digitalni vaha

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lintik
Příspěvky: 209
Registrován: 12 zář 2004, 02:00
Bydliště: PRAHA SEX (6)

digitalni vaha

#1 Příspěvek od lintik »

digitální vaha:nevíte někdo jak pracuje převod (snímač)pro LCD displej?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

jednoduše

#2 Příspěvek od Hill »

mechanický převod na ozubené kolo a pomocí optočlenů počítá zuby, o kolik se protočilo. Zbytek je obyčejný čítač. To je u těch obyčejných, ale i u poštovních a laboratorních.
Ale v poslední době už se častěji vyskytují váhy s piezorezistivními snímači, obvykle je jich víc - jejich výstupní signály se sečtou, následuje A/D převodník a displej. Jen cenově je to trochu jinde.

Uživatelský avatar
lintik
Příspěvky: 209
Registrován: 12 zář 2004, 02:00
Bydliště: PRAHA SEX (6)

#3 Příspěvek od lintik »

Děkuju za vysvětlení .Nemoch jsem pochopit ten piezorezistivní snímač(je to kus železa z kterýho lezou 3dráty).

Uživatelský avatar
Jakubek
Příspěvky: 24
Registrován: 28 dub 2005, 02:00
Bydliště: Petrovice u Karviné
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Jakubek »

no neni to zlezo, ,mozna to je v zeleznem pouzdre, ale vevnitr je piezo krystal, a ten je ... a ted si nevzpominam na chem, vzorec ale jakasi sul nebo cosi ... ale taky jich bude asi vic druhu....

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

zase je to jinak

#5 Příspěvek od Hill »

piezokrystal (Seignetova sůl, nebo třeba baryumtitanát) by v tom nebyl moc platný - dává napětí při deformaci, ale s rezistivitou to nemá co dělat. Tváří se totiž jako zdroj s kapacitní charakteristikou a ta kapacita je poměrně malá. Hodí se ke snímání otřesů a do akustických aplikací, ale ne pro měření stálé deformace, což je vlastně základní vlastnost vážení.

Na to jsou jiná čidla, fungující na principu změny vodivosti dotovaného křemíku při deformaci - obvykle jsou zapojené do vyváženého můstku, který se tlakem na dva z nich rozváží. Navíc v této aplikaci se musí vyhodnotit absolutní změna - citlivost je teplotně závislá. Tak často bývá součástí čidla i jeden termistor kvůli kompenzaci této chyby...
Tato čidla se používají i v těžkých podmínkách (mostové váhy pro kamiony, vážicí rámy pro palety, vážní úseky válečkových dopravníků atd - o tom by spíše mohli vyprávět v TMT Chrudim, která se použitím těchto systémů zabývá).

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Je ještě jeden princip a sice kapacitní, jsou dvě desky který se tlakem přibližují a oddalují čímž mění kmitočet oscilátoru---převodník----display--váha.

Uživatelský avatar
007
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 216
Registrován: 11 lis 2003, 01:00
Bydliště: střední čechy

#7 Příspěvek od 007 »

Kdysi dávno sem našel plánek na stavbu váhy.kde optozávora snímala nulovou polohu a elektromagnet to do ní vyrovnával.Proud elekromagnetem se měřil a preváděl na hmotnost.
007

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

u hodně vah se používají tenzometry.
Tenzometr je v podstatě tenký plátek pružného izolantu,na jehož jedné straně je napařena vrstva platiny, nebo jiného ušlechtilého kovu takovým způsobem,že tvoří zvlněný tenoučký drátek. "Natahováním" a "stlačováním" jednotlivých rovných částí se mění jeho odpor. Tento snímač je nalepen buď na membráně (tlakoměr), nebo na "deformačním elementu". Používají se většinou dva tak, aby pracovaly v daném okamžiku proti sobě a zapojují se do můstku.

Hodně tenzometrických tlakoměrů mělo u sebe připojen nějakej ten tepelně kompenzační termistor kvůli potlačení závislosti na teplotě

Uživatelský avatar
kybl
Příspěvky: 730
Registrován: 20 lis 2004, 01:00
Bydliště: Freudenthal

Vahy

#9 Příspěvek od kybl »

Artaban souhlas s Tebou.Akorát jsem si nemohl vzpomenout na ten název tenzometr.Já osobně jsem viděl zapojené čtyři,každý v jednom rohu váhy... :agree:
Roman

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#10 Příspěvek od sr71 »

Dostal jsem na opravu malou digitální kuchyòskou váhu s tím, že vybíjí baterii (napájeno 9V baterií). Zapíná se elektronicky tlaèítkem a v zapnutém i vypnutém stavu (displej svítí/nesvítí) jsem namìøil prakticky stejný odbìr, cca 17-20mA, takže je jasný, že ta baterka je za chvíli vybitá.
Øešil jste nìkdo podobný problém? Nejjednodušší by asi bylo dát tam normální vypínaè.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#11 Příspěvek od frantajetel11 »

Já něco podobnýho řešil... Nakonec jsem došel ke zjištění, že když už se váží, tak se neváží po tmě = odpojil jsem podsvícení a baterka vydrží x krát dýl :wink:
Ale pokud ti to žere skoro 20 mA i vypnutý, tak asi fakt ten vypínač :lol:

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“