Jak oživovat opravený zdroj?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 7
Registrován: 02 čer 2014, 02:00

Jak oživovat opravený zdroj?

#1 Příspěvek od prikrylm »

Zdravím zkušené.
Dostala se mi do ruky aktivní reprobedna ALESIS M1 ACTIVE MKII.
Vcelku snadno jsem našel příčinu nefunkčnosti (zdroj) našel shcema, nakoupil potřebné součástky (ty evidentně zničené i ty, co by to nemusely přežít), vyměnil a nějak se zdráhám to zapnout. Přece jenom vyšší napětí a aktivní elektronika před transformací na napětí bezpečné.

Doposud jsem oživoval akorát věci s napětím nižším, navíc tohle je spínaný zdroj...

Jak na to? Prostě se pomodlit a pustit to? Samozřejmě jsem proměřil, co se dá, ale IO na řízení spínaného zdroje netuším jak proměřit a tak.
Pustit do toho třeba nižší napětí? (to asi nebude úplně ono)

Dík za každou radu.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Přes vhodně dimenzovanou žárovku nejlíp. Zkrat to omezí výborně a možná se to přes ni i rozjede.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Ak bol vadny spinaci tranzistor a nemenil si IO, tak to ani nezapinaj. Zmeraj vystup z IO na tranzistor diodovym testom.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od forbidden »

Nemusí být nutně pravda. Minulej týden jsem opravoval zdroj ze starýho HP DeskJetu a byl vadnej i spínací tranzistor. Řídící IO byl nějakej FAN... ekvivalent UC3842 a byl v pořádku. Přeměření ale samozřejmě neuškodí.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Niekedy to prezije, ale vzdy je to vhodne overit pred zapnutim. Usetri sa tym nadavanie a zbytocna robota. Nehovoriac o tom, ze niektore FETy su dost drahe a ani ziarovka to nemusi zachranit.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#6 Příspěvek od misocko »

daj to cez ziarovku a pomodli sa :)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Nie som veriaci, tak musim verit sebe a multimetru. Zapinam az ked som si isty, ze tam neostala ziadna vadna suciastka. Ale aj tak radsej cez ziarovku.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#8 Příspěvek od Kvicala_r »

JJ, kontrola všech diod a zenerek je chvilková záležitost a odhalí mnohdy spoustu dalších úskalí...podezřelé odpůrky taky není na škodu projet - v tomto případě bych hádal, že i ten fet měl nějaký maličký odpor v S :)

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od Zaky »

Pokud je to zdroj s IO, k němuž je datasheet a IO to umožní, obvykle po opravě nejdříve zanapájím ten IO z laboratorního zdroje a podívám se, zda budí gate tranzistoru korektním průběhem, až potom zapojuji přes žárovku, nejdříve s malou wattáží, když se snaží rozbíhat, tak pak s větší, Zdroje malého výkonu pouštím z několika laboratorních zdrojů v sérii, cca 90 V většinou již pro běh stačí a proudové omezení je přece jenom kulturnější, než žárovka. Bez žárovky bych to ale nezkoušel nikdy. Hlavně pozor na síťové napětí, použít oddělovací trafo je nanejvýš vhodné.

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#10 Příspěvek od voitano »

Ještě doporučím, pokud to jde, vyeliminovat velké kondenzátory na vstupu za usměrňovačem, nebo je vyměnit za menší kapacitu. I když budeš zařízení napájet přez žárovku, tak se můžou na začátku kondíky nabít na plné napětí a dokážou tak dodat krátkodobě velké množství energie

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Niektore male zdroje idu aj na menej ako 64V (dve polovice lab. zdroja v serii).

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 7
Registrován: 02 čer 2014, 02:00

#12 Příspěvek od prikrylm »

IO jsem vyměnil taky, menší C jsou dobrý nápad a žárovka skvělý.
Díky. Snad to vyjde.
Výsledek napíšu.

Jinak prakticky všechno aktivní jsem vyměnil, FETy jsou asi po pětikoruně, IO asi za 10Kč, a zbytek jsou koruny...

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#13 Příspěvek od Lukar »

daj to cez ziarovku a pomodli sa....
Dále - odpoj pokračování na zesilovač - nechej pouze zdroj, a místo zesilovače dej do obvodu žárovkovou případně odporovou zátěž. Počítám že napájení bude cca 9-15v - viz datasheet zesilovače. Nevím, jaké máš měřící a součástkové vybavení, ale zkus pro začátek výstup zdroje zatížit 2 autožárovkama 12V/5W v sérii - to je za sebou. Na vstupu zdroje žárovkou v sérii 230V/60W. Takže v případě problémů si neodvaříš zesilovač.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

A este jedna dolezita vec: nasiel a odstranil si pricinu zavady? Casto byva pricinou vadny filtracny elyt a nie je to vidiet.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 7
Registrován: 02 čer 2014, 02:00

#15 Příspěvek od prikrylm »

Těžko říct, původně to mělo velký proudový odběr (vyhazovalo pojistky - asi nějaké slabé).
Dvě diody v graetzu byly špatné - vytvořily se z nich vodiče. Tak jsem je všechny vyměnil. Trochu zbytek proměřil.
Diody ale nejspíš odešly, protože byl jeden z FETů vadný. Když jsem to pak zapnul, tak u jednoho FETu uhořela nožička a vzalo to s sebou po cestě nějaký ten malý tranzistor. Kondenzátory jsem vytahoval a měřil a jevily se v pořádku.

Takže prakticky všechno polovodičové jsem koupil nové a vyměnil.

Teď jsem to zkoušel zapnout přes žárovku a nedělo se nic.
Pak jsem se zase pomodlil (nejsem věřící, ale jinou radu jsem neměl), zkusil bez žárovky a vypadá to, že zase nic.

Asi je ještě někde něco špatně. Postupně to proměřuju.
Pak je možné že to potřebuje větší zátěž (na jedné větvi jsem měl asi 0,5W zbytek byl v luftě).
A pak možná ještě je tam zpětná vazba přes optron, který jsem zatím neměřil.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“