Domácí zvaračka

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#46 Příspěvek od pajosek2 »

Tak to je pravda,ale to je normální,ze při konstrukci se vždy objeví nedostatky,které při teoretickém návrhu nejsou vidět. Chyby děláme všichni,tak hlavně to nevzdávej a dotáhni to do konce.

Uživatelský avatar
Marcelto
Příspěvky: 347
Registrován: 27 pro 2004, 01:00
Bydliště: SVK-TN-SI-SI
Kontaktovat uživatele:

#47 Příspěvek od Marcelto »

Tak už som zasa chytrejší ! Ono človek sa stále učí, najlepšie na vlastných chybách, ako tak nad tím rozmýšľam nestačilo by keby som jednu skrutku z jednej strany vodivo odizoloval aby som prerušil tú závitovú smičku ?

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od pajosek2 »

Bude to lepší,ale potom musíš dát ještě izolaci pod ty hliníkové profily,protože by se zkratovali těmě trafo plechama. Měřil jsi to napětí na té smyčce?

Uživatelský avatar
Marcelto
Příspěvky: 347
Registrován: 27 pro 2004, 01:00
Bydliště: SVK-TN-SI-SI
Kontaktovat uživatele:

#49 Příspěvek od Marcelto »

Ako som ju rozobral tak som zistil že keď som ju skladal tak som medzi transformátorové plechy a hliníkoví profil vložil izoláciu z papierovej pásky, tak som sa dal odizolovať jednu stranu tej šrúbovnice ale už som to nedorobil lebo mám rozrobených viacej vecí naraz, tak to musím po dorábať a trafo nechať na neskorej.

Uživatelský avatar
Marcelto
Příspěvky: 347
Registrován: 27 pro 2004, 01:00
Bydliště: SVK-TN-SI-SI
Kontaktovat uživatele:

#50 Příspěvek od Marcelto »

Tak som tu znova ! Prerušil som tú smyčku na tej šrúbovnici a musel som prepnúť na multymetry rozsah na mV AC aby som tam vôbec niečo nameral ! Bolo tam cca 80mV ! Našiel som doma prefotení z nejakej knihy návod na stavbu rozptylovej zváračky a tam píše na stiahnutie toho trafa aj ako materiál hliník, len čo tam vyvaruje je to že podmienka je aby to bolo z nemagnetického materiálu !!! Inak že sa môže použiť ľubovoľní materiál teda samozrejme aby bol pevní a odolní voči teplu !

Straw

#51 Příspěvek od Straw »

Zdravím.
Pánové, na stažení toho trafa doporuèuji kromì svorníkù (šroubù) pouze izolaèní materiál, pozor také na víøivé proudy. Mám s tím vlastní zkušenost, když jsem jako uèedník pøed mnoha lety vinul takovýto sváøecí transformátor pod vedením velmi zkušeného praktika, na takového dneska už tìžko narazit. Nejen stažení trafa, ale i kryty musely být z nevodivého materiálu.
Straw

Straw

#52 Příspěvek od Straw »

Zdravím.
Pánové, na stažení toho trafa doporuèuji kromì svorníkù (šroubù) pouze izolaèní materiál, pozor také na víøivé proudy. Mám s tím vlastní zkušenost, když jsem jako uèedník pøed mnoha lety vinul takovýto sváøecí transformátor pod vedením velmi zkušeného praktika, na takového dneska už tìžko narazit. Nejen stažení trafa, ale i kryty musely být z nevodivého materiálu.
Straw

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#53 Příspěvek od Radix »

Straw má pravdu, na stažení se používají třeba pásky z asi 2 cm silného texgumoidu.
Kryt může být plechový, ale nesmí být blízko transformátoru.

