zásuvkový rozvod

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jawaelektro
Příspěvky: 33
Registrován: 29 led 2014, 01:00

#16 Příspěvek od jawaelektro »

Pěkná motanice, koukám, že takovou má doma každej!

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#17 Příspěvek od kbulda »

Yarda1 píše:Na loňské výstavě For Elektron v Letňanech jsem narazil na tohle:
http://inwolf.cz/inwolf/MAINLINE_flexib ... ystem.html
Škoda že už to nebylo v době, kdy jsem zařizoval kuchyň. Tehdy jsem tam zasekal k lince pěkných pár zásuvek a stejně je to málo.
Pěkné ceny
http://www.inwolf.cz/mainline_cenik_koncovy.pdf

Uživatelský avatar
katrops
Příspěvky: 81
Registrován: 19 říj 2007, 02:00

#18 Příspěvek od katrops »

jawaelektro píše:Pěkná motanice, koukám, že takovou má doma každej!
No já jsem se toho chtěl vyvarovat a proto jsem původně chtěl tu pětizásuvku ve zdi. Ale nyní potom co jsem viděl na obrázku se už vůbec nebojím tam dát jen dvojzásuvku a k tomu připojit tu 8 zásuvkovou lištu. Proti obrázku budu mít pořád poměrně uklizeno :D
Co je lepší dát klasickou dvojzásuvku (dvě zásuvky nad sebou) nebo raději dvě jednozásuvky vedle sebe ? Když jsou blbé vidlice, tak tam nejdou obě naráz strčit a musí se tam narvat rozdvojka, která nevypadá taky moc pěkně :D

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#19 Příspěvek od BOBOBO »

Zůstal bych u konstatování , že každá pevná zásuvka dobrá , takže osazuji všechny "technické" body jen dvouzásuvkami .

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#20 Příspěvek od Hill »

Ještě maličkost - dávám přednost dvojzásuvkám ABB Tango, Time nebo Swing, protože mají pootočenou vrchní zásuvku a případně zasunutá úhlová vidlice pak nebrání použití spodní zásuvky.
Znám sice zásuvky za příjemnější cenu, ale vesměs toto vylepšení nenabídnou.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#21 Příspěvek od PavelFF »

TAKJAN píše:Správně to má vypadat takto:-)))))) (malinko se stydím)
To je běžná situace. Dá se to opticky zkulturnit namontováním rozdvojek(psů) napevno na vhodnou desku na zdi a zavěšením kabelů na háky na desce, smotáním dlouhých šňůr do smyček apod. Vypadá to prostě líp, když se to neválí po zemi. Prodávají všelijaké organizéry (podélně rozříznutý "husí krk" apod. Pak se pod tím klubkem hadů dá navíc udržovat pořádek a utírat prach. Na tý fotce je to na asi dvou místech vidět. Šedý trojpes a z něj vede smotaná bílá šňůra. Když se to udělá všude , vypadá to téměř profesionálně. Ale osobně jsem do té fáze taky úplně nedošel.

Mám v kumbálu tolik měřáků, že by mi počet psů zabíral strašně moc místa (i tak zabírají). Tak jsem si vyrobil (vím, že se to nemá) takový "HUB na 230V". Na jednu šňůru s vidlicí jsem natvrdo připájel asi 6 dalších šňůr s napájecí nástrčkou (jako se používá k PC nebo osciloskopům). Úspora místa a zásuvek je značná. Hodí se to jen na měřáky s napájecím konektorem.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#22 Příspěvek od TAKJAN »

Původně ty psi byli nalepeni na obložení oboustrankou. Jenže v tom horku jaksi opadali. Neznáte někdo lepší, která drží?

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#23 Příspěvek od monterjirka »

Hill píše:... dvojzásuvkám ABB Tango, Time nebo Swing, protože mají pootočenou vrchní zásuvku ....
Velmi dobrá volba, ale má jedno omezení! Dělají je jen s "bezšroubovými svorkami" a kdy se do nich nacpu staré, různě pomačkané nebo lehce zoxidované Al vodič, při větších proudech se někdy přehřívají, vypálí,...
Pro "nové a čisté" Cu vodiče OK!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#24 Příspěvek od Artaban001 »

TAKJAN píše:Původně ty psi byli nalepeni na obložení oboustrankou. Jenže v tom horku jaksi opadali. Neznáte někdo lepší, která drží?
Někteří "psi" mají vzádu dážky, takže stačí do podkladový desky vhodně zašroubovat dva vruty a "pětipsa" za ně zaháknout..

