Vývoj jedno (nebo dvoulampovky) na krátké vlny

Jestliže poptáváte nebo hledáte osobu(y) k vyřešení nějakého problému, popř. nabízíte SERIÓZNÍ zaměstnání související s elektronikou.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#31 Příspěvek od Achab »

Nakonec pokud by se jednalo o komerční stavebnici je možné cívky nechat vyrobit a dodávat hotové - ve větším množství by 1 kus nemusel vyjít až tak draho. Miniaturní ladící kondenzátory 60pF jsem taky někde na webu viděl v prodeji. Taky záleží jestli má být přijímač přeladitelný přes celý rozsah KV nebo pouze v jednom amatérském pásmu.

Jednoduchý audion ale není žádný zázrak, když už nostalgie tak aspoň 1-V-1.

Ovšem běžné elektronky a 12V plus ostatní požadavky - pochybuju že to podle původního zadání má rozumné řešení. Použití vyššího napětí než bezpečné na nekrytých částech by zase pro mládež nebylo vhodné a nejsem si jist jestli takové zařízení nepodléhá v případě komerčního použití schválení i když se jedná o stavebnici.

Uživatelský avatar
reman
Příspěvky: 100
Registrován: 05 pro 2005, 01:00

#32 Příspěvek od reman »

mtajovsky píše: PS.: já nevím, proč se všichni pořád bojí cívek. Vždyť je to nakonec jediný prvek, který lze rozumně vyrobit na koleně - namotaný drát.
Oni by se nebáli, jenže :
a) nejdou změřit jednoduchým levným multimetrem což je mnohdy spolu s cejchovaným šroubovákem jediné co má zájemce o stavbu k dispozici,
b) pro neorganizovaného jednotlivce je problém (on to byl problém vždy) sehnat pouze pár metrů či desítek metrů lakovaného drátu jmenovitého průměru.
Tak už vím co tomu je - je to pokažené :-) !

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#33 Příspěvek od masar »

Achab píše:Jednoduchý audion ale není žádný zázrak, když už nostalgie tak aspoň 1-V-1.

Ovšem běžné elektronky a 12V plus ostatní požadavky - pochybuju že to podle původního zadání má rozumné řešení....
Stavebnice je zřejmě určena pro děti - ne pro nostalgiky. :wink:
A že to jakés takés řešení má, dokazují stavebnice z Conrada, ne? :wink:

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#34 Příspěvek od Achab »

Ty stavebnice jsou ovšem pro příjem rozhlasu a oživení by nemělo dělat problémy. Pro KV amatérská pásma by stavebnice zřejmě musela být kvůli bezproblémovému oživení a naladění s hotovými cívkami a jednotnou mechanickou konstrukcí.
Kdysi jsem takový KV audion zkusil podle návodu postavit a stejně bylo nutné experimentovat s laděním i zpětnou vazbou aby to vůbec chodilo a bylo v pásmu.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#35 Příspěvek od ok1hga »

Achab píše:Kdysi jsem takový KV audion zkusil podle návodu postavit a stejně bylo nutné experimentovat s laděním i zpětnou vazbou aby to vůbec chodilo a bylo v pásmu.
. . . a právě proto, je požadavek v zadání "aby to postavilo i dítě" jednoduše nesmysl . . .

Když jsem začínal, žádné takové stavebnice nebyly,
měl jsem vedle sebe člověka, který mě ty základní věci alespoň trochu osvětlil
a potom nebyl problém i s těmi cívkami a ladícími kondenzátory.
Začal jsem s jednoduchou krystalkou,
potom jsem pokračoval s reflexním přijímačem na sluchátka
a nakonec jsem s dopomocí postavil i zpětnovazební přijímač pro amatérské pásmo 80m.
Nejdříve to hrálo jen na sluchátka a teprve později i na reproduktor . . .

Doufám, že uživatel "eva2" chápe, že tohleto všechno se nedá za měsíc stihnout,
natož to narvat do jedné, komerční stavebnice . . .

