Bojler - Tatramat versus Dražice

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

Bojler - Tatramat versus Dražice

#1 Příspěvek od MetalGod »

Nazdar,

tak mi prohnil tatramaťáckej bojler z r. 1987. Sice jsem ho utěsnil, ale nebude to držet dlouho. Zvažuju tedy nákup novýho. Jenže chci nějakou kvalitu, ne sráč, co můžu vyhodit za 2 roky.
Měl by mít objem 160-200l, vejšku do 140cm, čistě elektrickej, příkon nejlíp 2kW, vertikální, montáž na zeď, rozteč cca 35cm, váha bez náplně do 80kg. Nádoba by měla bejt bytelná a odolná, bez antikorozních nátěrů a keramiky (odlupuje se to a je to na hovno).
Voda má trochu vyšší tlak (hodnotu neznám, nemám to čím změřit, ale jsem pár desítek metrů pod úrovní vodárny), je mírně železitá.
Jestli vydrží alespoň 10 let, bude to OK.
Naposledy upravil(a) MetalGod dne 06 srp 2014, 14:26, celkem upraveno 3 x.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
patex
Příspěvky: 53
Registrován: 24 led 2005, 01:00
Bydliště: Trnavský kraj

#2 Příspěvek od patex »

Dal by som radšej Dražice

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#3 Příspěvek od Honza_dy »

Nevím jak je to v současné době, ale na jaře jsem byl nucen rozebrat náš 10letý Tatramat kvůli výměně tělesa(podtíkalo) a taky debordelizaci.
Po vybrání dvou kyblů písku a vypláchnutí vodou byla nádoba úplně čistá bez známek koroze nebo nánosu vodního kamene. Za mě Tatramat.
Otec má kombinované Dražice a dvakrát měnil prohnilé víko...

Mě zase v tatramatu zlobí elektrika, už tam mám třetí termostat a druhý havarijní. Vždycky se vyhřejí a rozpadnou.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#4 Příspěvek od rezis »

Nevím. Asi bych volil Dražice. Teď doma jsme právě jeden dražičák odpojovali (přechod na solár) po 7-mi letech provozu. Uvnitř naprosto v pohodě bez náznaku koroze.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Na 10 let je celkem jedno, jestli si vybereš Tatramat nebo Dražice. Záleží na tvrdosti a agresivitě vody, také dost na jejím znečištění nerozpustnými látkami (to je ten sajrajt, co se usazuje na dně boileru a způsobí přehřívání topného tělesa, potažmo termostatu a tepelné pojistky, aniž by bylo k dispozici odpovídající množství teplé vody).

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#6 Příspěvek od jirkati »

1. dražičák 200 l kombinovaný ležatý r. 1987 - 1995
- děravé vyhřívací trubky
- prorezlý svár kolem topného tělesa
2. dražičák 200 l ležatý jen elektrický r. 1995 - 2012
- prorezlá trubka, ve které je topná keramická patrona
Nebyl jsem pár dnů doma a žena iniciativně sehnala stejný. Poruchu jsem zkoumal až po montáži nového boileru. Po rozřezání a vysypání dvou kýblů bordelu uvnitř naprosto čistý, keramická vrstva neporušená, jen sežraná anoda. Člověk nemá pospíchat, stačilo vyměnit víko s trubkou. Dokonce ani neodešly elektrické díly, vše zůstalo vlastně funkční. To ale člověk, když byli doma týden bez teplé vody, nevysvětlí.
Takže moje zkušenost s Dražicemi je obstojná a kdybych včas měnil anody asi by ta životnost byla ještě delší.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#7 Příspěvek od jasin »

Léta používám Dražice. Vždy měním po více než 10ti letech. A potřeboval jsem drobný náhradní díl (rozbil se při stavebních pracech). Dotázal jsem se mailem jestli ho ještě mají a bez dalšího dopisování mi to poslali z Dražic poštou. Zdarma a s poděkováním za věrnost značce :wink:
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#8 Příspěvek od MetalGod »

Díky za info, zejtra jedu pro stoosmdesátilitrový Dražice.
Tenhle tatramaťák, kdyby se vyráběl doteď a přesně takovej, jako před 27 lety, bral bych ten. Jako pokud se nepletu, obětovanou anodu neměl, smalt uvnitř nádoby snad taky ne, přesto vydržel běhat čtvrt století. Jestli se tam někdy měnilo topný těleso, tak možná jen jednou, dvakrát.

P. S.: Jak často u toho měnit anodu? Voda je měkká, co do kyselosti neutrální až slabě zásaditá, poněkud železitější, při úpravě se chlor nepoužívá buď vůbec, nebo jen v nepatrným množství (už léta letoucí voda nesmrděla).
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Pro dražice ti věštím do třech let termostat . Nekupuj nový od nich .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Vodorovnej dražickej 200 l po 5 letech vevnitř asi lopátka bordelu, anoda z půlky sežraná. Tvrdá voda ze svý studny předfiltr z keramiky proti nasátí kalu ze dna studny a taková ta přisávací nádoba s krystaly jakési soli na změkčování. Jo a na rozdíl od dřívější kombinovaný Konventy, co byla vymazaná ňákým cementem a vydržela maximálně 5 let, tady neporušený smalt po celém vnitřním povrchu. Jsem zvědavej jak bude vypadat za dalších 5 let. Jinak mám zkušenost, že bojléry (nádoby) s keramickou patronou vydrží vždy aspoň o půlku dýl, než když jsou topný tyče ve vodě. Možná nějaká elektrochemie. Ale to keramický těleso je zase menší životnost, taková loterie, kdy bouchne. Přeci jenom v tý topný komoře dost svítí a hůř se chladí do vody proti tyčím ve vodě.
Jirka

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od Milan121 »

Řešil jsem nejednu reklamaci na termostat bojlerů z Dražic a vždy byla příčinou závada na přivodním konektoru (fastonu).Malá přítlačná síla konektoru zapříčinila přehřívání spoje a uvolnění v plastovém uložení termostatu.Doporučují konektory pořádně "napružit" aby šel velmi težko nasunout na vývod termostatu

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Inu stále může za chybu výrobce .

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#13 Příspěvek od MATYCH »

Jedna z várek Dražic měla tenké "měděné dráty",ani to nešlo pájet,a špatné fastony,furt se to opravovalo.Dávali jsme silikon a byl pokoj.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Habesan »

MetalGod píše:Jak často u toho měnit anodu?
Tatramat má v návodu napsáno, že se má zkontrolovat nejméně každé 2 roky.

Z toho jsem si logicky odvodil, že když zjistíš, že se rozpustila, příště se podíváš už po roce.

Když na to někdo tři roky kašle, dokud nezačne téct nádoba, tak je to jeho blbost...
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

To néni možný , s těmi dráty . http://www.dzd.cz/images/download/ISO-9001-CQS-CZ.pdf

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“