M1T390

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dzenik
Příspěvky: 28
Registrován: 14 úno 2011, 01:00

#31 Příspěvek od dzenik »

Pokud má zesilovač vstupní offset 6mV (podle katalogu múže být až 10mV), tak bych čekal, že v neinvertujícím zapojení se tento offset taky zesílí:

Uout = A(Uin+Uoffset)

pro Ui = 0V, Uoffset ~ 6mV, A = 73.4, dostaneš Uout ~ 0.44V, což se nápadně blíží hodnotě 0.49V, o které se zmiňuješ.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od jjilek »

dzenik: mám dojem, že anubisis mluví o zesílení 880 pro větev spínaného zesilovače. Zaměřil bych se na IO2. Pozor na to, aby měl nějak zavedenou zpětnou vazbu. Nebo bych si ověřil chování na jiném MAB355, stejně zapojeném.

Uživatelský avatar
anubisis
Příspěvky: 15
Registrován: 22 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od anubisis »

Po chvíli odmlce mám opět nové informace.
Obstaral jsem si "nové" MAB355 -> nejdříve vyměnil obvod I2, výstupní offset se zvýšil na +2.5 V. Vyměnil jsem tedy i I1, offset poté byl +2.6 V.
Ještě zkusím OZ proměřit venku a porovnám údaje s novými kusy.

V OZ nejspíš ale chyba nebude. Možná bude některá z pasivních součástek špatná, tipoval bych to na zelené rezistory TR191. Je možné, že některý z nich má špatně napájené nožičky, případně porušenou metalickou vrstvu?
Vysvětlovalo by to jev, že občas multimetr fungoval...

Pokusím se ty rezistory přeměřit, jestli najdu někde chybu...

edit: Tak můj tip byl správný - přerušený rezistor R9 (100k) mezi kolektorem a bází T2. Nahradil jsem jej SMD 0805. Teď už má zesilovač bez dotrimování výstupní offset asi 3 mV s novými OZ. Vrátím tam ty původní, byl to nějaký "výběr".
edit2: Multimetr funguje už korektně, ani se nerozběhla kalibrace.

Všem zúčastněným mnohokrát děkuji za rady! :wink:

edit3: Podařilo se mi sehnat servisní schémata: http://uloz.to/xNnB8JBZ/m1t390-schemata-zip
a návod: http://uloz.to/xhcEBGEa/m1t390-navod-pdf

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od Habesan »

Tak to ti gratuluji a děkuji. Raději jsem si je také stáhl.

To druhé vlákno uprav a přejmenuj na něco jiného. Už takhle jich máme několik. Kdo to potřebuje, najde si to tady.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
ok1njb
Příspěvky: 85
Registrován: 17 říj 2012, 02:00

#35 Příspěvek od ok1njb »

prosím o radu

v tomto vlákně se řešil problém modulačního zesilovače, proto toho využiju

u mého M1T380 je velký rozdíl v údaji na displeji
po zapnutí -0,012 a po cca půl hodině +0,013 na rozsahu 150mV
rozdíl je tedy 25 µV
nadále údaj kolísá okolo stovek nV (to považuji za vliv rušení)
je mi jasné že potřebuje nějaký čas na zahřátí

na rozsahu mA, Ω, a na střídavých rozsazích je vše v pořádku

nejdříve jsem příčinu hledal ve vadných tantalech, všechny jsem vyměnil, chování se zlepšilo v oblasti kolísání

podezírám tedy modulační zesilovač - i když :?: na vstupu modulačního zesilovače naměřím cca 75µV což asi není správné :?:

samozřejmě vše při zkratovaných vstupních svorkách

Uživatelský avatar
ok1njb
Příspěvky: 85
Registrován: 17 říj 2012, 02:00

#36 Příspěvek od ok1njb »

odpovím si sám

všechny rezistory jsem přeměřil jsou v pořádku, vyměnil jsem postupně také tantaly, nejdříve v napájení 2x 1,5µ, potom postupně i ty zbylé dva, no a byl to C7 10µ :oops: měl teplotně závislý paralelní odpor v řádu kΩ

takže trimr pro nastavení offsetu je v té samé poloze jako byl od výrobce, a teplotní závislost se zmenšila více než o jeden řád:P

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#37 Příspěvek od fredis »

Citace: nejdříve jsem příčinu hledal ve vadných tantalech, všechny jsem vyměnil, chování se zlepšilo v oblasti kolísání ....
To jsi je měnil dvakrát? :lol:

Uživatelský avatar
ok1njb
Příspěvky: 85
Registrován: 17 říj 2012, 02:00

#38 Příspěvek od ok1njb »

měnil jsem všechny kromě těch v modulačním zesilovači

pokud víš jak to v M1T380 vypadá a jak se dobře opravuje zapouzdřený modulační zesilovač tak je to jasné :lol:

p.s. díky za upozornění

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#39 Příspěvek od fredis »

Já jen že jsi psal, že jsi všechny tantaly vyměnil a o modulačním zesilovači nikde ani zmínka :wink: :lol: . A najednou jsou 2 vadný.