Uživatelský avatar
Marcelto
Příspěvky: 347
Registrován: 27 pro 2004, 01:00
Bydliště: SVK-TN-SI-SI
Kontaktovat uživatele:

#54 Příspěvek od Marcelto »

Aj tak mi to je trocha divné ? Skorej by som sa prikláňal k tej variante toho návodu čo mám prefotení z tej knihy ? Lebo logicky ak je ten materiál magneticky nevodiví tak teoreticky bi nemal narušiť tie magnetické siločáre ? Ale zasa môže mať vplyv na indukčnosť, v tomto naozaj neviem ? Asi to zostane u praxe a budem to musieť vyskúšať ! Pomerám jeho vlastnosti tak ako to mám poskladané z tými hliníkovými profilmi a musím zohnať nejakí noví materiál ako náhradu toho hliníku a potom to pomerať znovu ! Sám som zvedaví ako to dopadne ? :wink:

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#55 Příspěvek od pajosek2 »

Ahoj, ten hliník Ti mag siločáry nenaruší,ale indukuje se v něm napětí. Cívku motáš měděným drátem a měď je taky nemagnetická přitom se v ní indukuje napětí,dej si říct.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#56 Příspěvek od stasek »

Přesně tak, nevím, co jsi četl, ale pokud máš stažené plechy jakýmkoliv elektricky vodivým i nemagnetickým materiálem, jde o závit nakrátko, ve kterým se indukuje proud. Takže se nediv, že i naprázdno to trafo hodně bere. To jsou právě tyto chyby. A dej si říct.

Uživatelský avatar
souba
Příspěvky: 706
Registrován: 21 led 2005, 01:00

Předmět

#57 Příspěvek od souba »

Opravdu si dej řict.
Já jsem na stažení trafa použil také tvrdé dřevo a vůbec neměj obavy,že to bude hořet.
Pokud tam dáš hliník,nebo něco sice nemagnetického,ale vodivého,tak je to vodič.

Uživatelský avatar
Marcelto
Příspěvky: 347
Registrován: 27 pro 2004, 01:00
Bydliště: SVK-TN-SI-SI
Kontaktovat uživatele:

#58 Příspěvek od Marcelto »

To mi je jasné ! Ale už sme tu o tom písali, ja sem ten závit z tých profilov prerušil a pomáli nič som tam nenameral ? Tak ako to môže robiť skrat na krátko keď sa tam nič neindukuje ? Leda že by pri záťaži ? To som nemeral ! Ale potom by teoreticky malo biť nejaké napätie na tých profiloch aj na prázdno ? No ale asi to tak bude keď to píšete viacerý, tak to trafo budem musieť prerobiť od základu. Ďakujem všetkým bastlírom za drahocenné rady a teraz budem musieť prejsť od teórie k praxi ! Ale som rád že sa to tu trocha prebralo, teraz už viem čomu sa vyvarovať ako to potom prácne viac krát prerábať lebo každý kto niekedy staval a navíjal tak veľkí trafák vie o čom hovorím a istotne som nečerpal informácie len ja sám ale podľa toho koľko to čítalo ľudí tak toto téma asi zaujalo viacerých bastlírú !

Uživatelský avatar
Houdy
Příspěvky: 14
Registrován: 04 led 2007, 01:00
Bydliště: Tady někde v republice

#59 Příspěvek od Houdy »

Koukam že se tady stále dohadujete či stáhnout plechy dřevem nebo kovem.Je to uplně jedno akorat u kovu(běžně se používá vingl)se dávají pertinaxové podložky pod šrouby(matka,perovka podl.,rovná ocel podl.,a na konec pertinax podl.)Dává se to pod všechny matky popřípadě se dávájí ještě pertinaxové trubičky na šrouby když procházejí skrz trafoplechy.Tím pádem je odstraněn tzv.závit nakrátko.Jo a ještě jsem zapoměl mezi vingl a trafoplechy vložit izolační papír.

Uživatelský avatar
Marcelto
Příspěvky: 347
Registrován: 27 pro 2004, 01:00
Bydliště: SVK-TN-SI-SI
Kontaktovat uživatele:

#60 Příspěvek od Marcelto »

Houdy, to sa mi celkom dobre zamlúvá, nemusím zháňať noví materiál a hlavne to celé prerábať ! Je jednoduchšie odizolovať tie skrutky. Keby to fungovalo tak by to bolo fajn. A dýk ! 8-)

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“