Automatické zavlažování

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Marty
Příspěvky: 1
Registrován: 14 čer 2014, 02:00

Automatické zavlažování

#1 Příspěvek od Marty »

Zdravím všechny kutily,
chtěl jsem si udělat automatickou závlahu několika kastlíku na balkoně, aby mi kytky vydržely po dobu prázdnin.

Mám zde sud s vodou s průchodkou dolní části. K této jsem chtěl připojit elektromagnetický ventil spínaný 12V. Spínání jsem chtěl ovládat vlhkostním čidlem na 5V, které sepne, když vlhkost klesne pod nastavenou úroveň.

Pro ovládání 12V obvodu jsem chtěl použít spínací relé, jenže to se po připojení k obvodu s vlhostnim čidlem ani nehne. Když jej zapojím na zdroj napřímo tak obvod s el.ventilem spíná.
Z toho jsem odvodil, že asi budu muset ke spínání použít relé s jinými parametry či nejaký jiný spínací prvek.

Pro zkušené bude můj dotaz asi triviální, ale já nemám s elektonikou žádné větší zkušenosti.

Přikládám e-shopove stránky vlhkostniho čidla a relátka 3VDC:

http://www.aliexpress.com/item/Free-Shi ... 31731.html

http://www.aliexpress.com/item/Qianji-j ... 35647.html


Děkuji za vaše rady

Marty

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od popopepe »

Asi ten výstup to relé neutáhne.
Zkus třeba tohle
http://1.bp.blogspot.com/-6_ffKoekRo8/T ... h-rele.png

nebo něco obdobného.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#3 Příspěvek od procesor »

Na relé kašli. Miesto neho použi tranzistor, ktorý bude spínať priamo ventil napájaný z 12V. Ten modul senzora nie je schopný vybudiť 3Vdc relé v žiadnom prípade
Pre napájanie čidla z 12V sa dá použiť nejaký stabilizátor na 3,3V, alebo aj na 5V.
Podľa parametrov ventilu sa vyberie tranzistor a budiaci odpor Rb do báze, môže sa použiť aj MOSFET s nízkou úrovňou spínania (Ug)...tzv. "logic"(odpadne Rb).
K ventilu bude treba antiparalelne ešte zapojiť nejakú ochrannú diódu (tranzistora/mosfetu).

edit: popopepe je rýchlejší, ....relé pouzi ak je ventil na 12V-striedavých.
Mosfety ako" IRL3803, IRLZ34N (dostať aj v GME).
Naposledy upravil(a) procesor dne 14 čer 2014, 23:43, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Jestli ten sud má těsný víko a dá se vyšoupnout vejš než ty truhlíky, tak žádný spínání nepotřebuješ. Stačí jen sud naplnit po okraj vodou a těsně zavřít - a zespoda vyvést hadici do podložní misky tak, aby ústí hadice bylo pod hladinou. Jak voda poklesne natolik, že do hadice proleze bublina vzduchu, z hadice začne vytékat voda - a bude téct tak dlouho, dokud voda zase konec hadice nezatopí. Nezbytně nutnou podmínkou je opravdu TĚSNEJ sud - aby do něj nešel vzduch odnikud jinud...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#5 Příspěvek od p32 »

Nechci radit, ale samozavlažovací truhlíky to nespraví ?
Mimochodem, v zimě to neroste, na jaře ještě ne, na podzim už ne a v létě jedeš od toho pryč. Nebylo by lepší to rovnou vyhodit a dát tam větrníky ? :lol:

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#6 Příspěvek od Ondra2 »

Tohle
stoji tam kde ted ziji 50eurocentu a funguje to. Ten popis na strankach maji spatne, nadoba musi byt pod kvetinacem, vodu to saje samo.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

p32 píše:Nechci radit, ale samozavlažovací truhlíky to nespraví ?...
Nespraví, osobně vyzkoušeno. Máme balkón na jihozápad, už od 9 ráno tam "smaží pupenec" a pokud je horký léto, musí se i blbý muškáty v truhlíkách zalívat 2x denně, pokud tam někdo má žíznivější kytky jako petúnie, surfínie nebo fuchsie, tak klidně i 3x. Samozavlažovací truhlík vydrží tak 24 hodin, pak je taky suchej jak Gobi. Týdenní řešení je dvoulitrová PETka s hadičkou dobře zalepenou do víčka, připevněná dnem nahoru na nějakej stojánek vedle truhlíku, s hadičkou vyvedenou jak jsem napsal vejš do misky pod truhlíkem - PRO KAŽDEJ TRUHLÍK JEDNA!!! Ale jestli se jedná o zavlažování na měsíc, nebo je těch truhlíků dvacet, tak to jinak než tím sudem nepůjde...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“