Asi zemní smyčka ?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Suke001
Příspěvky: 11
Registrován: 11 zář 2013, 02:00

#16 Příspěvek od Suke001 »

Takže první jsem udělal trochu pořádek v kabelech a zbytečnosti dal pryč.

Mám tento kabel:
Obrázek

s tím to brumí jako kráva

Ještě mám doma kabel Jack 3,5 > 2x 6,3 mono jack . Repro má totiž dva výstupy a to XLR a velký JACK.
Po propojení tímto jack kabelem se brum skoro vytratil, ale přece tam na pozadí trochu slyšet je.
Jinak poté co jsem udělal pořádek v kabelech repro brumí jen s přípojeným audio kabelem do PC po vytažení jen ticho. Aspoň nějaký pokrok.

Udělal jsem i jednoduché schéma, omluvte kvalitu a dětské zpracování :
najdete ho v příloze
ZVUK2000 píše: Mám je připojené přes XLR>jack kabel do PC.

Ty XLR mají být zapojené symetricky nebo ne?
bohužel nedokážu říct, z wikipedie jsem přesně nepochopil jak poznám symetrické/nesymetrické zapojení
Ruprecht píše:
Ale pokud mám zapojený monitor přes VGA a odpojím jen jack kabel ze zvukovky tak to stále brumí.
To je myslím poměrně zásadní věta, to pak není o zemní smyčce a galvanickém oddělení.

Takže když je zapnuté PC s připojeným monitorem a jsou zapnuté ty bedny, ale vzájemně nepropojené audio kabelem tak to brumí.

Zapni všechno (PC, monitor, bedny):
1. Brumí bedny, když je v nich připojený kabel, ale není zapojený do PC?
2. Brumí bedny, když v nich není kabel připojen?
Momentálně brumí jen pokud je zapojený audio kabel z repro v PC.
A další poznatek je, že pokud vypojím VGA kabel z grafické karty, brum se razantně zvíší !

Na brum nemá vliv úroveň hlasitostí, popřípadně mute zvuku ve Windows.
a momentálně slyším brum pouze při zapnuté hře/náročné aplikaci na grafiku.


Kabely XLR mám kupované kvalitní hotové asi za 500 Kč, takže počítám, že jsou v pořádku.
Přílohy
Bez názvu.jpg
(70.36 KiB) Staženo 76 x

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#17 Příspěvek od ok1hga »

do obrázku doplň jak jsou ty konektory zapojené
Přílohy
zapojeni_konektoru_XLR-jack.PNG
(17.51 KiB) Staženo 29 x
Naposledy upravil(a) ok1hga dne 11 zář 2013, 21:56, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#18 Příspěvek od EKKAR »

První problém je v tom napojení z Jacku na XLR - bez symetrizačního trafa s dvojitým sekundárním vinutím, nebo aktivního oddělovacího zesilovače s komplementárním výstupem totiž nedostaneš symetrickej výstup ani kdyby ses podložil. Druhej problém je pak v těch smyčkách, protože už když se na ten obrázek podíváš, je to tam několikrát obtočený kolem dokola, všecky kostry jsou pospojovaný jednak stíněním, druhak přes společnej PE vodič v tý prodlužce, takže tam je smyčka jak prase - a budí se naindukovaným napětím z okolí. Proto se brum sníží odpojením některýho káblu - přeruší se ten prostorovej závit a rušivý napětí spadne. Doporučuju dát do cesty audiosignálu oddělovací/symetrizační transformátory, který zároveň učuní realitou to symetrický propojení - zatím tam symetrickýho není lautr nic...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Suke001
Příspěvky: 11
Registrován: 11 zář 2013, 02:00

