Kvalita zelenych Tesla rezistorov TR191-193, Su pouzitelne?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

Kvalita zelenych Tesla rezistorov TR191-193, Su pouzitelne?

#1 Příspěvek od pole »

Zdravim mam doma celu sadu docela velke zasoby skatulu o objeme asi 0,5m(3) zlenych metalickych TESLA rezistorov typu TR191 a 193 a spol.

Obrázek
Obrázek

Kamarat mi to doniesol cca pred 10timi rokmi z jeho firmy, ze ci to chcem ze to vyhadzovali a vymienali za novodobe rezistory z GM...

Chcem sa spytat ake maju tieto rezistory vlastnosti? A hlavne ci by ste ich pouzivali aj dnes. Staviam najme analogove-zvukove zariadenia (preampy, efekty, lampove veci).

Co viem mali by byt metalicke = nizsi sum voci uhlikovim. Docela presne co do tolerancie.

A tiez som zistil ze ked si nedam pozor a letujem dlho nozicku odpadne z rezistora. Toho sa najviac bojim niesu moc tieto odpory poruchove v beznej prevacke - alebo su stabilne za bezneho provozu a znicit sa mozu len pri nevhodnom letovani? (neni to dvovod vyradenia z podniku mojho kamarata) Ci ich mam tiez vyhodit a kupit racej novu sadu.

Dakujem

Uživatelský avatar
jiriS
Příspěvky: 609
Registrován: 14 led 2014, 01:00
Bydliště: Ašsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jiriS »

Prakticky jsi popsal jejich vlastnosti, já nějaké ještě mám a pužívám je. Pokud je mi známo, jsou docela dlouhodobě i stabilní.
Jedině to horší letování, zvlášť pokud zoxidovaly vývody.
Na druhou stranu se dají i odpájené vývody znovu připájet, i když ne vždy.
Při potřebě vysoké přesnosti a stability bych je už asi nepoužil, dnes jsou dostupné lepší, na běžné použití není problém.
Jirka

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Asi jak je popsáno výše, nedávat v žádném případě do auta nebo jinam, kde jsou vibrace, zapalování z Favorita by mohlo o své pověstné spolehlivosti vyprávět a radši ani nikam, kde jsou velké tepelné změny, vývody mají tendenci časem upadnout. V zařízení pro domácí provoz jsou velmi dobře vyhovující, přesné a stabilní.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#4 Příspěvek od Zirafka »

Zaky píše:a radši ani nikam, kde jsou velké tepelné změny, vývody mají tendenci časem upadnout. V zařízení pro domácí provoz jsou velmi dobře vyhovující, přesné a stabilní.
Některé stanice jich mají ve svých zabezpečovacích systémech stovky a tisíce a fungují spolehlivě celé dlouhé roky. A to i ty, které jsou venku v kolejišti u kolejových brzd, které umí pěkně zatřást okolím ;-)

Jak již zaznělo, není důvod je nepoužívat, pokud se respektují jejich vlastnosti. Ale to platí vždy a všude.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#5 Příspěvek od weed_smoker »

Používám je dost často a zatim pohoda,i v tom autě přežily a to občas zabloudim i na polňačku.Když se takovej odpor přetíží,začne obvykle hnědnout od středu,viděl jsem je i se slezlou barvou od tepla a držely se (ty velký).Málokdo ví,že se daj krom těch nejmenších použít i s urvanym/pájkou_vytavenym pinem (zapájí se do toho keramickýho tělesa přímo drát LEDky zkrácenej o vejšku toho odporu nastojato).Dokonce relativně bez problémů přežívaj i v obvodech s 230V (střední a velký),ale jen tam,kde nejsou pod proudem furt.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#6 Příspěvek od pole »

Dakujem zatial sa odpovede. Jedine coho sa bolim je ta dlhodoba stabilita a toho ze po 5rokoch zacne vyrobok haprovat lebo na R odpadava vyvod a nikdo nebude tusit odkial sa ten sum (praskot) berie.

Pouzivali by ste ich aj uplne v pohode v elektronovych gitarovich zosilnovacoch kde su napajane miernim teplom (lampy hreju) ale hlavne vybracijami od repier (100W zosik uz dokaze pekne zatriast podlahou) alebo to mam vyhodit :)?

Az na tu potencionalnu mechanicku kazivost maju tie R podla mna super vlastnosti.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Zeleňouři se v profi konstrukcích nikdy nedávaly na doraz k desce ale asi tak 3-5 mm nad desku. Vývody se tvarovaly na přípravku přibližně do S a to S dělalo vzdálenost od plošáku a zároveň držely v desce při pájení vlnou. Těmahle delšíma vývodama se eliminovalo pnutí v místě zapájení nohy do válečku.
Jinak v dobách počátku satelitního příjmu (1986-1990) se zeleňouři používali při bastlení přijímačů v VF obvodech jako bezvývodový odpory, v podstatě dnešní SMD.
Jirka

Uživatelský avatar
jiriS
Příspěvky: 609
Registrován: 14 led 2014, 01:00
Bydliště: Ašsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jiriS »

Klidně je použij, když je nepřetížíš výkonově ani napěťově a při montáži dodržíš, co píše Celeron, pro použití jak uvádíš bohatě vyhoví.
Jirka

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#9 Příspěvek od jano2 »

Ja ich používam desaťročia,absolútna spokojnosť.

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#10 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, TR19x je za TR16x hned na druhém místě a TR16x je top, co kdy Tesla vyrobila. Ty pájené vývody tam jsou použity pro dosažení minimálního šumu a nečiní ani při pájení problém, jen je to třeba umět a zbytečně ten spoj nepřehřívat. Taky je možné teplo odvádět např. pinzetou jak se to dělalo u germaniových diod a tranzistorů. Pro lampové zesilovače jsou úplně OK, ale raději TR192 a TR193 než TR191. Ne ani z důvodu výkonu, ale max. provozního napětí.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#11 Příspěvek od pole »

Dakujem za vysvetlenie. Ono tie lampace vacsinou robim stylom bod k bodu (pajkovacie ocka) nie plosaky teda fuzy rezistorov su dlbe. Mozem to chladit aj pinzetov... SKor som sa bal mechanickeho namahania ale ako vidim je to uplne ok. Dakujem za objasnenie.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od forbidden »

Já mám hromádku TR192 a TR161 už hodně dlouho a používám to v kontaktním poli na testovací zapojení. Dostal jsem kdysi dávno na strojíráku balíček netypických hodnot. Na testování to nijak nevadí a líbí se mi, že vidím hned hodnotu, nemusím ji dekódovat. Nikdy jsem s nima problém neměl.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“