schéma přepínání odboček na trafu

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#31 Příspěvek od ok1hga »


Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#32 Příspěvek od EKKAR »

Měl jsem něco podobnýho v návrhu, úvaha byla nejdřív taky ty binárně odstupňovaný odbočky na 1 trafu, druhá varianta byly celkem 3 trafa s několika sekundárama (odstupňování napětí podobně, primáry do paralelu na tehdy 220V, sekundáry s možností sériovýho spojování s výsledkem odstupněným po 1V), ty 3 trafa jsem navrhoval proto, že každý trafo mělo menší počet odboček = snadnější a lacinější vinutí, taky se dalo líp nacpat vinutí do okýnek jádra...

Jenže nakonec při rozboru učuněným s učitelem elektro z nejmenovanýho učňáku (starým praktikem) jsem dospěl k výsledku, že ty různý trafa by měly různou vnitřní imprdelanci (vinou různě velkýho počtu připojenejch závitů i samotný velikosti jader) a tím by při sériovým spojování docházelo k velkým skokům v zatížení vinutí. Malý trafo by se mohlo vinou většího (který by do něj "pumpovalo proud") přesytit a bylo by po parádě... Takže nakonec jsem takovou myšlenku odložil na neurčito...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#33 Příspěvek od Celeron »

AlesALF píše:Nebo podobně, jako si hrála jedna naše kolegyně :

http://www.zirafoviny.cz/modules/news/a ... toryid=103
No vidíš, to co jsem psal já udělá to samý a stačí o 2 vinutí míň. :)

to Ekkar: Ty 3 trafa nemůžou nikdy chodit. Říká Ti něco hodinovej úhel?
Jako MARák jsem o něm nikdy ve škole neslyšel, až teprv v jedný fabrice od starýho praktika enegetika, když jsem nějak nechápal, proč je mezi dvěma 230V zásuvkama tvrdý fázový napětí 640V. Každá byla napájená z jiný rozvodny, tedy z jinýho trafa 6000/230/400.
Možná nám to tu nějakej tlustoproudař pořádně vysvětlí. :wink:
Jirka

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#34 Příspěvek od EKKAR »

Hodinovej úhel se uplatňuje jen u 3f traf zapojovanejch OBOUSTRANNĚ PARALELNĚ - neboli jak na primární straně, tak na sekundáru, tam můžeš dojít k situaci, kterou popisuješ. Trojfázový trafa s různým hodinovým úhlem nemůžeš paralelně zapojit, můžeš z nich vytvořit jedině větvení (každý trafo bude napájet elektricky oddělenou část spotřeby). Jednofázový trafo s vinutím na středním sloupku EI jádra žádnej hodinovej úhel nemá, respektive pokud budeš spojovat vícero stejným způsobem navinutejch jednofázovejch traf na primáru paralelně a na sekundáru sériově, tak mezi sekundárama můžeš dostat fázovej posun buď 0° nebo 180°, jinej ne.

V mým případě šlo spíš o to, že ty trafa jsem měl navržený různě velký = s různě velkým průřezem jádra a tím i přenášeným výkonem, ale na sekundáru jsem je chtěl v různý kombinaci propojovat do série. Co by to potom udělalo při proudovým přetížení nebo nedej Pámbu při tvrdým zkratu, až by velký a výkonný trafo s výkonem kolem 500VA cpalo svým napětím proud do malýho, o jeden řád míň výkonnýho trafíčka, to bych nechtěl zažít v reálu. Můj původní návrh totiž počítal s maximální trvalou proudovou zatížitelností VŠECH traf 3A a nedošlo mi (tenkrát), co by kdyby. Jasně, byl jsem mladej, blbej - a chtěl jsem si postavit něco opravdu vychytanýho. A přitom, jak je základní myšlenka takovýho zdroje jednoduchá a lákavá z ohledu na minimální nutnou výkonovou ztrátu na regulačním prvku, tak mě tenkrát udivovalo, proč to nikdo nedělá v běžný produkci. No, postupem času jsem to pochopil - minimálně fakt, že není zase taková prdel vyřešit přepínání všech odboček a už vůbec není jednoduchý vyřešit takový přepínání pro víc kusů samostatnejch traf. Pokud se to realizuje na jednom trafu, je to drahý a mechanicky stráááášně složitý, ale ve výsledku se to elektricky ještě dá zvládnout, protože třeba při zkratu se všechny sekundáry navzájem ovlivňujou stejně, když jsou ale na různejch magnetickejch obvodech, je to dobrý leda tak jako cvičení do laboratorních prací, ne na používání na bastlířským stole...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od Habesan »

Celeron píše:To znám s cívkama 1, 3, 9, 27V vyvedenejma na zdířky.
Kdybys napsal odkaz p=646321, že už jsi to psal, tak bych to dlouze nehledal.

