Českí jazik - za pjet!

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#31 Příspěvek od mtajovsky »

Za úpadkem vyjadřovacích schopností a pravopisu dnešní mladé generace vidím jednoznačně absenci čtení knih. K pohotovému a správnému pravopisu je třeba jazyk "nakoukat" přečtením velkého množství správného textu. Nestačí zvládnout školní penzum pravidel. Pak je totiž slovo se špatným pravopisem vidět na první pohled a nesetkávali bychom se s častými perlami typu:

- hold, to se musí uznat ...
- přez (vždy mě napadne "ze tohle přes hubu přeZkou na opasku" :D )
- by jsi, by jste, by jsme
- nebo zásadně 'y' v příčestí minulém (oni tam šly a všechno viděly ...)
- o notorickém objedě a obědnávce ani nemluvě

Uživatelský avatar
jiriS
Příspěvky: 609
Registrován: 14 led 2014, 01:00
Bydliště: Ašsko
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od jiriS »

A kde mě bere šlak, když vidím chybu, jsou noviny nebo knihy. Když je dělají lidé, kteří se používáním jazyka živí.
Obdobně mi vadí používání hovorového jazyka v TV (někdy je to opodstatněné).
Jó, to když jsme byli mladí, to byly jinačí časy, staří nás jen chválili a podporovali. :)

Uživatelský avatar
vlaadkoo
Příspěvky: 209
Registrován: 16 zář 2011, 02:00

#33 Příspěvek od vlaadkoo »

Tak já bych to neřešil a jen se tomu smál ..Třeba si to ti jedinci uvědomí,že jsou tak pitomí a neumí srozumitelně psát .
Zkrátka jsou někteří nastaveni,tak že se nemají za co stydět když neumí pravopis .
Tím pádem nemají snahu to zlepšit .

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#34 Příspěvek od Jimmi2 »

tomaw píše: ...grafické vidění na chyby. Kdysi mě stačilo se podívat na noviny , našel jsem hrubky ani jsem to nemusel číst. Vypadalo něco divně...
Jo, to mám taky. Už na základce mi spolužáci ukazovali své práce k rychlému nahlédnutí. Je to asi obdoba rychločtení.
Ale když to po sobě nečtu, pžekjepůlm se nevyhnu 8-)
mtajovsky píše:- hold, to se musí uznat ...
- přez (vždy mě napadne "ze tohle přes hubu přeZkou na opasku" :D )
- by jsi, by jste, by jsme
- nebo zásadně 'y' v příčestí minulém (oni tam šly a všechno viděly ...)
- o notorickém objedě a obědnávce ani nemluvě
O co takové vybrace, neustále se opakující na všech motoristických fórech :D

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#35 Příspěvek od Bernard »

V tom to právě vězí. Ten, kdo vnímá půvab správně napsaného textu, je svým citem veden i při psaní, a není-li si jist, nedá mu to a přesvědčí se. Kdo to nevnímá, spoléhá se na zrádnou paměť a nemá tu motivaci na zlepšení, vždyť má asi i daleko důležitější starosti. Takže já jsem za určitou dávku velkorysosti a tolerance, pokud se jedná o dospělé jedince. Ta paní bufetářka z počátku vlákna by ode mne mohla dostat při nejhorším tak 2 mýnus. :wink:

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#36 Příspěvek od Yarda1 »

Mně se otevírá kudla v kapse (mimo jiné), když čtu: "...jsem za to rád..."
A jeden ze života: Lékař psal propouštěcí zprávu: "...pacienta předávám do péče jeho praktické lékařky...". Akorát ve slově péče se uklepl a místo é stisknul sousední písmeno - hádejte, které :D

A divím se, kolik lidí má doma voliéru s výry (výřivku). Co na to ochránci přírody?

EDIT: Zrovna včera mi přišel spam - od nějaké firmy www.bazenyaz.cz mi nabízejí Bazény a výřivky - velká akce.
Naposledy upravil(a) Yarda1 dne 04 srp 2014, 17:50, celkem upraveno 2 x.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
jiriS
Příspěvky: 609
Registrován: 14 led 2014, 01:00
Bydliště: Ašsko
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od jiriS »

Ona ta nemotivovanost snažit se psát slušně a bez chyb je také výrazem nezájmu o to, že text po psavci má někdo číst. Je v tom jistá míra sebestřednosti i bezohlednosti a nulové empatie.
Tady samozřejmě mluvím o těch, kteří jsou rodilí mluvčí, schopní studia alespoň v minimální míře a netrpí dysgrafií či dysorthografií.
Osobně považuji psaní textů se záměrně vytvářenými hrubkami popř. s chybějící diakritikou za bezohledné jednání vůči čtenářům.
Jirka

