Jak překalibrovat teploměr?

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

Jak překalibrovat teploměr?

#1 Příspěvek od aldebaran »

Zdravím. Zakoupil jsem několik elektronických teploměrů. Předpokládám, že čidlo je odporové. U jednoho z nich jsem potřeboval prodloužit kabel k čidlu. Použil jsem kabel 2x0.75mm2. Tím se však pochopitelně zvětšil odpor měřící smyčky a teploměr nyní přeměřuje asi o 3 stupně Celsia.
Po otevření teploměru jsem byl překvapen, že uvnitř vlastně nic není.
Jak tedy vykompenzovat zvýšený odpor kabelu k čidlu? Moje laická představa vypadá tak, že vyhodím jeden z těch odporů uvnitř, nahradím jej dočasně potenciometrem, najdu hodnotu odporu při které to bude měřit správně a pak tam dám pevný odpor té správné hodnoty. (ale asi si to představuji jak Hurvínek válku). Snažil jsem se to vyfotit proti světlu, aby byly vidět spoje a jednotlivé součástky. Zapojení se zdá být jednoduché. Věděl by si s tím někdo rady?
Děkuji.
Přílohy
4.JPG
(125.97 KiB) Staženo 60 x
3.JPG
(75.71 KiB) Staženo 66 x
2.JPG
(107.76 KiB) Staženo 63 x
1.JPG
(85.76 KiB) Staženo 60 x

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Nejdřív by to chtělo namalovat si schéma, jak je čidlo zapojené. Pro kompenzaci odporu přívodů jsou můstková zapojení. Tohle ale bude asi něco levného, nedělám si iluze.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

To bys toho kabelu musel použít tak "kilometr", aby to s 0,75 mm² mělo vliv na měření. Vliv odporu kabelu k odporu termistoru je zanedbatelnej (v rámci nějaké normální délky). Pokud tam teda není termistor s hodně malým odporem, schválně ho změř.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#4 Příspěvek od misocko »

otazne ci to cidlo nieje nahodou termoclanok, v tom pripade Ti problemi robi nie odpor drotu ale "termoclanky! ktore vznikli na spojoch toho predlzovacieho kabla - dost tazko to vykompenzujes.

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#5 Příspěvek od aldebaran »

OK. Jak mohu zjistit co je to za čidlo. Dejme tomu , že ho odpojím od teploměru. Jestli je to termočlánek tak bych měl na konci kabelu naměřit nějaké napětí, které se bude měnit podle teploty a jestli je to termistor tak bych tam měl naměřit měnící se odpor?

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#6 Příspěvek od kevin_mitnick »

Nebo tam misto teplomeru muze byt platinovy cidlo (treba Pt100). Tam by pak 1 ohm v merici smycce navic predstavoval zhruba 3°C navic...

Pokud je tam termistor, nameris za pokojove teploty par kiloohm. Pokud je tam platinovy snimac, nameris tak 108 ohm, pokud je tam Pt500 tak kolem 540 ohm a pokud je tam termoclanek, nameris ohmmetrem prakticky zkrat...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

Doporučil bych se podívat na termistor osciloskopem, obávám se totiž, že zakápnutý IO může být MCU, který k měření teploty využívá nabíjení toho kondíku u termistoru přes odpor a vybíjení přes termistor při měření času timerem, prostě nemá AD převodník a převod je realizován měřením doby nabíjení nebo vybíjení C přes proměnný odpor termistoru. Tím pádem by na termistoru byla vidět pila a problémem prodloužení přívodů by nebyl jejich odpor, ale kapacita mezi nimi.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Nekolik techto teplomeru mam doma zabudovanych, kabely jsem taky prodluzoval, jen o par metru a nebyl s tim problem. Cidlo jsem nemeril, ale vzhledem k tomu, ze cely teplomer stal kolem 30,-Kc tak bych PT100 netipoval :-). Je tam nejspis nejaky termistor, presnost je pri nizkych teplotach +-1C, pri vyssich to dost ujizdi, pokud si pamatuju, pri 90C byla odchylka kolem 6C. Linearita je mizerna. Vzhledem k napajeni dvema knoflikovymi bateriemi problem s odporem dratu urcite nebude, spis bych to videl na neco takoveho jak pise Zaky, pripadne se ti tam indukuje nejaky bordel ze vzduchu.

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#9 Příspěvek od aldebaran »

Díky za nápady. Ten kabel jsem prodloužil o cca 8m. Není uložen v souběhu se silovým vedením. Zítra zkusím aspoň zjistit co je tam za čidlo.
Taky mně právě překvapilo, že je odchylka tak velká. Čekal jsem, že to bude tak do jednoho C.
Tyto teploměry jsem použil právě kvůli ceně, protože jsem jich potřeboval celkem hodně, pro orientační měření teplot na různých větvích rozvodů topení a TUV v kotelně. Ten prodloužený má sloužit k odečtu teploty vně baráku. Sice by nebyl problém pamatovat si, že musím vždycky odečíst tři stupně, ale kdyby to ukazovalo trošku přesněji, nezlobil bych se :wink: .

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

misocko píše:otazne ci to cidlo nieje nahodou termoclanok, v tom pripade Ti problemi robi nie odpor drotu ale "termoclanky! ktore vznikli na spojoch toho predlzovacieho kabla - dost tazko to vykompenzujes.
Termočlánek měří rozdíl teplot. Když u multimetru vyzkratuješ svorky pro termočlánek a přepneš jej do módu měření teploty, bude Ti ukazovat teplotu v místnosti. Jinak u toho teploměru bude nejspíš v " podmínkách" přívod délky od - do, vodiči o průměru od- do, aby se to vlezlo do danné tolerance (třeba +- 10%) a jako čidlo nejspíš termistor..

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#11 Příspěvek od doktor365 »

Před několika lety,jsem prodloužil cca o 3 metry a teplota se nezměnila,co jsem porovnával.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#12 Příspěvek od TAKJAN »

Nastavoval jsem teď asi čtyři o 10m a bez problémů. Nějaký +/- °C u těchto měřáčků nehraje roli. Víc mne překvapilo, že originál panel od solaru a čínský termostat se liší max o 1/2 °C v rozsahu 20-60°. I když je to vlastně oboje čína :-))

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#13 Příspěvek od Artaban001 »

No, jestli je ten termistor v řádě KO, tak nějaký ten ohm na přívodu se stratí..

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“