Možnosti zapojení síťového trafa

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stone
Příspěvky: 28
Registrován: 16 črc 2014, 02:00

Možnosti zapojení síťového trafa

#1 Příspěvek od stone »

Vyrábím si stabilizovaný zdroj ze zalévaného trafa 230VAC; 12V; 12V; 0,04A; 0,04A. Na výstupu používám paralelní zapojení - viz. obr. Vzhledem k tomu, že odběr zařízení bude cca. 2,5mA/6mA v klidu/zátěži, uvažuji o zapojení pouze jedné výstupní smyčky. Nebude nepřipojená druhá smyčka nějaký problém? A může to nějak pozitivně ovlivnit zahřívání trafa? (Cílem je totiž umístění v podomítkové krabici včetně RF přijímače...)
Děkuji.
Přílohy
Zapojení_trafa.gif
(5.71 KiB) Staženo 35 x

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#2 Příspěvek od TAKJAN »

Použít jednu. Kdo ví, zda jsou oba sekundáry úplně stejné, tj nepoteče tam vyrovnávací proud, i kdyby 1mA..

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

Pokud sekundární vinutí spojit, tak jedině tak, aby se to dalo zapojit jako dvoucestný usměrňovač se 2 diodami, kdy jeden pól výstupního ss napětí tvoří střed vinutí (vzniklý spojením obou)

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#4 Příspěvek od gepard »

... jak již bylo psáno - použij klidně jeden sekundár, je to v pohodě. Můžeš použít i oba, ale nezapojuj je přímo paralelně. Zapojíš je do série (spojit konec vinutí prvního a začátek druhého) a použiješ 2 diody na usměrnění - nakopnutí zde.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

Při tak malém odběru, který je zlomkem jmenovitého výkonu trafa bude oteplení způsobeno z velké části ztrátami naprázdno. Tahle malá trafíčka se hodně hřejí i bez zátěže. Jestli ho máš doma, vyzkoušej, jak moc se hřeje naprázdno v nějakém těsném krytu. Pokud bude oteplení vyhovující (pomysli na to, že bude v malém uzavřeném prostoru) , odběr 6mA už na tom příliš nezmění. Magnetizační proud primáru má větší amplitudu než proud způsobený zátěží.

Nepíšeš, jaké má být stabilizované napětí. Jednowattové trafo je dost měkké a na výstupu bude při malé zátěži o dost víc voltů než 2x 12. Takže, z hlediska ztrátového tepla by mohlo být výhodnější použít trafo s výkonem 0,35VA, i když má horší účinnost, ale absolutní množství ztrátového tepla může být i menší.

Něco podobného jsem nedávno řešil. Potřeboval jsem napájet zařízení s nepatrnou spotřebou (ale trvale) z výkonově naddimenzovaného trafíčka (měl jsem doma jen 1,8VA, menší nebylo). Úvaha byla tato: K primáru trafa přidat do série odpor. Trafíčko napájené z menšího napětí míň hřeje (a je to nelineární závislost), takže ve výsledku může být kombinace s odporem výhodnější(?). Podmínkou je ovšem dostatečný přebytek napětí pro navazující stabilizátor a v podstatě stabilní odběr. Je to možná jen taková psychologická hra, protože se bavíme o stovkách mW. Možná je to i zcestná úvaha. Bohužel měření střídavých výkonů v řádech mW neumím, takže skutečný přínos metody mi zůstal utajen.

Ale nakonec jsem odpor zavrhnul a zapojil jsem dvě shodná mrňavá trafa do série ( sekundáry taky). Trafa jedou z polovičního napětí a jsou relativně studená. Vnitřní odpor je sice větší, ale to mi nevadí.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Toto jsem řešil doma v bedně anténních zesilovačů . Mám seriově s primárem odpor a spokojenost už asi 30 let . Oteplení trafa minimální .

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#7 Příspěvek od monterjirka »

PavelFF píše:Při tak malém odběru, který je zlomkem jmenovitého výkonu trafa bude oteplení způsobeno z velké části ztrátami naprázdno. Tahle malá trafíčka se hodně hřejí i bez zátěže. ...
Jestli ono to nebude z několika důvodů:
- u nás má být v zásuvce 230V, běžné bývá 240 občas na přechodnou dobu i více a to trafo je asi dělané tak, "aby fungovalo i v chaloupce za rýžovou plantáží, kam už takové napětí nedoleze"
- když budu mít nějaké množství materiálu, je rozdíl, jestli z toho udělám 10 tisíc slušně dimenzovaných traf, nebo jestli jich dokážu udělat 12 - 15 tisíc.
- když mám v kamionu nebo letadle nějaký prostor nebo nějaký váhový limit, mohu tam naložit 10 tisíc slušně provedených traf, nebo 12 - 15 tisíc ošizených šmejdů!
Asi je těch problémů málu, požárů minimum, asi to s ekonomikou ani s ekologií není tak kritické, když se Evropa (a ani amerika?) nebouří proti dovozu šmejdů z Asie!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Smejdy sa vyrabaju aj v EU a casto horsie ako tie z Azie...

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#9 Příspěvek od Jodr »

Někdo již zde na bastlírně zmiňoval, číňan dodá kvalitu jakou si zaplatíš...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Zaplacená pravda .

Uživatelský avatar
stone
Příspěvky: 28
Registrován: 16 črc 2014, 02:00

#11 Příspěvek od stone »

Díky všem za rady.
Koho to zajímá, jedná se o trafo z Polska:
http://www.tme.eu/cz/details/tspz1_2x12 ... /tspz1004/#

A co se týče nápadů s odporem na primáru - taková možná bláznivá myšlenka - co dát místo odporu na primár diodu? Jak by se s tím trafo vyrovnalo?

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#12 Příspěvek od serviceman »

Blbě. Dioda znamená stejnosměrný proud do vinutí...
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#13 Příspěvek od jasin »

Pro tak malé proudy stačí kondenzátor a jedna zenera, není třeba trafo. Pokud ovšem nevadí přímé spojení obvodu se sítí.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od PavelFF »

Nevýhoda kondenzátorů je v jejich malé trvanlivosti a kupodivu ani rozměr není nijak nepatrný. Po čase tak nějak všechny běžné metalizované typy ztrácejí kapacitu vlivem lokálních průrazů.
Možná kvalitní a předimenzované typy to nedělají, ale takové budou rozměrově srovnatelné s objemem trafa, nebo spíš zaberou ještě víc místa.

I když - v tomto konkrétním případě, odběr 6mA je opravdu málo, to by asi kondenzátor vyhověl a dal by se předimenzovat tak, že by fungoval dobře i po ztrátě poloviny kapacity.

Já osobně bych tam asi dal trafo 0,35VA. Je mrňavé a je to trafo s bezpečným oddělením od sítě. A i když bude účinnost trafa kolem 50% nebude zmařený výkon při odběru 150mW nijak významný. Pokud bude přebytek napětí, klidně bych tam přidal i ten odpor, aby se snížily špičky magnetizačního proudu.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#15 Příspěvek od jasin »

PavelFF píše:Nevýhoda kondenzátorů je v jejich malé trvanlivosti a kupodivu ani rozměr není nijak nepatrný. ...
To se moc v provozu zrovna moc nepotvrdilo. Prakticky všechna pohybová čidla na osvětlení na schodištích i jinde jsou tak napájena už roky a malá trvanlivost se kupodivu neprojevila. Rozměry použitých kondů jsou rozhodně menší než by zabralo trafo na stejný proud nehledě na cenu.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“