Výroba drátku zahřívaného na 180°C

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JajaaPaja
Příspěvky: 9
Registrován: 02 říj 2014, 02:00

Výroba drátku zahřívaného na 180°C

#1 Příspěvek od JajaaPaja »

Ahoj,

jsem do elektrokutilství dosti nový, a potřebuji poradit s následujícím:

Potřebuju vyrobit docela primitivní zařízení - věc, která mi rozžhaví cca 10 cm dlouhý a 2mm silný drátek (ideálně z nějakého nereaktivnějšího kovu, třeba platina) na 180°C. Když se drátek na tuto teplotu rozžhaví, aby se pak zahřívání vyplo, a zase zaplo, když teplota třeba o 10°C poklesne.
Jak se tohle dá vyrobit?? Předpokládám, že potřebuji jakýsi termostat (termočlánek?) a něco, co mi bude drátek zahřívat, ovládané tím termostatem. Kdyby to šlo jen na třeba 9V baterku, bylo by to ideální.

Moc děkuji!

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

No, s tou baterkou teda fakt nevím. 9 V by to asi zvládla, pokud by byla alkalická, tak možná i 30 sekund. Hrubým odhadem vidím potřebnej výkon tak na 15-20 W. Nejspíš víc.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#3 Příspěvek od dred »

Tvoje zadanie je moc všeobecné. Termoregulácia sa dá ubastliť rôznymi spôsobmi - od tej najjednoduchšej až po riadenie mikroprocesorom.Ale ťažko navrhnúť zariadenie,ktoré je "schované" v niekoho hlave.Skús napísať načo a ako to má fungovať. Taká regulácia môže byť napr aj termostat z elektrickej rúry - rozsah máš 50 - 250st ,okolo čidla navinutý ten TVOJ platinový drôt ,správne pospájané a bude fungovať - ale bude aj vyhovovať požiadavkám??
K tomu napájaniu z 9V baterky - dúfam že tým chceš napájať len elektroniku toho termostatu. Lebo zohrievať 10 cm platinový drôt o hrúbke 2mm bude chcieť INÉ PRÚDY.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#4 Příspěvek od breta1 »

S tou platinou to není dobrý nápad, jednak se nedoplatíš (cena je přibližně jako zlato) a potřebný proud bude ve stovkách A (inspiraci máš u trafopájky, u platiny je odpor cca 2x větší než u mědi).
Jedno možné a přesné řešení s udržováním teploty - drát napájet pulzně (PWM) a v těch krátkých přestávkách mezi pulzy měřit elektrický odpor, který je závislý na okamžité teplotě.

Uživatelský avatar
JajaaPaja
Příspěvky: 9
Registrován: 02 říj 2014, 02:00

#5 Příspěvek od JajaaPaja »

V podstatě to má být malinká topná spirálka, ten drátek bude zatočený do spirály. Musí mít 180°C, ne o moc víc, ne o moc míň.

Čím menší, tím lepší.

Uživatelský avatar
JajaaPaja
Příspěvky: 9
Registrován: 02 říj 2014, 02:00

#6 Příspěvek od JajaaPaja »

breta1 píše:S tou platinou to není dobrý nápad, jednak se nedoplatíš (cena je přibližně jako zlato) a potřebný proud bude ve stovkách A (inspiraci máš u trafopájky, u platiny je odpor cca 2x větší než u mědi).
Jedno možné a přesné řešení s udržováním teploty - drát napájet pulzně (PWM) a v těch krátkých přestávkách mezi pulzy měřit elektrický odpor, který je závislý na okamžité teplotě.
Aha; no můžu slevit z materiálu, jít do mědi, a může to být třeba 1 mm tloušťka.

Nedá se nějak inspirovat v horkovzdušných pistolích?

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#7 Příspěvek od dred »

Podľa druhu a množstva ohrievaného média treba zvoliť druh ohrievacieho telesa a jeho príkon...

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#8 Příspěvek od dred »

JajaaPaja píše:Nedá se nějak inspirovat v horkovzdušných pistolích?
aj v žehličke... Ale tam sú použité na ohrev odporové drôty a nie VODIČE

... a čo tak žhaviaca sviečka z bufiku,alebo iný žhavík
Přílohy
ab_img4_16112728_auto-nahradne-diely-zhavice-zhaviace-sviecky-super-ceny-nove.jpg
(5.79 KiB) Staženo 47 x
Naposledy upravil(a) dred dne 02 říj 2014, 10:29, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
JajaaPaja
Příspěvky: 9
Registrován: 02 říj 2014, 02:00

#9 Příspěvek od JajaaPaja »

dred píše:
JajaaPaja píše:Nedá se nějak inspirovat v horkovzdušných pistolích?
aj v žehličke... Ale tam sú použité na ohrev odporové drôty a nie VODIČE
no, to je mi jedno, zda to bude odporový drát nebo vodič. Z čeho bývají odporové dráty vyrobeny? Nevybavuji si žádný nevodivý kov..

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#10 Příspěvek od dred »

Nemôže byť nevodivý.....bol by to izolant
Přílohy
drot.JPG
(92.4 KiB) Staženo 68 x

Uživatelský avatar
JajaaPaja
Příspěvky: 9
Registrován: 02 říj 2014, 02:00

#11 Příspěvek od JajaaPaja »

Aha, hned jsem o neco chytrejsi, diky :)
A jako jak by svicka fungovala s tim dratkem? Popravde myslel jsem si, ze svicka jen vyda jiskru.
Jsem povolanim biolog, ale obvykle mivam povedomi o technickych vecech :)))

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#12 Příspěvek od dred »

..ešte stále si neuviedol čo a v akom množstve chceš ohrievať...
do skúmavky napr. http://www.kurakuvsvet.cz/p/1420/odpor- ... -ohmu-10ks
Do hrnčeka,do bojlera,dosuda.....
Přílohy
vtst440106.jpg
(126.67 KiB) Staženo 45 x
ir-applic-EB-4.jpg
(11.92 KiB) Staženo 39 x
ETA019196000_vedl2.jpg
(71.66 KiB) Staženo 39 x

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od PabloX »

Co tak pouzit spiralku z elektronickej cigarety? Byva napajana LiION clankom, len neviem aka teplota sa pouziva na vytvorenie dymu z liquidu.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#14 Příspěvek od dred »

JajaaPaja píše:Aha, hned jsem o neco chytrejsi, diky :)
A jako jak by svicka fungovala s tim dratkem? Popravde myslel jsem si, ze svicka jen vyda jiskru.
Jsem povolanim biolog, ale obvykle mivam povedomi o technickych vecech :)))
To nie je sviečka,ktorá zapaluje zmes iskrou. Žhaviaca sviečka má za úlohu zohriať priestor vo valci a pri vstreku nafty ju potom rýchlejšie zapáli - v aute sa to deje len pred štartom. V bufíku je žhavená častejšie alebo stále - kontrolované horenie zmesy.
Jeden pól je spojený s kostrou,u bufíku môže byť aj s + pólom,záleží na výrobcovi...

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#15 Příspěvek od dred »

PabloX píše:Co tak pouzit spiralku z elektronickej cigarety? Byva napajana LiION clankom, len neviem aka teplota sa pouziva na vytvorenie dymu z liquidu.
také som už dal do odkazu vyššie.
Ale pol litra niečoho tým nezohreje (ešte furt nevieme čo a koľko chce nahrievať..)
Naposledy upravil(a) dred dne 02 říj 2014, 11:00, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“