Osciloskop C1-94

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ptl
Příspěvky: 18
Registrován: 31 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Praha

#61 Příspěvek od ptl »

Tak jsem zjistil, že kalibrační obdélník ani tak nemizí jako spíš "zajede" úplně vlevo. Bude chyba v horizontálním posuvu. Když obraz zmizí, vytočením nalevo a zpátky se znova objeví. Potenciometr je v pořádku, asi něco bude s tranzistory T32-T35 nebo výkonovými T3, T4 (u patice obrazovky). Skoro pravidelně stačí se sondou dotknout kolektoru T4 nebo T3 a obraz zmizí.

Uživatelský avatar
ptl
Příspěvky: 18
Registrován: 31 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Praha

#62 Příspěvek od ptl »

Byl vadný jeden výkonový KT940B, T3 nebo T4 vzadu. Vyměnil jsem oba za BF459 a osc. zase funguje.

Uživatelský avatar
rudo7117
Příspěvky: 60
Registrován: 26 pro 2012, 01:00

#63 Příspěvek od rudo7117 »

Ahoj. Možno to niekomu pomôže tak doplním tu tip.
Mal som v osciloscope prerazené obe diódy Д1005А. Originály som nezohnal, dali by sa použiť iné vysokonapäťové diódy, ale problém je že tie diódy slúžia aj ako nosné hranolky dps a plechového krytu zhora. Bez nich by to bolo mechanicky labilné. Tak som to vyriešil takto:
Do toho plastu som flexou zarezal pozdĺžne drážky hlboké 6mm až k koncovým závitom, tie sú mosadzné. Zapojil po 4ks diód 4007 do série na ne navliekol zmršť. bužírku vložil do drážky, konce zaletoval k tým závitom a celé to zalial tavným lepidlom.
Takto mi to funguje bez problému už vyše roka.

Uživatelský avatar
ace1x
Příspěvky: 27
Registrován: 30 čer 2014, 02:00

#64 Příspěvek od ace1x »

Ahoj.

Rozbil se mi C1-94. Nevím kde je chyba, elyty jsem měnil už před rokem, teď mi probíjí trafo u VN diod. Je tam při zapnutí vidět, jak přeskočí jisktra z plastu do kovového obalu trafa spojeného s deskou. Je možné že je trafo KO, nebo myslíte že bude chyba jinde. Někdy se osc. rozběhne, za chvíli zhasne atd. VN diody OK, elyty OK, kondy u VN diod OK.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#65 Příspěvek od fredis »

Radši si kup pořádný osciloskop :lol: . Tady je moje verze: https://www.google.cz/search?q=tektroni ... D&dur=8840

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#66 Příspěvek od Kvicala_r »

Dnes mi tohle vlákno připomnělo jeden můj pohrobek... Takže jsem za deštivého dne oprášil plorozdělaný vrak (nefuknčí VN) a zkusil mé vytipované D1005A. Uf to je ale lego ta mechanika...
Vf test v pořádku Vf < 5V (If 0.5mA). Při testu Vr na 50V zdrojem OK, ale při testu na Vr 300V (oddělená usměrněná síť s elytem přes 3K odpor) ukázala jedna dioda Ir cca 0,2mA - no nic moc, ale tomu by se možná dalo věřit. Druhá dioda však přes seriový odpor 3K nepustí víc jak na 200V a to už je Ir cca 1,2mA. Vypadá, že další vadný komponent objeven. Řešil někdo z vás i ty kondíky v násobiči 10n/1500? Na svod (300V) ok, kapacitu nemám dnes čím změřit..

PS, tohle je samozřejmě jen hraní, na měření mám analog a digitál a ani ty poslední dobou často nepouštím...

ACE1X , jak jsi ty testoval diody, že jsou OK?