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#36 Příspěvek od Hill »

Trochu tě vyvedu z omylu - stavebnice existovala. Obsahovala mimo jiné otočný kondenzátor, dvě výměnné cívky (jednu na SV/DV a jednu na KV), diodu, pár odporů a kondenzátorů, knoflíkový potenciometr, sluchátko 2200Ω a elektronku 1F33.
K tomu byl držák na žhavicí monočlánek 1,5V a deset plochých baterií pro získání anodového napětí.
Jistě, z pohledu dnešního zadání to nevyhovovalo. Ale šlo z toho postavit krystalku, doplnit ji nf zesilovačem, případně předřadit aperiodický zesilovač krystalce (pro ten bylo lepší koupit 60V anodovou baterii, jinak tam vždy šlo několik stanic současně, až o několik let později jsem se dověděl, že to bylo křížovou modulací a co že to ta křížová modulace vlastně je), nebo to celé zapojit jako zpětnovazební audion.
Bylo to někdy v půlce šedesátých let, tedy v době, kdy pásma byla doslova narvaná stanicemi různé intenzity, takže časem došlo na dvojitý otočný kondenzátor a dva laděné obvody, nakonec, to už mi bylo přes patnáct, triál a pásmovou propust. Bazary v Pardubicích byly takového materiálu plné, zájem bastlířů se však přesunul už dříve k polovodičům, tak se lampy vyprodávaly po koruně až búru, na burzách pořádaných kdejakým radioklubem se daly koupit bateriové elektronky RL2,4T1 nebo P2, k mání byly heptody, koncové pentody, sdružené lampy...

Zkrátka zadání na stavebnici, která se chce vyhnout výrobě právě těch součástek, na nichž závisí vlastnosti přijímače nejvíc, a přesto nejsou běžně dostupné na trhu, přišlo se čtyřicetiletým zpožděním. Vlastně ještě před pětadvaceti lety bylo v některých závodech k dispozici strojní vybavení a přípravky, jejichž pomocí by se požadované součástky daly levně vyrobit, nebo se dokonce vyráběly. Ale to se prošvihlo.
Jestli by měl začátečník při stavbě takové stavebnice pochopit nějaké základy, musely by některé části (zejména měnič anodového napětí) být dodávané jako nerozebíratelné moduly, z nichž čouhají vývody, jinak to podstatu přijímače spíš zastře, než objasní.

Uživatelský avatar
eva2
Příspěvky: 18
Registrován: 18 zář 2014, 02:00

#37 Příspěvek od eva2 »

masar píše:
TubeGuru píše:Zdar, nechápu k čemu "vymýšlet" něco, co už bylo dááávno vymyšleno a dobře...
mtajovsky píše:Zadavatelka nechť se neurazí, ale zadání se mi jeví jako nesmysl. ... Proto základem audionu je kvalitně provedená cívka a ladící kondenzátor... Vždyť je to nakonec jediný prvek, který lze rozumně vyrobit na koleně - namotaný drát.
Smysl toho zadání je dle mého názoru plně podřízen komerčním zájmům ve spojení se snahou zároveň získat mladé zájemce o elektroniku. Využívá dnešní oblibu tajemných elektronek mezi mládeží a proto je v požadavcích na stavebnici elektronka neodmyslitelným prvkem, ikdyby tam plnila funkci "pátého kola u vozu" - viz příklad stavebnice z Conrada, kde je elektronka v přijímači ve funkci nf "předzesilovače". Lampy jsou prostě tahákem a tak tam musí být za každou cenu. Já osobně proti tomu nic nemám, spíše naopak - vidím to jako netradiční použití elektronek a jejich komerční efekt nepovažuji za žádný podvod. Pokud se tímto způsobem podaří zaujmout pozornost dětí, je to jen dobře.
A požadavek na max. 12V napájení a omezení (nikoliv absolutní zákaz) výroby cívek vidím jako podmínku jednak pro bezpečnost (odpovědnost za škody) a jednak pro to, aby neúspěchů se zapojením a odrazených zájemců bylo co nejméně(vzpomeňte si na nutnost dodržování smyslů vinutí zpětných vazeb a pod.).
A když tedy již vymyšlená zapojení od Conrada nelze dále komerčně využívat, je nutno vymyslet zapojení nová.
A v tom spočívá ta výzva. To je můj názor. :wink:

