Dokonalé čištění LP desek.

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

Dokonalé čištění LP desek.

#1 Příspěvek od cputakt »

Našel jsem tohle video a moc se mi to lbí,zajímalo by mě co to je za lepidlo možná by šlo nahradit našim herkulesem.
http://www.youtube.com/watch?v=_gyvipBs6Vs

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od cputakt »

Nevím proč to tak je ale video si vraťte na začátek

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Už není třeba, umazal jsem ti v odkazu ten start #t=239 [sekund od začátku].
Teď začíná správně.

Kdysi se na to dal koupit sprej, který se nechal na desce zaschnout a po několika minutách se sloupl i s přilepenými nečistotami. V Tuzexu v Husitské jsem ho někdy v roce 1980 koupil za asi 85 bonů, a vystačil mi na zhruba 20 LP. Byla to nějaká disperze, skutečně podobná lepidlu Umacol, což je asi dnešní Herkules, jen hodně naředěný.

Zatím to ale radši zkoušet nebudu, přece jen, kdyby něco zůstalo v drážce, nerad bych přišel o hrot nové přenosky. A, než zase přehraju 100 stran LP, aby mě ten hrot přestal mrzet, kdyby jako něco, to může ještě nějaký ten rok trvat.
Při přepisu desek používám mokrý proces popsaný v článku o potlačovači hluku gramofonu, někdy po přehrání desku ostříknu destilkou a nechám ji zavěšenou ve svislé poloze uschnout. Výsledek je velmi slušný.
Naposledy upravil(a) Hill dne 24 zář 2014, 10:26, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#4 Příspěvek od starecd »

No zkus to nahradit Herkulesem, já jsem to zkoušel a desku jsem vyhodil, protože lepidlo má celkem dobrou přilnavost.

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od cputakt »

No to vím že herkules drží jako čert ale vyhazovat si ji nemusel stačilo by ji dát do vody lepidlo by se rozpustilo je to disperzní lepidlo.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#6 Příspěvek od Yarda1 »

Docela by mne zajímala fotka toho sloupnutého lepidla, kolik sajrajtu a jakého se tam nachytalo.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#7 Příspěvek od pepik9 »

A co ten plastickej čistič ?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#8 Příspěvek od ok1hga »

. . . ten se nedostane na dno drážek.

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#9 Příspěvek od Charos »

OT: Umacol A je disperze, C je dvousložkový, ani jedno bych na desky nelil.
Umýt destilkou a saponátem nemůže uškodit.

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#10 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, určitě je nejlepší způsob navrhovaný Charosem. Ještě bych jej podle vlastních zkušeností "zmírnil" a uvedl, že postačí i běžná vodovodní voda a nemusí to být nutně destilka. Ta snad jen v oblastech, kde je i vodovodní voda velmi tvrdá. Molitanová houbička, Jar nebo nějaký jiný saponát (sám jsem kdysi používal šampon na vlasy) a voda je k vinylovým deskám jistě šetrnější než jakákoliv lepidla.

Uživatelský avatar
jinovak55
Příspěvky: 170
Registrován: 20 led 2007, 01:00
Bydliště: Ústí nad Labem

#11 Příspěvek od jinovak55 »

Kdysi jsem jak bylo řečeno používal vodu, tlakem jsem opláchl desky.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#12 Příspěvek od mi-ro »

Jábych zkusil cyanoakrylátovej vteřiňák a byl kliííd.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od cputakt »

Lukoprén by mohl fungovat,potom na to nalít dentakryl a je hotová kopie ale i s praskáním.
Ale to by bylo drahé čištění.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

TubeGuru píše:... postačí i běžná vodovodní voda a nemusí to být nutně destilka. Ta snad jen v oblastech, kde je i vodovodní voda velmi tvrdá. Molitanová houbička, Jar nebo nějaký jiný saponát (sám jsem kdysi používal šampon na vlasy) a voda je k vinylovým deskám jistě šetrnější než jakákoliv lepidla.
Upřesním: v mikrodrážce je velmi tvrdá téměř každá voda z vodovodu či studny, když se včas neodstraní. Nesmí se jí nechat čas, trousit po sobě úsady.

S ostatním souhlasím a doplním, že zatím se jako nejlepší smáčedlo osvědčilo obyčejné čiré leštidlo do myček na nádobí (nemusí to být zrovna Fotonal nebo Ilfotol či jak se ta smáčedla, čistá pro foto, jmenují). Stačí pár kapek do vody a její tvrdost přestává být do značné míry podstatnou, se smáčedlem se velmi účinně odstraní sama, zvlášť, pomůže-li se tomu například silou odstředivou.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#15 Příspěvek od bu2520 »

jen hypoteticko teoretická otázka, jaká poloha desky se ti zdá na odstředění nejvhodnější svislá , vodorovná, nebo úhlová? A co obvodová rychlost, jakou deska snese?

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“