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#38 Příspěvek od EKKAR »

vlaadkoo píše:Tak já bych to neřešil a jen se tomu smál ..Třeba si to ti jedinci uvědomí,že jsou tak pitomí a neumí srozumitelně psát .
Zkrátka jsou někteří nastaveni,tak že se nemají za co stydět když neumí pravopis .
Tím pádem nemají snahu to zlepšit .
Nemáš pravdu - oni se za to nejen nestydí, ale dokonce to prosazujou jako svoji přednost, že neumějí správně česky, protože měli přece daleko víc důležitějších věcí ke studiu - a ty se naučili. Takže stačí, když umějí to svoje, čeština je vedlejší. Znám takto uvažující nejen středoškoláky, ale i doktořy a ynžinýřy. Je přitom zajímavý, že tenhle nešvar není rozšířenej jen v technicky zaměřenejch oblastech, ale čím dál tím víc je ho vidět i v humanitních oborech - blbě píšou advokáti, doktoři medicíny a co je snad nejhorší, i novináři. Karel Čapek musí v rakvi rotovat jak turbína.


P.S. - k těm vYbracím si přidejte i vYnutí a nabÝječku. Ještě že snad každýmu utkvělo v paměti, že "C" je měkká souhláska a že zatím nikdo (snad!) nenapsal cÝvka...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#39 Příspěvek od ZVUK2000 »

A co trYmr a tyrYstor?

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#40 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, protože i mě to nesmírně stolicuje, chci přidat svou trošku do mlýna.
Zvládnutí mateřského jazyka chápu jako základ, nad kterým teprve může vyrůstat nějaká další odbornost. Když vidím odborný text, který se hemží pravopisnými chybami, jaksi automaticky pokládám za nedůvěryhodný i ten odborný obsah i kdyby tam byly technické skvosty.

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#41 Příspěvek od Wolfik »

EKKAR píše:
vlaadkoo píše:Tak já bych to neřešil a jen se tomu smál ..Třeba si to ti jedinci uvědomí,že jsou tak pitomí a neumí srozumitelně psát .
Zkrátka jsou někteří nastaveni,tak že se nemají za co stydět když neumí pravopis .
Tím pádem nemají snahu to zlepšit .
Nemáš pravdu - oni se za to nejen nestydí, ale dokonce to prosazujou jako svoji přednost, že neumějí správně česky...
"protože čeština je umírající jazyk a za xx let..." - tohle často slýchávám nebo čtu jako reakci na stejné téma

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#42 Příspěvek od Hill »

Je přece pohodlnější vymluvit se na umírající jazyk, než sám se sebou něco udělat.
Ale to by musel umírat každý z národních jazyků, zkuste sáhnout Lotyšům nebo Chorvatům na jejich řeč (a to jich dohromady není ani tolik, co nás je) a uvidíte, jak vás (v tom nejlepším případě) začnou ignorovat, nezřídka však sáhnou k důraznějším komunikačním prostředkům, například k noži.
Proč se tolik lidí po světě učí česky, když podle líných lemplů nemá čeština budoucnost? Mimochodem - Pan Režisér Akiro Kurosawa nebyl jediným, kdo češtinou vládl tak dobře, že by ještě v sedmdesátých letech stačila k přijetí na českou střední školu.
Přece to vše nedělali a nedělají jen proto, že máme o jazyk s bohatostí řečtiny a vyjadřovací mocí latiny.

Zkrátka tvrzení o umírajícím jazyku je lež a pustý blábol, ať už to prohlásil kdokoli o kterékoli národní řeči.

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#43 Příspěvek od Wolfik »

Akira Kurosawa opravdu uměl česky?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#44 Příspěvek od Hill »

Pamětníci tvrdí, že se sešel v Karlových Varech kdysi s finskou režisérkou, na jejíž jméno si nevzpomenu (ostatně - asi bych ho nedokázal ani vyslovit, ale něco s tím určitě provedu) a jediná řeč, kterou si opravdu dobře pokecali, byla čeština.
Přítomní prý čuměli jak krtci z plastelíny.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#45 Příspěvek od p32 »

TubeGuru píše:Zvládnutí mateřského jazyka chápu jako základ, nad kterým teprve může vyrůstat nějaká další odbornost. Když vidím odborný text, který se hemží pravopisnými chybami, jaksi automaticky pokládám za nedůvěryhodný i ten odborný obsah i kdyby tam byly technické skvosty.
Přesně tak. Jakákoliv odborná věc napsaná s pravopisnými chybami ztrácí důvěryhodnost a jde většinou jen o opsané myšlenky odjinud a to ještě blbě. Takže je vhodné takové psané zmetky jen ignorovat a nerozčilovat se pro blbost jiných.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“