#19 Příspěvek od Suke001 »

ok1hga píše:do obrázku doplň jak jsou ty konektory zapojené
Já jsem ten kabel koupil hotový, zalisovaný, tak ho nechci kuchat -
http://www.thomann.de/cz/cae_adapterkab ... klinke.htm
EKKAR píše:První problém je v tom napojení z Jacku na XLR - bez symetrizačního trafa s dvojitým sekundárním vinutím, nebo aktivního oddělovacího zesilovače s komplementárním výstupem totiž nedostaneš symetrickej výstup zatím tam symetrickýho není lautr nic...
Citace celého předcházejícího příspěvku zkrácena
Takže pro mě jako ne-elektrikáře, je asi jediná možnost a to pěkně roztřídit kabely do lišt, aby se vzájemně nepletly a nebyli natěsno. S těma transfromátorama je to pro mě asi nereálné nebo pokud už se dělá nějaká taková věc hotová za rozumné peníze, můžeš dát odkaz.

Děkuji moc

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od kulikus »

Já jsem ten kabel koupil hotový, zalisovaný, tak ho nechci kuchat
Kuchat nemusíš, proměř ho ohmetrem a doplň ten obrázek pro ok1hga.
Naposledy upravil(a) kulikus dne 12 zář 2013, 09:42, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#21 Příspěvek od ok1hga »

Suke001 píše:
ok1hga píše:do obrázku doplň jak jsou ty konektory zapojené
Já jsem ten kabel koupil hotový, zalisovaný, tak ho nechci kuchat -
http://www.thomann.de/cz/cae_adapterkab ... klinke.htm
nechtěl jsem po tobě, abys ten kabel jakkoliv rozdělával nebo poškodil . . .
jen jsem po tobě chtěl abys ho zanesl k nějakému kolegovi elektrikáři, aby proměřil zapojení jednotlivých vodičů a tys to zamaloval do toho obrázku . . .

. . . a můžeš to udělat i ty sám a nepotřebuješ žádný měřák, stačí ti na to baterie se žárovkou a pár drátů (žárovková zkoušečka)
Naposledy upravil(a) ok1hga dne 12 zář 2013, 10:11, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Suke001
Příspěvky: 11
Registrován: 11 zář 2013, 02:00

#22 Příspěvek od Suke001 »

Dobře provedu, ale jak už jsem psal - mám to teď propojené kabelem v příloze.

Každopádně je brum s tímto kabelem znatelně menší než z XLR.
Přílohy
K3YWPP0100.jpg
(57.91 KiB) Staženo 30 x
Naposledy upravil(a) Suke001 dne 12 zář 2013, 10:16, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#23 Příspěvek od ok1hga »


Uživatelský avatar
Suke001
Příspěvky: 11
Registrován: 11 zář 2013, 02:00

#24 Příspěvek od Suke001 »

Já jsem ten XLR kabel měl předtím v jiných repro a fungovalo to bez brumu, ten bude určitě zapojený správně 8-)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#25 Příspěvek od Hill »

To neznamená, že jiné reproduktory měly stejně zapojené vstupní konektory. Mohly mít nesymetrické vstupy a v tom případě je po bručení, dokud tam neuděláš zemní smyčku.
Ale u symetrického vstupu, když na něj přivedeš signál z nesymetrického výstupu zdroje signálu (a JACK je skutečně nesymetrický), pak máš jen dvě možnosti: buď je jedna strana vstupu zkratovaná na zem a zapojení těžko odhadnout, jak se bude chovat, nebo jeden pól symterického vstupu zůstave "v luftě" a pak jsou dvě možnosti - když je uvnitř trafo, tak to nehraje, když tam trafo není, tak to bručí.
I proto je přinejmenším vhodné vědět, jak je zapojená ta šňůra.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#26 Příspěvek od ZVUK2000 »

Hill píše: I proto je přinejmenším vhodné vědět, jak je zapojená ta šňůra.
U továrních šnůr které slouží zároveň jako redukce sym./nesym. JACK/XLR. Je v XLR stínění napojeno na piny 1 a 3.

