provizorní vypínač hlavního světla

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
katrops
Příspěvky: 81
Registrován: 19 říj 2007, 02:00

provizorní vypínač hlavního světla

#1 Příspěvek od katrops »

V panelákovém pokoji mám dvě hlavní světla a dva vypínače. Jeden vypínač je však bohužel zastavěn nábytkem. Mám to řešeno, tak, že jsem na dráty ve vypínači dal čokoládu, dvojlinkou jsem to prodloužil k dostupnému místu. Na skříň z boku jsem dal další vypínač a do něj zapojil tu dvojlinku. Takto mně to bez problémů již 30 let funguje. Vím, že to není podle norem, ale má to smysl nějak řešit ? Je mi jasné, že to zde od odborníků asi pěkně schytám.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#2 Příspěvek od Yarda1 »

Měl jsem podobný problém. Místo vypínače jsem do krabice dal zásuvku, do ní zapojil vidlici s kouskem kabelu a kabel jsem připojil do vypínače v krabici.
Taky to už pár let funguje
Přílohy
DSC00031.JPG
(29.11 KiB) Staženo 48 x
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

Podle norem to rozhodně není.
Ale když to funguje a je to slušně a seriozně udělané, není to zdaleka nejhorší, co si někdo dovolí udělat.
Dneska se takové věci dají elegantně řešit pomocí bezdrátového ovládání. Např. ENIKA nabízí dálkově ovládané spínače, jedno nebo dvoukanálové mají ovladač buď přenosný, nebo v provedení jako klasický vypínač, baterka tam vydrží X let, pokud si vzpomínám, tak to má 64 bitové kodování, takže nehrozí, že by vám škodolibý soused zhasínal... (zvonek "umí" nasimulovat!)

Uživatelský avatar
katrops
Příspěvky: 81
Registrován: 19 říj 2007, 02:00

#4 Příspěvek od katrops »

Vím, že něco takového existuje, ale asi to nebude levná záležitost. Dokáže někdo alespoň přibližně odhadnout náklady (materiál,práce elektrikáře) ? Sám bych to asi zapojit nezvládl.

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#5 Příspěvek od Soemtron »

To už je bezpečnější ta "čokoláda" než zásuvka.
:!: Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#6 Příspěvek od weed_smoker »

Pokud je na skříni krabice pod vypínač a původní místo s čokoládou zadeklovaný víčkem,tak je to v pohodě až na tu dvoulinku.Má jenom jednu vrstvu a může se někde proštípnout při malování těžkym kusem nábytku.Dal bych tam spíš takovej ten dvoužilovej kabel z vysavače nebo do lamp (v několika BauBau se prodává normálně na metry ve více barvách než černý a bílý),ten má dvě vrstvy a je lepší vidět,jestli je ňáflej (nejdřív se objeví barva drátu,měď až podruhý do stejnýho místa).

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od PavelFF »

30 let to fungovalo a bude to fungovat dalších 30let (klidně i několikrát 30 let).
Za nábytkem se s dvoulinkou vůbec nepohybuje a možnost poškození či úrazu je mizivá. Touhle dvoulinkou (nebo trojlinkou) se dřív běžně napájely pohyblivé spotřebiče a dodnes fungují, takže v klidu za skříní není důvod k obavám.

Jako se může proříznout dvoulinka (při vynaložení hrubé síly a ostrou hranou), tak se může stejně proříznout dvouvrstvový kabel k dnešním lampičkám. Obyčejně drcnutí kusem nábytku dvoulince nic neudělá. Jiná věc je přetržení při odsunutí skříně, ale proti tomu nepomůže nic.

Správné by bylo dát vodič do ochranné lišty, vypínač na skříni dát do nehořlavé krabice atd. Ale bude to asi tak potřebné, jako opatřit preventivně okna ocelovou sítí proti vnikání meteroritů.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“