ODLAĎOVAČ - jak funguje ?

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od pajosek2 »

Já myslel indukční vazbu mezi tou cívkou vpravo nahoře a jednou ze dvou cívek vlevo,ale to je teď jedno,protože je to blbost.
Takže chápu to správně,že tento obvod má smysl jen tehdy pokud jsou rozdílné kapacity C1 a C2? Kmitočet,který se rovná rezonančnímu kmitočtu sériového obvodu C1-L1 bude potlačen a kmitočet který se rovná rezonančnímu kmitočtu paralelního obvodu C2-L1 bude zvýrazněn? Zajímavá situace by nastala,kdyby byly oba rezonanční kmitočty naprosto stejné. Pak by se to chovalo v rezonanci jako,kdyby ta ten obvod nebyl?
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
kapetr
Příspěvky: 26
Registrován: 01 pro 2012, 01:00

#17 Příspěvek od kapetr »

Tak jsem mezitím zapracoval a nainstaloval QUCS simulátor.

Na obrázcích vidíte rozdíl mezi čistě jen sériovým rez. obvodem a diskutovaným zapojením.

To druhé má zjevně mnohem ostřejší charakteristiku.
Proč a jak to tak je a jak to funguje ...

P.S.: zatím nevím, jak QUCS donutit, aby nevynášel do grafu abs. hodnotu napětí, ale např. dBmV. Také mě poněkud zaráží max. hodnota napětí pro P=10dBm/75Ohm (1.8 resp 2.4 V).
Přílohy
2-2.jpg
(55.14 KiB) Staženo 50 x
2.jpg
(25.24 KiB) Staženo 36 x
1-1.jpg
(64.11 KiB) Staženo 50 x
1.jpg
(30.77 KiB) Staženo 43 x

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#18 Příspěvek od ok1hga »

monterjirka píše:Teď se mi to nechce hledat, ale bylo to kdysi krásně popsané v modré řadě AR, L1 a C2 rezonuje na frekvenci, kterou chceme odladit a podle kapacity C1 se mění útlum a šířka pásma...
podívejte se sami . . .
Přílohy
ARB_87-01_odladovace.pdf
(278.23 KiB) Staženo 74 x

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#19 Příspěvek od Bernard »

Ten obvod na počátku, pokud se naň díváme jako na lineární dvojpól, je charakterizovaný svou impedancí v závislosti na frekvenci. Průběh impedance se snadno simuluje tak, že se ten obvod budí proudem 1 A, a výsledný průběh napětí na výstupu proudového zdroje je ekvivalentní odporu v ohmech.

To, co simuluješ ty, je přenos napěťového děliče, tvořeného vnitřním odporem napěťového zdroje a impedancí toho obvodu. V tomto uspořádání je paralelní rezonance obvodu zakryta tím odporem zdroje.

Teoreticky by se na simulaci měly ukázat extrémy impedance téměř nula a téměř nekonečno, to by se ale simulátor musel strefit přesně do těch rezonančních kmitočtů. Ostrost špiček závisí na krokování frekvence. V obrázku dole je 1000 hodnot pro pásmo 450 MHz, což dává krok 450 kHz. Jak to dělá Qucs nevím. Osa y je v ohmech.
Přílohy
CLC2.png
(12.28 KiB) Staženo 44 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od ZdenekHQ »

No, ty to budíš pouze generátorem, ale základ funkce je simulace včetně předřazeného transformačního vedení s elektrickou délkou λ/4 , takže to tak jednoduchý nebude.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Bernard »

Já se vůbec nevyjadřuji k odlaďovači, ale reaguji na toto:
Takže jsem dospěl k poznání, že s úrovní mých znalostí evidentně nejsem schopen sám pochopit funkci triviálního obvodu z pouhých 3 pasivních součástek !!!
Je to v sekci Teorie, tak jsem si pomyslel, že by to přispělo k tomu poznání. A třeba i k pochopení toho, že sériová a paralelní rezonance nemohou být na stejném kmitočtu.

Uživatelský avatar
kapetr
Příspěvky: 26
Registrován: 01 pro 2012, 01:00

#22 Příspěvek od kapetr »

Zítra to zkusím prozkoumat blíže. Díky.

2 ok1hga: velice děkuji za za to AR

2 Bernard: samozřejmě nezastírám, že jsem v těchto věcech lama. Nicméně ta vaše křivka mi přijde divná - předpokládám tedy, že mluvíme o té čárkované ? Takovýto obdélníkový průběh je velmi podezřelý - nereálný. A použití zdroje proudu mi přijde taktéž vzdálenější realitě než použití zdroje signálu včetně vnitřní impedance, ne ?

2 ZdenekHQ: předpokládám, že jde o reakci na příspěvek kolegy Bernarda ? Nicméně odlaďovač mám až za předzesilovačem, takže myslím, že sym. člen (o něm mluvíte ?) je tak nějak mimo vliv, ne ?

Zatím zdravím.

