Nástup DVB-T2

Zkušenosti a problémy s příjmem

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

Nástup DVB-T2

#1 Příspěvek od ZdenekHQ »

Že současný digitální systém je jen dočasný se mezi techniky ví. Co mě ale dostalo, je poslední odstavec v článku. Inu, česko....

http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-6247616 ... o-vysilani
Může se ale stát, že ani nejmodernější televize se s novým vysíláním nakonec nevypořádají. Není totiž zatím jisté, jaký standard vysílání bude nakonec v Česku použit.
P.S. Ten problém je v tomto :
Země, v nichž se už pozemní digitální televize druhé generace rozběhla, používají kompresi H.264/AVC, zatímco nejnovějším technologickým výkřikem je norma H.265/HEVC, která opět uspoří místo a umožní vměstnat do multiplexu víc televizních stanic. Napříč trhem převládá myšlenka, že by Česká republika měla DVB-T2 startovat již s novější kompresí H.265/HEVC
Viz http://www.digizone.cz/clanky/par-pozna ... -o-dvb-t2/
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#2 Příspěvek od Standa99 »

A vyrábí se vůbec nějaké zařízení s DVB-T2 + H265? Pokud ano, tak 264 nebo 265 by nakonec šlo zvládnout výměnou firmware.
Problém bude na vysílačích, co když ty stávající jsou připravené na jednoduchý přechod na DVB-T2 + H264? To by potom mohlo být drahé, chtít mermomocí H265.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#3 Příspěvek od jasin »

Může se stát že hoši budou dost překvapeni. Ohromné množství diváků na TV za tuto cenu rezignuje. Platit za přívaly reklam a ubohé programy chvilkami mezi nimi za tu cenu moc lidí asi nebude.
Doby kdy se vývojáři trápili kompatibilitou a barevný signál musel být použitelný i na staré černobílé TV jaksi upadly do zapomění.
No ať to zkusí, ale zpátky už to nepůjde. :roll:
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

To přece závisí na způsobu distribuce signálu na vysílače. Už dnes na ně jde signál zakódovaný kodeky MPEG2 a MPEG4, přičemž pokusné vysílání s modulací DVB-T2 prý bylo úspěšné a měnil se jen způsob modulace vysílače z QAM na fázovou.
Obecně jde signál zpracovat kodekem HEVC zrovna tak, šířka kanálu je daná kmitočtovým plánem, který nikdo měnit nehodlá, čili z hlediska modulátoru je jedno, jakým kodekem je před ním komprimovaný signál.

Jsem zvědav, jestli konečné rozhodnutí o změně modulace a kodeku bude podřízené ekonomické, technické nebo politické stránce věci a čí zájmy tím budou uspokojené. Obávám se ale, že divák, potažmo zákazník, tím rozhodujícím faktorem nebude.

Kdo pamatujete zavádění barevného TV vysílání či dokonce stereofonního vysílání na VKV, to vyžadovalo skutečně lepší vlastnosti modulátorů i koncových stupňů, dodržení maximální přípustné šířky pásma atd., to se opravdu muselo na vysílačích rozsáhle zapracovat, aby to nakonec k něčemu bylo.
Tomu říkám rozdíl.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od radioelectrum »

Já vím jak to přesně v česku dopadne . Bude to jako přes kopírák tak jak to bylo i u jiných věcí. (třeba Cryptoworks)
Všude jinde se prosadí již nový systém komprese akorát v ČR se prosadí ten starý, a tím prodejci vyprodají plné sklady neprodejných zařízení a za dva tři roky se potom přejde na nový systém.
Někdo přeci musí ty tisíce neprodejných kusů ze skladů zaplatit. A znáte jiný stát než ČR kde by si to mohli dovolit aniž by vznikl obrovský odpor? (Já ne stačí se podívat třeba na Bulhary a ČEZ, ... příkladů jsou stovky)

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Habesan »

Tak si prostě koupim další set-top-box za pětistovku. Do té doby budu dělat něco užitečnějšího.
Nejlepší pořady stojí za shlédnutí i po letech.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#7 Příspěvek od milous2 »

Pěkný den.
Habesan napsal:
"Tak si prostě koupim další set-top-box za pětistovku." To možná jo,ale do něj příde dekódovací karta,k ní servisní poplatek (nebo jak se to bude jmenovat) poplatek za digitalizaci archyvu,no na co jsem ještě zapoměl?Zase příjde nějaký "huml" a řekne,že se doba změnila a za kulturu je si třeba připlatit. Jako se to říkávalo o ČT když se zvedaly poplatky ze 75Kč nebo kolik to vlastně tenkrát stávalo. Mluvilo se,že za divadlo dáte jednorázově větší částku,než za TV měsíčně -nepamatujete se? Myslíte si,že se pletu? A jak rád. Jenže...?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

radioelectrum píše:A znáte jiný stát než ÈR kde by si to mohli dovolit aniž by vznikl obrovský odpor?
Poznam: SR
U nas za televiziu musi platit kazdy, kto ma pripojku elektriny.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#9 Příspěvek od monterjirka »

radioelectrum píše:... A znáte jiný stát než ČR kde by si to mohli dovolit aniž by vznikl obrovský odpor? ...
A vy už jste se ozval s protestem?
Kontrolní otázka - kolik už dostal nový ministr kultury protestů proti stavu vysílání veřejnoprávní televize, kdy platit musí všichni, ale ČT nevysílá pro všechny oblasti všechny programy?
0 (nulu) nehádejte, já už jsem mu psal, i když je otázkou, jestli se to přes "cenzory" někam dostalo!

A o tom to je. My budeme nadávat "na někoho tam někde nahoře", ale napsat ministrovi, oslovit poslance nebo senátora, a ještě se pod to podepsat, to je problém!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

monterjirka píše:My budeme nadávat "na někoho tam někde nahoře", ale napsat ministrovi, oslovit poslance nebo senátora, a ještě se pod to podepsat, to je problém!
Tohle je můj oblíbený sport. :D

Ale chtěl jsem něco jinýho - každou chvíli za mnou někdo chodí, ať mu doporučím nějakou televizi, a nakonec se stejně ukáže, že všechny ty HD READY atd. končí sledováním klasického formátu DVB-T a běžným DVD.

Takže jsem se postupně propracoval od doporučování LCD od Panasonicu přes Samsung až po LG, protože tak jako tak je to jen drahá hračka a rozdíl je jen v tom, jestli to klekne za 3 nebo 4 roky.

Co mám odpovídat na otázku, proč jim nefungují HD stanice, když mají TV s HD READY ? Že to je všechno jen reklamní trik? Pak mě samozřejmě pošlou do pr.... , jako bych za to mohl.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#11 Příspěvek od milous2 »

Ne, není potřeba to rozmazávat. I kdyby ty nové televizory měly úhlopříčku 2.metry a byly za "bůra" je jiná doba. Je čas na změnu pohledu a to zatím žádná TV nedokáže. To umí jen člověk Teda když o to stojí.
Přílohy
Zprávy TN.jpg
(28.09 KiB) Staženo 183 x

Odpovědět

Zpět na „Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších“