Je toto velice rychlé intervalové spínání a vypínání normální, nebo se jedná o závadu? Měl jsem za to, že vypínání a následné zapnutí by mělo být řádově v minutách.
Děkuji za postřehy.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

Má ta trouba "mechanický" termostat, nebo je regulace teploty řešena elektronikou? Interval spínání se běžně pohybuje v řádu desítek sekund až několika málo minut. Záleží na celé řadě okolností (co je v troubě či zda je prázdná) a hlavně na hysterezi termostatu.
A dej si do cajku elektroinstalaci v bytě. Jestli ten pokles svítivosti žárovky je výrazný, máš někde v instalaci přechodové odpory.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#3 Příspěvek od MATYCH »

Dle http://www.teletym.g6.cz/schemata/spotr ... 0_2140.pdf je tam QR-takže regulace je asi OK,ale elektroinstalace je asi KO.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Klasický problém, kdy na třech drátech visí všechno, od sporáku až po obraz dědečka. Sporák potřebuje samostatnou přípojku. Možná proto blbne i ta regulace, protože někde něco doutná.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#5 Příspěvek od MetalGod »

Prostě pokud máš hliníkový dráty, od jističů/pojistek a zemnících svorkovnic přes "krabičky" po zásuvky si dotáhni svorky - samozřejmě se shozeným hlavním jističem. Jestli v nějaký svorkovnici bude černo a na drátech na ní bude zuhelnatělá izolace, považuj to za průser, kterej je potřeba řešit.

ZdenekHQ: Kéž by na třech, u mně doma byly ještě nedávno na dvou hliníkovejch 4mm² drátech 2/3 baráku, včetně trouby, mikrovlnky, myčky, rychlovarky, 3 počítačů, 2 televizí a samozřejmě světel, všechno zpravidla propojovaný přímo v zásuvkách, nikoliv na věnečkách. A dráty zaházený maltou, žádný husí krky.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#6 Příspěvek od p32 »

MetalGod píše: A dráty zaházený maltou, žádný husí krky.
A to jako nesmí bejt ? V husím brku se to jak lépe chladí ? Podle mě není důvod, proč by 2 dráty v hliníku neměly normálně fungovat, když fungovaly doteď. Problém bude jako obvykle jen v zásuvkách. A pokud budou od zásuvek vést ohořelé dráty, tak je to samozřejmě už na výměnu a rovnou za 3 v mědi.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#7 Příspěvek od MetalGod »

Může... nesmí... jenže tady musí. Abys byl v obraze:
Veškerý dráty jsou zbytky ze staveb, aby se tehdá v 80. letech ušetřilo. Tyhle zbytky jsou většinou hliník, občas měď, minimálně na 1 místě pospojovaný čokoládou omotanou náplastí a zaházený právě maltou, většinou třížíly, ale našel jsem u světel i pětižílu vedoucí do sklepa ke světlům. Navíc to tenkrát smolil nějakej dědek, jemuž táhlo na 80 let, takže dokud jsem se v tom nezačal před lety vrtat, nefungovaly asi 3 zásuvky a 1 světlo, doposud je 1 vypínač pod šťávou, ale nic nezapíná ani nevypíná. Ještě nedávno nebyly 3 jističe z 10 zapojený, respektive jeden z nich vedl nikam. Ani nevím, jak to prošlo revizí. Asi flaška borovičky nestačila.
Bejt to v husích krkách, tak to vytahám a udělám z mědi a podle původního stavebního plánu, jenže tady by se muselo od sklepa až po půdu sekat, sekat a sekat.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

Jednu Moru jsme tu provozovali.. regulace teploty byla elektronicka.. snimac teploty termistor, vyhodnocovac byl komparator z operakem a spinaci prvek triak. Pri dosazeni teploty indikacni doutnavka blikala v rytmu nekolika sekund ( asi hodne "utazena"hysterese komparace..). Casto tam odchazely Zenerky a jednou triak.. jinak souhlas z vyse napsanym.. to je tak, kdyz se ve povesi na jednu fazi.. Pro klid duse doporucuju revizi elektroinstalace..

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Habesan »

My zas máme v půlce baráku všechny světla na stejným jističi jako všechny zásuvky a to i včetně kuchyně...
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
jalma
Příspěvky: 43
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od jalma »

Chlapi, díky za Vaše příspěvky.
Hodili jste mě úplně jiným směrem. Samozřejmě máte pravdu, instalace hliník, plochej třídrát pod omítkou.
Zkusím projít ty krabice a zásuvky, sporák tedy asi OK.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#11 Příspěvek od Mira_A »

jalma píše:Chlapi, díky za Vaše příspěvky.
Hodili jste mě úplně jiným směrem. Samozřejmě máte pravdu, instalace hliník, plochej třídrát pod omítkou.
Zkusím projít ty krabice a zásuvky, sporák tedy asi OK.
To máš dobrý, že pod omítkou. U nás je starý hliník 1975 zaházený v betonu nebo v panelech. Pokud používáš gril, tak je to na hranici jističe 16A.
Klidně by to mohl dělat i jistič.

Kdybys to vyhazoval má to elektronické zapalování, sháním ty zapalovací svíčky. Dej vědět kam ten sporák vyhodíš :lol:

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#12 Příspěvek od denis15 »

Pohasnutí světel při sepnutí 2KW spirály bych nebral jako ukazatel nutně špatné elektroinstalace (neříkám tím, že není). Máme komplet vše nové, včetně přívodu a když soused zapne cirkulu a řeže, blikají mi všechny žárovky v bytě, dyž se sepne trouba tak to pohasne taky). Pokud je například na konci vesnice, nemusí to být nic neobvyklého :lol: .
Je možné, že zrovna to světlo visí na stejné fázi atd. Variant povícero :wink: . Pokud je však potvrzena diagnoza Al, není co řešit.
Ta trouba jak píše Artaban001, měnil jsem různě toto vše, dokonce měli vadnou nějakou sérii spirál a ta jak odešla, brala ssebou tyristor, triak nebo co to tam vůbec bylo. U babiny až 3-tí spirála funguje posledních 15let.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“