Uživatelský avatar
ok1njb
Příspěvky: 85
Registrován: 17 říj 2012, 02:00

#40 Příspěvek od ok1njb »

modulační zesilovač je ta černá krabička 8-) která se docela špatně pitvá a nemá ráda statiku a KF521 snad odejde i špatným pohledem


proto jsem psal že je problém v modulačním zesilovači, a ne že jsem opravoval modulační zesilovač

a v modulačním zesilovači uvádím vadný tantal 1ks C7


i když po přeměření všech tantalů co jsem vyndal z multimetru (mimo modulační zesilovač)je jich většina různým způsobem vadných, a jsou na vyhození

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#41 Příspěvek od fredis »

Ty to asi nechápeš, nebo chápat nechceš :cry: . Pokud někdo napíše že něco opravuje a že v tom zařízení vyměnil všechny! tantaly (viz tvůj první příspěvek), tak by měly být snad vyměněné všechny bez ohledu na to kde a v jakém obvodu jsou :roll: . Modulační zesilovač jsem psal schválně, protože v prvním příspěvku nebylo nic o tom, že tam jsi je neměnil! Už to konečně chápeš? Já už nemám co dodat :roll: .

Uživatelský avatar
ok1njb
Příspěvky: 85
Registrován: 17 říj 2012, 02:00

#42 Příspěvek od ok1njb »

fredis píše:Ty to asi nechápeš, nebo chápat nechceš :cry: . Pokud někdo napíše že něco opravuje a že v tom zařízení vyměnil všechny! tantaly (viz tvůj první příspěvek), tak by měly být snad vyměněné všechny bez ohledu na to kde a v jakém obvodu jsou :roll: . Modulační zesilovač jsem psal schválně, protože v prvním příspěvku nebylo nic o tom, že tam jsi je neměnil! Už to konečně chápeš? Já už nemám co dodat :roll: .




ano dostatečně jsem pochopil o co jde

no comment :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od jef111 »

Fredis - to chce klid :D

OK1NJB - děkuju za rozuzlení, myslím že mám ve svém měřáku podobný problém - taky mi nula stále pomalu ujíždí. Trochu mě to vrtalo hlavou ale nechával jsem to plavat, myslel jsem si že je to nějaká konstrukční nedokonalost jako u předchůdce 290ky... Takže tantaly jako vždycky :-)
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#44 Příspěvek od fredis »

Já se vůbec nerozčiluju :lol: . Vyšel jsem jen z toho co napsal. Nic víc, nic míň.

Uživatelský avatar
ok1njb
Příspěvky: 85
Registrován: 17 říj 2012, 02:00

#45 Příspěvek od ok1njb »

jef111 píše: OK1NJB - děkuju za rozuzlení, ........................ Takže tantaly jako vždycky :-)
přesně tak, nejdříve jsem tomu nevěřil, protože měřák chodil (no nechtělo se mi do toho - co funguje v tom se nešťourá :-) )
potom jeden bouchnul :oops: tak jsem je začal pomalu měnit , vždy jsem ten původní jen tak cvičně proměřil 8O ,no nestačil jsem se divit, od sériového odporu až 50Ω přes paralelní odpor v kilech až desítkách Ω po zenerovu diodu závislou na teplotě, no nejvíc sem se divil že to ještě mohlo fungovat :?:

jen upozornění :idea: při opravě modulačního zesilovače (výměna C7) se mi objevila chyba ERROR 9, tak jsem se vyděsil , vzal jsem ještě jeden tantal a po přeměření jsem uznal že to chce zformovat :?: . multimetr při druhém zapnutí už běží normálně

po týdnu je rozdíl od zapnutí až po uváděnou dobu náběhu 60min do stavu zcela připraveného (temperovaného) přístroje rozdíl na displeji 4µV a stabilita v čase 30min ±2digit (±200nV) na rozsahu 150mV v režimu Hi RES - což považuji za velmi dobrý výsledek (zarušené prostředí - mobil, PC, WiFi, zářivka)
takže dneska bych asi každý tantal který je v signálové cestě nejdříve formoval potom teprve osadil

p.s. po mé zkušenosti doporučuji výměnu ůplně všech tantalů nekompromisně, i ve zdrojích i v modulačním zesilovači (ten jsem bohužel nechával až nakonec, no moc se mi do něj nechtělo) :idea::!:

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“