akublok z NB lze použít samostaně?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

akublok z NB lze použít samostaně?

#1 Příspěvek od mi-ro »

Mám akubloky z NB které sice nejsou 100% ale daly by se použít k jiným účelům. Proto mě zajímá, zda je možné využití be zapojení v NB. Jedná se o zapojení 9-ti pinového konektoru. Krajové piny bývají +-. Jen nevm zda je bude možné i takto nabíjet a využít vnitřního balanceru a nabíjecího obvodu bez připojení ostaních pinů? A k čemu slouží? patrně k identifikaci v PC a dál? Má někdo schema nějakého takového bloku?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Konektory su rozne aj rozne zapojene. Niektore baterie maju jeden pin na zapinanie, ine funguju bez toho. Krajne piny su takmer vzdy + a - (niekedy byvaju zdvojene). Dva piny su SDA a SCL pre komunikaciu. Stiahni si schemu k danemu notebooku.

Nabijaci obvod nie je v baterii ale v notebooku. V baterii je iba balancer a ochrana.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#3 Příspěvek od czatlantis »

Jop, přesně tak. Některý akupacky se dají použít přímo - jen najdeš plus, mínus a vybíjíš a nabíjíš externě bez problému. Pak jsme tu měl jeden, co se sice dal externě vybít, ale nabít nešel. Dál jsem to nezkoumal, možná to byla jen nějaká blbost typu uzemnit jeden pin, ale fakt nevím.


Btw bývá v těch akupackách vždycky balancer? potkal jsem už pár starých akupacků co jsme rozdělával a měly napětí na článcích rozhozený a taky po inspekci elektroniky jsem nenašel nic co by balancovalo - jen ochrana, nějaká EEPROM, něco ke kominukaci s PC a palivometrem, ale vyloženě balancer nikde. Není možný že se v rámci úspor prostě na tohle kašle a doufá se, že ty baterky jsou dostatečně stejný, aby se napětí nerozhodilo?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Bývá tam (LiION,LiPOL) vždy balancer, bez něj to zavání pěkným průšvihem.

Ty starý byly asi NiMH, tam se to nepoužívalo.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ace_ventura
Příspěvky: 267
Registrován: 25 led 2005, 01:00
Bydliště: Praga mater urbium

#5 Příspěvek od ace_ventura »

U li-ion jsem na balancer narazil vždy. Tenké drátky z každého sériového spojení článků byly vyvedeny. Teď jsem jednu takovou opravoval. Jedna paralelní svojice ze sady 3S+2P byla KO a baterie se úplně zablokovala. Po výměně článků a mžikovém propojení mosfetů už je v systému vidět a šla nakalibrovat.

Samostatně jsem ji ale nezkoušel. Zatím jsem články brakoval, jednotlivě testoval a vytvářel vlastní sady s nab. obvody.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Zkušenost je taková, že když je vadný jeden pár ze tří sériových (10,4V) tak sice po výměně vadného páru zase může fungovat ale je to otázka krátkodobá. Ty ostatní už budou taky blízko smrti. Ale jako akublok např. na svítilnu nebo jako ext. zdroj k vysílačce to funguje výborně.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#7 Příspěvek od czatlantis »

ace_ventura píše:U li-ion jsem na balancer narazil vždy. Tenké drátky z každého sériového spojení článků byly vyvedeny.
Tož to jo, drátky jsou vyvedeny vždycky. Ale jednou jsem se díval přesně na ten integráč do datasheetu a o balancování tak nebylo ani slovo - jen že to je ochrana co odpojí celej pack, pokud napětí jednoho z článků bude mimo povolený hranice. A pak nic dalšího, kam by vedly vývody z každýho článku jsem nenašel.
A ano, byl to samozřejmě liion. Teď to nemám u sebe, ale ještě se na to kouknu.

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#8 Příspěvek od StandaT »

Ono s tím balancováním je to přesně naopak. Téměř v žádné spotřební elektronice ani v notebooku ten balancer nenajdete. Jde čistě jen o snímání napětí jednotlivých článků pro případ hlubokého vybití nebo přebití - dojde k odpojení celého akupaku, aby nedošlo k požáru nebo výbuchu.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#9 Příspěvek od czatlantis »

No já si říkal, že jsem tam žádnej balancer právě nenašel..chtěl jsem ho použít jinam :-D

Jaktože to tak vcelku pěkně funguje? to jsou ty články tak naprosto stejný, nebo tam probíhá nějaký balancování na chemické úrovni typu že při plným napětí je velký samovybíjení, tak se to časem srovná? Já měl právě za to, že balancovat se musí vždycky

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#10 Příspěvek od StandaT »

Nezapomeň, že jde o spotřebku - plánovaná životnost. Bez balancování odejdou akumulátory do věčných lovišť mnohem dříve a jsi nucen koupit ideálně celý nový výrobek. Prachy až na prvním místě.

Politika planovaneho zastaravania elektroniky a dopad na ekológiu
https://www.youtube.com/watch?v=8W4V_4ZxBFg

Životnost výrobku jen na dobu záruky
https://www.youtube.com/watch?v=Gs6jqb4bv-w

Uživatelský avatar
ace_ventura
Příspěvky: 267
Registrován: 25 led 2005, 01:00
Bydliště: Praga mater urbium

#11 Příspěvek od ace_ventura »

No přiznám se, že jsem to podrobně nezkoumal. Ale zní to logicky s ohledem na cenu...

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“