Douška: ještě jsem teď zkusil u toho čistě ser. rez. obvodu zaměnit zdroj signálu za AC zdroj proudu (tedy bez Ri). Křivka je tvarem identická.
Ale u toho ser-par obvodu se opravdu změnila na ten "klikihák" (Bernard) => tedy naopak mluvíme o té plné křivce ?
Naposledy upravil(a) kapetr dne 04 zář 2014, 20:24, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Bernard »

kapetr píše:..... Nicméně ta vaše křivka mi přijde divná - předpokládám tedy, že mluvíme o té čárkované ? Takovýto obdélníkový průběh je velmi podezřelý - nereálný. A použití zdroje proudu mi přijde taktéž vzdálenější realitě než použití zdroje signálu včetně vnitřní impedance, ne ?...
Ta plná zelená čára je průběh absolutní hodnoty impedance a ta čárkovaná je průběh její fáze, a pro tu platí stupnice vpravo. V obvodě není žádný odpor, a tak fáze je do sériové rezonance -90° (kapacitní charakter), mezi sériovou a paralelní rezonancí je +90° (induktivní charakter), a od paralelní výš je zase -90°.

Bez ohledu na realitu, kdo chce simulovat průběh impedance v běžných simulátorech, pro toho je proudový jednoampérový zdroj elegantním řešením.

Uživatelský avatar
kapetr
Příspěvky: 26
Registrován: 01 pro 2012, 01:00

#24 Příspěvek od kapetr »

... ano, již jsem to poznání doplnil výše v doušce. Díky.

Zdá se tedy, že ten obvod pracuje současně jako seriový i paralelní, Přičemž mně vyšla (odečtem z grafu) ser. rezonance na cca 630 MHz a paralelní (zesilující!) na cca 770 MHz, což je v UHF pásmu. To by mohlo dělat pěkný věci, kdyby tam byl nějaký přiíimaný kanál ?

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#25 Příspěvek od scorpions-cz »

Tady je ukázka kanálové propusti v praxi. K54.
Odlaďovač nafotím o víkendu a dám ho sem též.
Přílohy
zkouška 002.jpg
(28.76 KiB) Staženo 40 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak jsem se, jak jsem slíbil, zeptal otce, jestli to umí spočítat, když to používá celý život - a bylo mě řečeno, že už tenkrát jim - raději nejmenovaný, protože sice má pravdu, ale blců je stále víc - profesor na VUT řekl, že se tím nemají trápit a vezmou to jako realitu. A kdo chce, ať si to spočítá....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#27 Příspěvek od scorpions-cz »

A tady je slíbený odlaďovač pro K50.
Přílohy
zkouška 1 003.jpg
(30.75 KiB) Staženo 41 x

Uživatelský avatar
kapetr
Příspěvky: 26
Registrován: 01 pro 2012, 01:00

#28 Příspěvek od kapetr »

Zdravím.

Také docházím k názoru (a smíření se), že funkci serio-paralelního obvodu asi jen tak nepochopím ;-/

A budu to tedy brát, jako fakt. Vzorečky jsou v tom AR (znovu děkuji) - a ty k mému překvapení opravdu myslím potvrzují, že ačkoli je C2 paral. s L1, tak pro výpočet sér. rezonance vzorec odpovídá stavu, jako by všechny 3 součástky byly v sérii. Nechápu!

Když to tedy nechám stranou, tak ale stále zbývá ta otázka zkratování signálu z té K45 větve. Že by opravdu to řešil ten kousek koaxu ?

(V AR také zmiňují cosi o funkci l/4 kusu vedení - byť pro mě opět "out of range".)

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#29 Příspěvek od Bernard »

kapetr píše:... funkci serio-paralelního obvodu asi jen tak nepochopím ;-/
Ale pochopíš, stačí pohnout rozumem.
Začni paralelním rez. obvodem, jeho impedance je na obrázku. A zamysli se nad tím, že pro kmitočty nižší než rezonanční má impedance fázi stále jen +90°, vypadá tedy jako obyčejná indukčnost. Zkus si přepočítat, jak je velká.

Pro f=755 MHz je |Z|=10 kΩ ; L=?

Pro f=758 MHz je |Z|=100 kΩ ; L=?

Takže ten paralelní kondík C2 se pro podrezonanční frekvence tváří jako přírůstek indukčnosti, jako další cívka v sérii. A když tedy dáš do série ještě ten C1, tak bude sériově rezonovat s tou zvýšenou indukčností. A výpočtem vychází, že efekt zvýšení té hodnoty L je stejný, jako zvýšení hodnoty sériové kapacity na C1+C2 při původní hodnotě L1. A to je celá ta záhada.
Přílohy
Par-rez.png
(9.61 KiB) Staženo 36 x

Uživatelský avatar
kapetr
Příspěvky: 26
Registrován: 01 pro 2012, 01:00

#30 Příspěvek od kapetr »

Moc díky za vysvětlení - hned jak budu moci - popřemýšlím.

Jen mě ještě zajímá to oddělení vstupů K45-REST slučovače.

viz můj dotaz tučně výše, resp. podrobněji již v mém příspěvku z
čt září 04, 2014 7:20 am

Zdravím.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“