S třípolohovejma dvojitejma přepínačema by to jít mělo.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#36 Příspěvek od Zirafka »

EKKAR píše:Hodinovej úhel se uplatňuje jen u 3f traf zapojovanejch OBOUSTRANNĚ PARALELNĚ
Mám silný pocit, že hodinový úhel není výsadou třífázových traf, je to úhel mezi napětím (proudem) na primárním a sekundárním vinutí. A každé trafo jej má. Čím je menší, tím má trafo těsnější vazbu a je lepší. Pokud tedy není v dané aplikace vyžadována vazba menší.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#37 Příspěvek od EKKAR »

Ano, Sašo, má - ale u jednofázovýho trafa se vůbec neuplatní a u dvou (tří) traf navinutých a zapojených stejným způsobem taky ne.

Jedná se o rozdíly ve fázovým posunu mezi primárem a sekundárem při použití jádrovýho (vinutí na krajních sloupcích EI jádra) nebo plášťovýho (na středním sloupku jádra) vinutí na EI jádru nebo v případě C, UI nebo ΓL jádra v poloze primární a sekundární cívky, POKUD NEJSOU NAVINUTÝ NA STEJNOU KOSTRU, nebo v případě vícero traf pokud nejsou stejně rozmístěný kolem magnetickýho obvodu.

Já jsem ale měl všecky 3 trafa navrhovaný jako EI s vinutím jen na středním sloupku (plášťový trafo), takže jedinej rozdíl, kterej mohl nastat mezi sekundárama všech traf, byl buď 0° nebo 180° - primáry byly navrhovaný pro paralelní spojení na (tehdy) 220V 50Hz síť.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#38 Příspěvek od Sendyx »

Já si myslím, že hodinový úhel se udává jen u trojfázových, taky to jsou celé násobky 30°. To, co vzniká nedokonalostí vazby a vlastně napětími na rozptylových indukčnostech, je tzv. chybový úhel, který nás hodně zajímá u měřících traf.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#39 Příspěvek od Celeron »

EKKAR píše:Hodinovej úhel se uplatňuje jen u 3f traf zapojovanejch OBOUSTRANNĚ PARALELNĚ -
To je nějaký divný co píšeš OBOUSTRANNĚ PARALELNĚ. Pokud maj rozdílnej úhel, tak je nikdy na sekundáru nemůžeš zapojit paralelně. Ale asi to jsou jen nešťastně volený slova, dál už to píšes správně. :)

Jinak v tý rozvodně, kde mě to energetik vysvětlil, mají sice 2 úplně stejný trafa 36K/6K/3MVA ale paralelně to radši nikdy nezkoušeli zapojit.
Ale zase vím o podniku, kde mají paralelně 100 a 120KVA. Zajímavý dvě trafa každý jinej výrobce, stejnej hodinovej úhel. Ten energetik mi kdysi tvrdil, že dvě různý rozdílný trafa nemohou mít stejnej hodinovej úhel. No nejsem tlustoproudař tak to nechám koňovi. Jen by mě zajímalo, jak se ty dvě trafa podělí o zatížení. 1:1 nebo v jiným poměru?
Jirka

Jirka

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#40 Příspěvek od Sendyx »

Ty trafa musí mít stejný hodinový úhel a poměr napětí nakrátko úměrný poměru výkonů. Pokud vím, tak se nejčastěji zapojují paralelně stejná trafa se stejným napětím nakrátko.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#41 Příspěvek od ZVUK2000 »

Jen pro ukázku že se přepínání odboček pomocí relé používá.
Tento týden jsem měl na stole rozhlasovou ústřednu která měla přepínání odboček výstupního trafa pomocí relátek.
Přílohy
releový přepínač.jpg
(169.41 KiB) Staženo 50 x

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#42 Příspěvek od weed_smoker »

Nejčastějc se dávaj do paralelu shodný trafa(úhel,výkon,napětí nakrátko),jak SENDYX už zmínil.Spojený trafa s různym hodinovym úhlem jsem viděl jednou v menším SČ městě u hasičárny na trafověži a vypadalo to dost humpolácky (šíny mezi trafem a pojistkama zohejbaný,vykroucený křížem přes sebe a u každýho trafa jinak,hlavně že nově natřený).A některý trafa paralelně spojit vůbec nejdou,kdyby se sled přeházel sebehůř,nikdy to nebude sedět.

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#43 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, jestli si pamatuji správně, jsou podmínky paralelního chodu tyto:
1. Stejný převod
2. Stejný hodinový úhel
3. Stejné napětí nakrátko
Mají-li použité transformátory různé výkony, doporučuje se, aby jejich poměr byl maximálně 1:3

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“