Ahoj masar,

dodám jen: Přesně tak!!! Gratuluji :-)

Eva

Uživatelský avatar
eva2
Příspěvky: 18
Registrován: 18 zář 2014, 02:00

#38 Příspěvek od eva2 »

Hill píše:Trochu tě vyvedu z omylu - stavebnice existovala. Obsahovala mimo jiné otočný kondenzátor, dvě výměnné cívky (jednu na SV/DV a jednu na KV), diodu, pár odporů a kondenzátorů, knoflíkový potenciometr, sluchátko 2200Ω a elektronku 1F33.
K tomu byl držák na žhavicí monočlánek 1,5V a deset plochých baterií pro získání anodového napětí.
Jistě, z pohledu dnešního zadání to nevyhovovalo. Ale šlo z toho postavit krystalku, doplnit ji nf zesilovačem, případně předřadit aperiodický zesilovač krystalce (pro ten bylo lepší koupit 60V anodovou baterii, jinak tam vždy šlo několik stanic současně, až o několik let později jsem se dověděl, že to bylo křížovou modulací a co že to ta křížová modulace vlastně je), nebo to celé zapojit jako zpětnovazební audion.
Bylo to někdy v půlce šedesátých let, tedy v době, kdy pásma byla doslova narvaná stanicemi různé intenzity, takže časem došlo na dvojitý otočný kondenzátor a dva laděné obvody, nakonec, to už mi bylo přes patnáct, triál a pásmovou propust. Bazary v Pardubicích byly takového materiálu plné, zájem bastlířů se však přesunul už dříve k polovodičům, tak se lampy vyprodávaly po koruně až búru, na burzách pořádaných kdejakým radioklubem se daly koupit bateriové elektronky RL2,4T1 nebo P2, k mání byly heptody, koncové pentody, sdružené lampy...

Zkrátka zadání na stavebnici, která se chce vyhnout výrobě právě těch součástek, na nichž závisí vlastnosti přijímače nejvíc, a přesto nejsou běžně dostupné na trhu, přišlo se čtyřicetiletým zpožděním. Vlastně ještě před pětadvaceti lety bylo v některých závodech k dispozici strojní vybavení a přípravky, jejichž pomocí by se požadované součástky daly levně vyrobit, nebo se dokonce vyráběly. Ale to se prošvihlo.
Jestli by měl začátečník při stavbě takové stavebnice pochopit nějaké základy, musely by některé části (zejména měnič anodového napětí) být dodávané jako nerozebíratelné moduly, z nichž čouhají vývody, jinak to podstatu přijímače spíš zastře, než objasní.
Ahoj Hille,

děkuji.
Stavebnice, které existovaly nás netrápí, víme o nich. S tím nic nenaděláme.

Cívkám se nevyhýbám. V zadání jsem uvedla a mluvila o nich docela jasně. Cívkové sady, samotné navinuté cívky s různými paramtery a kostřičky se běžně prodávají hotové.

Vzduchovým ladícím kondenzátorům se vyhnout chci. Vyrábějí se také ve velkém, ale stojí moc peněz (několik US a DE firem).

V příkladech jsem záměrně uvedla schémata, kde jsou v zapojení s elektronkou integrované obvody.
Dávám tím najevo, že mi ladění moderním jednoduchým VFO ve spojení s elektronkou určitě nevadí.

Ze zadání je zřejmé, že je dosti volné.

Eva
Naposledy upravil(a) eva2 dne 26 zář 2014, 08:16, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
eva2
Příspěvky: 18
Registrován: 18 zář 2014, 02:00

#39 Příspěvek od eva2 »

Update zadání:

Případný zájemce, nechť mne kontaktuje přes SZ.

Do této diskuse již přispívat nebudu.

S pozdravem
Eva

Odpovědět

Zpět na „Poptávka služeb, nabídky zaměstnání“