podružné zobrazení výroby el energie

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

podružné zobrazení výroby el energie

#1 Příspěvek od pajosek2 »

Na střeše mám malou FVE,výroba je kontrolovaná jednofázovým elměrem PRO-1D. Tento elměr má vlastní display,ale je na půdě. Já bych chtěl využít jeho výstup odďělený optronem,2000 imp/kWh, k zobrazení aktuální dodávky výroby . Takže 0,555555Hz by bylo zobrazeno jako 1000W. Znáte někdo řešení? Nechci to napojovat na PC,jen malé zařízení s displayem.Ješte doplním,že max dodávka 3000W
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Bernard »

Když 2000 imp odpovídá 1kWh, tedy 3600 kWs, tak pro n impulzů je:

A = n·k ; k = 1,8 kWs/imp.;

No a výkon je práce za čas:

P = A/t = n·k/t ;

Nejjednodušší je měřit čas od impulzu k impulzu, tedy jejich periodu T:

P = 1,8 kWs/T ;

Pro maximální dodávku 3 kW bude T=0,6 s. Takže nějaký mcu bude měřit čas, vypočítá ten podíl a zobrazí výsledek. Na údaj 30 W budeš muset čekat minutu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

A nevadí, když kvůli tomu bude muset PC pořád běžet?
Jestli by nebylo lepší to řešit autonomním čítačem, jehož stav se v určitém intervalu vyčte a vynuluje? Už jsme to tu kdysi probírali.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od pajosek2 »

Bernarde já jsem se ptal jestli někdo zná řešení a ne výpočet. Tohle samozřejmě vím,jenže v číslicové technice nejsem až tak kovaný. Chápu,že půjde o čítač,který bude buzený. nějakým taktem a zastavený impulsem z elměru,ale nevím jak to prakticky provést,takže pokud to někdo řešil nebo jestli existuje zařízení přímo k tomu určené,tak sem s tím. Já jsem nic nenašel. Ale pokud to má tenhle výstup,tak se s napojením na něco musí počítat.
Edit: Hille já jsem psal,že to nechci na PC.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#5 Příspěvek od TAKJAN »

Tohle mám doma. Snímám impulzy z LEDky elměru (ČEZ). 10 000 imp/kWh. Třímístný čítač (jakási stavebnice od?), doba měření 3,6 sec, čítá impulzy z elměru. Odběr měří na desetiny kW. Čas. základna z 555 - přesnost mne tak nezajímá, spíše informativně (i když je IC v kuchyni, takže "stálá" teplota. Ta perioda měření je bohužel dlouhá, takže je to "líné".

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Bernard »

Tak promiň, pajosku, že jsem tě přesně nepochopil.
S ohledem na ty reálné časy je řešení pomocí čítače velký kompromis. Měření okamžité periody je lepší, ale musí se to holt naprogramovat, a použít externí přerušení. Mohl by se toho třeba chytit nějaký budoucí maturant.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od pajosek2 »

Bernarde nemusíš se omlouvat,určitě se ty výpočty budou hodit někomu v budoucnu,vždyť na to tohle fórum je. Klasický čítač by teoreticky šel,ale nejspíš by se museloupravit načtení hodnoty do zobrazovače a nulování. No,ale máš pravdu ,zkusím oslovit někoho v sekci"nabídka služeb"
Edit: taky nevím proč nemůžou mít výstup 3600imp/kWh,bylo by po problemu.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od pajosek2 »

Něco mne napadlo. Co použít hexadecimální čítač,který by odčítal od max hodnoty směrem dolů a impulsem z elměru by se zastavoval. Takhle jsi to myslel s tím měřením času mezi pulsyBernarde? Pak to jen zobrazit?
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#9 Příspěvek od TAKJAN »

Ten počet impulzů je prostě nízký a nelze to nijak ojebat. Čítání bude vždy trvat dlouho. Měřák do zásuvky (cca 300), kamerka (cca 300), displej (cca 400:-))))))))

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od pajosek2 »

Nakonec se naseru,vyvedu si dolů jen ledku a od oka odhadnu kolik to asi dává.:-D No uvidíme.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Bernard »

Je to dané tím vzorcem:
P = k·n/t ;
k je konstanta elektroměru, ta je daná. Zbývá tedy určit hodnotu zlomku n/t. Buď se zvolí pevný čas t, třeba 18 s, a počet impulzů za ten čas je úměrný výkonu:
P = 1,8 / 18 . n = 0,1·n ;
co impulz, to 0,1 kW. Je to lineární závislost.

Nebo se zvolí pevný počet impulzů, nejlépe 1, a měří se čas mezi stejnými hranami sousedních impulzů:
P = 1,8 / T ;
Čas 18 s dá zas hodnotu 0,1 kW, ale třeba čas 3 s znamená výkon 0,6 kW. Teď je to nelineární hyperbolická závislost, a s tím se nedá dělat nic jiného, než před zobrazením použít funkci DĚLENO. A ta musí být naprogramovná. Obejít to nějakým lineárním odčítáním nejde.

Uživatelský avatar
rob_brno
Příspěvky: 209
Registrován: 12 říj 2012, 02:00

#12 Příspěvek od rob_brno »

TAKJAN: Ojebat ne , ale ošetřit se to dá, malou úpravou elměru. Viz.:
http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... 9Br#p26848

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#13 Příspěvek od TAKJAN »

Dobrý nápad. Ale ČEZ by se to asi nelíbilo:-)

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#14 Příspěvek od helios »

Ja by som to riešil cez takýto merák. Má merací trafák, cez ktorý prevlečieš výstup z meniča a drôtmi privedieš dolu, kam potrebuješ.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Brudr
Příspěvky: 374
Registrován: 12 črc 2007, 02:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Brudr »

Nepochopil jsem, jestli chceš zobrazovat okamžitý výkon nebo množství vyrobené elektřiny za určitou dobu.
Vzhledem k tomu, že chceš ale používat výstup S0 z elměru, tak ti jde o množství vyrobené elektřiny.
Já teď používám toto - viz přiložený obrázek. Jedním zobrazuji množství elektřiny do bojleru (viz brázek), druhým množství vyrobené elektřiny. Pro bojler mi elměr dává 800imp/kWh, proto delička 8, pro celkovou výrobu mi dává pouze 250imp/kWh, tak tam mám děličku 25. Teď k tomu dodělávám indikátor činnosti ve formě běžícího světla - ať je to trochu čučavější. Začínám přemýšlet nad automatickým nulováním, ale pěkně jedno po druhém.
Počet míst na displeji si zvol podle sebe, stejně tak děličku. Na schématu nejsou blokovací kondy (10M+100n) u každého IO, ale na desce je mám.
Přívod impulzů mám UTP na vzdálenost cca 10m, v souběhu se silařinou, a bez problémů. Ten Schmidťák je tam nutný.
Přílohy
tač pro rozhraní S0.jpg
(139.53 KiB) Staženo 52 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“