Uživatelský avatar
Suke001
Příspěvky: 11
Registrován: 11 zář 2013, 02:00

#27 Příspěvek od Suke001 »

Po delší době zdravím uživatele a mám prosbu o radu.

Moje problémy stále nejsou vyřešeny.

Ještě na začátek dodám, že hned vedle zásuvky u PC mám výstup COAX , který vede od antény ze střechy. Ten je spojený s monitorem ( který slouží zárověň i jako TV i monitor)

Koupil jsem převodník na optiku.http://www.alza.cz/fiio-d03k-taishan-d419215.htm
Přes optiku mi to odstranilo všechny neduhy z PC (např při pohybu myší to pískalo). Teď si myslím, že už je problém jen z bordelem ze zásuvek. Reproduktory občas syčí ve výškách. Někdy to dělá a někdy zase ne. Když repro přepojím do jiné zásuvky, tak to funguje dobře, ale po nějaké chvíli to zase dělá.

Reproduktory jsem posílal do autorizovaného servisu Thomann v Německu, kde byli komplet otestovány a bez opravy vráceny.

Už přemýšlím, že bych koupil nějaký síťový filtr. Nic jiného mě nenapadá. Nevíte o něčem co by mohlo pomoci ? Samozřejmě nechci vyhodit moc peněz.

Ještě jedna zajímavá věc. Když vypnu PC a reproduktory jsou zapnuté tak v nich bouchá v pravidelném intervalu jako na buben. Když zapnu PC - hned je to ok. Ale prostě pokud je nevypnu tak je to otřes.

ještě mám jedno video : https://www.youtube.com/watch?v=xoRFVIq ... w87UIWGJDQ

Pomozte prosím.. Díky

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#28 Příspěvek od dred »

V prvom rade treba odstrániť problém so zemnými slučkami.Podľa toho obrázka máš tam hneď tri !
Minimálne dve z toho vznikli prepojením kostier zariadení cez PE v zásuvkách (za predpokladu že monitor a PC sú napájané 3-žilovým káblom a reprozosilovač 2-žilovým = plochá vidlica ,ak je aj ten napájaný 3-žilovým káblom,tak všetky tri slučky) a signálovými káblami.
Potlačenie rušivých napätí v zemných slučkách je možné pomocou štyroch diód (mostíkový usmerňovač) vložených v ceste medzi prívodmi zariadení a PE. Najjednoduchšie je to implantovať priamo do zásuvkovej lišty.Diody musia byť predimenzované,aby bola zabezpečená ochrana cez PE pri poruche pripojeného zariadenia (aby dokázalo zhodiť istič a nie odstreliť diody).Úbytok na diódach cca 1,2V ochrane PE nevadí a brumový signál by sa cez ne už nemal dostať.
Mám to odskúšané - namontované a funguje to! (problém som mal v pozapájaní troch TV,sat.prijímačov,receivru a pc v troch miestnostiach a zemné slučky sa tvorili medzi PE,koaxiálmi k sat. a káblami na zdielanie medzi sat).
Diódové mostíky som použil nejaké 25A /1000V.
Přílohy
lišta.jpg
Pôvodné zapojenie zásuvkovej lišty - hore
Upravené zapojenie s usm.mostíkmi
(17.62 KiB) Staženo 13 x
most.JPG
(4.83 KiB) Staženo 10 x

Uživatelský avatar
Suke001
Příspěvky: 11
Registrován: 11 zář 2013, 02:00

#29 Příspěvek od Suke001 »

Moc děkuji. No jelikož nejsem moc schopný elektrikář - je to pro mě složité. Existují i nějaké filtry, co by mi mohli pomoci ?
Po nějakých audio jsem se díval, ale je to hodně drahé a nevím jestli to vyřeší můj problém.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#30 Příspěvek od dred »

Tak mu raďte
Naposledy upravil(a) dred dne 09 říj 2014, 21:10, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“