Možnosti zapojení síťového trafa

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#16 Příspěvek od PavelFF »

Může být. Ve velkosériové výrobě je to jasně levnější, lehčí a menší.

Ale občas jsem i tady četl rady, že příčinou poruchy zařízení napájeného srážecím kondenzátorem je právě ztráta části kapacity.
A osobně jsem rozebral spousty přístrojů a třídil součástky a u mnoha desítek odrušovacích kondenzátorů jsem naměřil třeba 60-70% deklarované kapacity. U odrušovacích to ovšem nevadí.

Pro spotřebič, který vyžaduje malé usměrněné napětí a relativně větší proud, např. 5V/50mA => 250mW mi vychází kapacita srážecího kond. poblíž 1uF. (s rezervou na stabilizaci, toleranci napájecí sítě,..). Je to pouhých 250mW a přitom spolehlivý kondenzátor 1uF na síťové napětí není tak malá věc. Když k tomu přidám ještě požadavek na omezovací a vybíjecí odpor...vyjde mi malé tráfko 0,5VA na jako docela výhodná a bezproblémová součástka. A rozměrově je jakžtakž srovnatelná (za což ovšem platí výše uvedenou malou účinností).

Ale jo. Samotný kondenzátor je menší než trafo.

Uživatelský avatar
jiriS
Příspěvky: 609
Registrován: 14 led 2014, 01:00
Bydliště: Ašsko
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od jiriS »

Provozuju (spíše opravuju aj.) několik zařízení s kondenzátorem, LED displej, dvě relé (pro termostaty), mikrokontrolér. Kondenzátor 1µ, jen jednou jsem měnil pro ztrátu kapacity.
Ale poměrně složitá stabilizace, výkonový odpor, zenerovka a ještě analog.stabilizátor.
Nevím, jak to vychází při sériové výrobě cenově (myslím součástky), ale vlastní konstrukce je jednodušší (na plošňáku není pro trafo místo).
Jinak původní konstrukce s trafem a nynější s kondenzátorem zabraly přibližně stejně místa, takže asi bych volil trafo.
Jirka

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#18 Příspěvek od rnbw »

Uz sa pouzivaju aj miniaturne spinane zdroje, napr. s LNK304. Suciastok je sice viac, ale odpada stabilizator.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#19 Příspěvek od weed_smoker »

stone píše:Vyrábím si stabilizovaný zdroj ze zalévaného trafa 230VAC; 12V; 12V; 0,04A; 0,04A. Na výstupu používám paralelní zapojení - viz. obr.
Použít jeden sekundár pro menší proud,na vyšší proud oba,ale ke každýmu jeden můstek(tady stačí malej v DIL4 nebo i SMD) a spojit až u elytu za můstkama,aby tam netekly ty vyrovnávací proudy z vinutí do vinutí.
Ohledně sériovýho kondíku z fáze souhlasím s PavlemFF,běžný X2 dlouho nevydržej kvůli špičkám v síti od motorů,svářeček a spínacích rázů od větších zátěží.Poctivý kondíky zas budou rozměrný,drahý a leckdy nesehnatelný.

Uživatelský avatar
stone
Příspěvky: 28
Registrován: 16 črc 2014, 02:00

#20 Příspěvek od stone »

serviceman píše:Blbě. Dioda znamená stejnosměrný proud do vinutí...
Pro zajímavost...
Přílohy
Trafo_s_diodou3.jpg
(239.59 KiB) Staženo 43 x

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#21 Příspěvek od Kvicala_r »

Jo a trafo se více hřeje - sytí se DC složkou. Při zátěži by to bylo ještě patrnější....

Uživatelský avatar
stone
Příspěvky: 28
Registrován: 16 črc 2014, 02:00

#22 Příspěvek od stone »

Jj, potvrzuji.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#23 Příspěvek od Eleman »

Ach jo. Chudák trafo. To jsou nápady... :cry:
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Odpovědět

Zpět na „Poradna“