Tesla 820A - problém v předzesilovači

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#31 Příspěvek od ok1hga »

Xeon_sk píše:Díky za info. Pokiaľ sa týka výstupného výkonu, môj prijímač s napájaním 2x33,5 V naprázdno (originálny stav) dáva do limitácie 16 V na záťaži 4,2 Ohmu. To platí pri budení iba jedného kanála.
pokud jsi to měřil oscikem jako "U-peak", tak tomu výkonu co jsi napsal věřím . . .
potom ovšem nelze říkat, že to má 61W, není to rms . . .

Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#32 Příspěvek od Xeon_sk »

Nazdar OKáči,
měŕil jsem to dle ČSN 367420, jak je to uvedeno v servisním manuálu - tedy napetí jsem měřil s Tesla BM 310.
Je tam slušně dimenzovaný zdroj, zesilovač mám době seřízený.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#33 Příspěvek od ok1hga »

to je mi právě divný, protože to tráfko není bůhvíco . . .
Obrázek

sám mám TW140, tam je toroid a podstatně větší.
Napájení nesymetrické cca 65V a dá to asi 2x 55W rms do 4Ω . . .

Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

#34 Příspěvek od Dolejsi14 »

Mé výsledky a způsob měření byl správný ? :)

Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#35 Příspěvek od Xeon_sk »

OKáči, jasně, ty píšeš 2x55 W sinus, já jsem uvedl 60 W sinus při buzení jednoho (podtrhuji jednoho) kanálu.

Dolejsi, meral si to s reproduktorovou sústavou na výstupe. Taká záťaž má z hľadiska impedancie komplexný charakter-sú tam induktívne, kapacitné aj ohmické zložky. Aby boli výsledky porovnateľné s inými, je nutné na výstup pripojiť čistú ohmickú záťaž, teda rezistor o hodnote 4 Ohmy.

Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

#36 Příspěvek od Dolejsi14 »

Drazí kolegové, u tohoto přístroje jsem zpozoroval závadu týkající se zpožděného připojení reproduktorů. Závada se projevuje pouze na pravém kanálu. Při zapnutí je slyšet právě v pravém reproduktoru hlasité lupnutí (u basového reproduktoru je vidět vyšší výchylka). Při vypnutí to samé. Dále je slyšet, že zpožděné připojení (odpojení) u tohoto kanálu nefunguje - při zapnutí hraje hudba z pravého ihned co zazní lupnutí, zatímco u levého až po 4s a bez lupnutí. Při vypnutí se levý kanál utne bez žádného rušení - v pravém lupne. Tušíte, kde by mohl být problém? Díky.

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#37 Příspěvek od impedance »

lupance dělá ss na výstupu

Vla
Příspěvky: 312
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#38 Příspěvek od Vla »

Vyměnit,nebo opravit relátko spožděného připojení repra.Budou tam nejspíš slepené kontakty.Už se to tu řešilo

Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

#39 Příspěvek od Dolejsi14 »

Kontakty u relé slepené nebyly, nicméně u jednoho kanálu byly tak opálené, že kontakty k sobě nedoléhaly spolehlivě. Přemostil jsem relé a reproduktory pouštěl tak, že jsem funkci relé simuloval opožděným stiskem tlačítka pro odpojení (připojení reproduktorů). Vše bez problému hrálo. Pak mi jeden kanál odpálil zkušební reproduktor. Deska je v pořádku, kontakty jsem kontroloval. Provedl jsem měření napětí obou kanálu - funkční i nefunkční. Nějaké trandy budou děravé. Poradíte mi jakou nejméně násilnou a bolestivou cestou se vydat? Děkuji. V příloze moje měření.
Přílohy
Scan-140725-0004 (1).jpg
fukční
(294.17 KiB) Staženo 59 x
Scan-140725-0002 (1).jpg
nefukční
(293.79 KiB) Staženo 66 x

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#40 Příspěvek od ok1hga »

odpojit oba koncáky a znova změřit desku pod napětím
koncáky proměřit samostatně
celý zesik je stejnosměrně vázaný, zkontrolovat bez napětí diodtestem všechny trandy a diody . . .
pokud to bude všechno v pořádku, bude deska hrát i bez koncáků, ale jen velmi slabě. Pak můžeš znovu připojit dobré koncáky.
. . . a připrav se, nebude to nenásilné.

Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

#41 Příspěvek od Dolejsi14 »

Díky za odpověď. Po výměně tranzistoru T3 KF517, který měl proražený kolektor-emitor se všechna napětí vrátila do normálu. Změřil jsem zase napětí. Při měření jsem měl vždy zapojen pouze jeden kanál. V příloze měření po výměně. Přichází na řadu měření se zapojeným signálem.

Edit: zesilovač opět funguje. Teď je na řadě výměna kontaktů na relátku. Snad už je to všechno. Rád bych se zeptal na kondenzátory typu tc181 - tzv. hovňáky. Proč jsou tak špatné a měly by se nahrazovat ?
Přílohy
Scan-140725-0003.jpg
výměna T3
(289.08 KiB) Staženo 54 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#42 Příspěvek od EKKAR »

Protože jejich termosetická = teplem tvrditelná krycí hmota popraská a papírovej svitek uvnitř pak navlhne, učuní se svody a jak se regeneruje = odpařuje pokovená vrstva na dielektriku, tak prudce klesá jejich kapacita.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#43 Příspěvek od ok1hga »

ty hajzlíci TC181 jsou z hmoty která navlhá a praská, později jak se zvětší uvnitř vlhkost, mají svod a to rozhazuje pracovní body v zesiku.
je dobré je všechny vyměnit dokud to jde.
Můžou být příčinou vyhoření trandů . . .
místo nich tam dej nějaké styroflexy se stejnými parametry

Uživatelský avatar
Dolejsi14
Příspěvky: 213
Registrován: 11 zář 2011, 02:00
Bydliště: Město husitů

#44 Příspěvek od Dolejsi14 »

Přesně tohle jsem potřeboval slyšet. Díky pěkně. Samozřejmě, že už je mám vyměněné. Měl bych dotaz ještě k jednomu kondenzátoru - Tesla TF009, v modré fólii, jestli je v pořádku jakési opálení u mínusového vývodu.
Přílohy
Scan-140725-0005.jpg
(147.96 KiB) Staženo 35 x

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#45 Příspěvek od ok1hga »

Dolejsi14 píše:Tesla TF009, v modré fólii, jestli je v pořádku jakési opálení u mínusového vývodu.
jo to je v pořádku, je to z výroby . . .
ten vývod je tam zavařený a někdy je to takhle poprskaný . . .
jinak jsou to nejlepší kondíky co Tesla dělala . . .

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“