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#67 Příspěvek od Hydrawerk »

fredis píše:Radši si kup pořádný osciloskop :lol: . Tady je moje verze:
Eh, Tektronix 485 je 40 let starý. Už po těch letech nemusí být spolehlivý. Ten bych koupil jenom levně.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#68 Příspěvek od Hydrawerk »

fredis píše:Radši si kup pořádný osciloskop :lol: . Tady je moje verze:
Eh, Tektronix 485 je 40 let starý. Už po těch letech nemusí být spolehlivý. Ten bych koupil jenom levně.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#69 Příspěvek od fredis »

To víš že levně! :lol: Stav jako nový. A kdyby bylo všechno nespolehlivé tak jako TEK po 40 letech, tak to by bylo přímo vynikající. A navíc má stále svou nijak nízkou cenu: http://www.ebay.com/itm/Tektronix-485-D ... 0682265274
Něco na něm asi bude :wink: .

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#70 Příspěvek od Kvicala_r »

Tak po dlouhém uložení ve skříni už paprsek jede.. Diody skutečně byl poslední problém, proč se mu nechtělo. I po letech má hezky ostrou stopu a jas ještě s rezervou. To není jak naše pijavice BM.. Diody sem nakonec nesháněl origo, ale trochu sem si hrál s mechanikou a protože se mi podařilo díky ohnutým vývodům okolních kondíků a reszitorů urvat i některé pady na DPS, udělal sem poctiovou FR4 :) Jako dioda vyhoví dobře GP02-40-E3 (velikost 1N4007, 4kV@250mA).
Původní záměr byl vybrousit strukturu cca 8 přechodů v původním pouzdře, ale to sem vzdal a z plexi si udělal hranolky s průvrtem + dioda napájená na mosazné "matičky" zalepená uvnitř.

Bylo třeba ještě nastavit zesílení vertikálu. Všechny rozsahy byly zobrazovány s cca 75% hodnotou. Po potažení hodnoty na R39 desky y1 je vše OK. Zaráží mě, že při přepnutí zeílení paprsek vždy uteče po obrazovce trochu vertikálně. Musím ho pak stáhnout knoflíkem do správné pozice. Je to u tohoto staršího kousku normální? Ničemu to nevadí, jen je to malinko rušivé.
Přílohy
D1005A.png
(119.48 KiB) Staženo 171 x
c1-94_schema.jpg
(267.26 KiB) Staženo 346 x

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#71 Příspěvek od jandu »

Dobrá práca!
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#72 Příspěvek od fredis »

Ten posuv paprsku vertikálně při přepnutí by měl jít vybalancovat. Je tam na to trimr a je to i popsané v návodu.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#73 Příspěvek od Kvicala_r »

Ok díky, prostuduju návod a zkusím to doladit :)

Kdyby někdo měnil ty diody a taky se mu nedařilo odpájet komponenty, mám doma jednu FR4 co je nahoře našroubovaná (viz pár příspěvků výš) k dispozici...

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#74 Příspěvek od PotPalo »

Tiež tu mám tento oscík, nešiel. Po zapnutí na C3 vyskočilo napätie na cca 40V a pozvolna klesalo až k nule, +12 a -12V nabiehalo pomaly od asi 8V a -8V. Vymenil som niekoľko kondíkov, ktoré mali zvod (pritom kapacita bola v norme), ale stále nič, žiadna zmena. Nakoniec som vymenil tie dve veľké stĺpikové diódy (každú som nahradil 4x1N4007 v sérii), a už to funguje. Pritom som tie pôvodné diódy meral, pri 9V vyzerali byť v poriadku.

Tiež je divné, že na doskách niesu označené pozičné čísla odporov, diód a kondenzátorov, označené sú len pozície tranzistorov. To je potom radosť niečo hľadať podľa schémy.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#75 Příspěvek od fredis »

Pokud si pamatuju, tak ty pozice byly na výkresech desek v manuálu. Ne přímo na deskách. Nebylo to zvykem ani u profi přístrojů třeba C1-99 :wink: .

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“