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#25 Příspěvek od monterjirka »

Taky existují takovéto drobnosti:
http://www.omko.cz/drzak-vicenasobne-za ... 4z-na-zed/

A zajímavé vychytávky nabízí také Legrand
http://www.legrand.cz/prodluzovaci-privody-a-adaptery

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#26 Příspěvek od TAKJAN »

Pověsit nejdou a jiné shánět nebudu. Věci okolo PC se vypínají vypínačem nahoře (Tango:-)), mino WIFI a audio má jeden přívod, do zesilovače.

Uživatelský avatar
katrops
Příspěvky: 81
Registrován: 19 říj 2007, 02:00

#27 Příspěvek od katrops »

Ta lištová 8 zásuvka má také vstupy a výstupy pro telefon a TV. Chtěl bych vědět jestli to někdo z vás vůbec využívá. Podle mně by to byly další 2 kábly zbytečně navíc a přepěťovou ochranu zde nevyužiju.. Pravděpodobnost, že do antény uhodí blesk je nulová. Mám totiž kabelové připojení pro internet, televizi a telefon od UPC.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#28 Příspěvek od Otkundes »

Na ten úder blesku do antény přepěťovka v prodlužovačce není stavěna. Ta má chránit zařízení proti úzkým přepěťovým špičkám, dosahujícím stovek voltů, šířících se po vedení, které můžou poškodit nebo rušit chod zařízení. Na elektrovodné síti běžně vznikají třeba při spínacích jevech (motory, rozběhové kondíky, některé tyristorové regulátory, výkonové spínané zdroje apod).
U sdělovacího vedení, je to něco podobného. Též se na něm může naindukovat, nebo může být zavlečena, nějaká přepěťová špička z prostředí, kterým vedení prochází, nebo je vedeno v souběhu se silovým vedením, včetně úderu blesku někde vedle trasy vedení. Obecně vzato, je třeba ošetřit všechna vedení, která ke chráněnému zařízení přichází z vnějšího prostředí (tedy z prostoru mimo dům).

Uživatelský avatar
katrops
Příspěvky: 81
Registrován: 19 říj 2007, 02:00

#29 Příspěvek od katrops »

No nechci být až tak paranoidní. Kolik lidí to asi tak má ? Ještě jsem o něčem podobném v okolí neslyšel. Jako, že by někomu kvůli tomu odešel telefon nebo televize.
I u těch zásuvek na liště si myslím, že mám tu přepěťovou ochranu zdvojenou. Podle mě to chrání i proudový chránič, který mám v moderním rozvaděči. Vyhodí to jistič ikdyž třeba jen praskne žárovka.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#30 Příspěvek od Otkundes »

Jestli se jedná o bezpečnost Vaší, nebo Vašeho zařízení, klidně buďte paranoidní! Proudový chránič slouží k poněkud jinému účelu, než k ochraně proti přepětí v energetické a telekomunikační síti.
Již jsem viděl spálený fax, po zásahu blesku do budovy, vzdálené asi 300 m od jeho instalace. Sám jsem se podivil, když jsem na tišťáku viděl odpařenou měď...
Zažil jsem i rozstřelené optočleny řady 817 a signalizační LED, ze kterých na tišťáku zůstaly jen přiletované přívodní drátky. Blesk se trefil do továrního komína, asi 50 metrů opodál...
V krátkosti:
Pamatujte, že přepětí má různý charakter a je v něm uložena různě velká energie. Proto je problematika ochrany před přepětím, poněkud složitější a vícestupňová:
Předpokladem je kvalitní uzemnění, pospojení všech kovových neživých částí a - bleskosvod.
Jako základní stupeň je svodič přepětí bleskových proudů (jiskřiště), instalovaný u hlavních domovních pojistek.
Další stupeň je svodič, instalovaný v hlavním rozvaděči za elektroměrem. Ten svede čát energie, kterou nepobral první stupeň (třeba to jiskřiště).
A nakonec je svodič v chráněné místnosti, přímo u spotřebiče. Třeba ta prodlužovačka. Ta svede již jen zbytky, co prošly prvním a druhým stupněm, případně se naindukovaly na elektroinstalci v domě, cestou ke spotřebiči. Tedy nejmenší část energie.
Pokud se spokojíte jen s ochranou, zabudovanou do prodlužovačky, před bleskem Vás to neochrání. V přepětí od blesku je totiž příliš velká energie, a trvání přepětí od blesku je příliš dlouhé, aby to varistor (transil) v prodlužovačce ochráníl...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“