Stereo system Tesla SM580 - stále se točí motorek posuvu

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 63
Registrován: 18 bře 2005, 01:00
Bydliště: Brno

Stereo system Tesla SM580 - stále se točí motorek posuvu

#1 Příspěvek od VirtualMan »

Ahoj!
Koupil jsem na aukru a začal resuscitovat tesláckou věž SM580. K ní mám dva dotazy:

1) Magneťák už mi po výměně hlavy a seřízení páskové dráhy chodí, ale co mne zaráží, že motorek posuvu pásky (ten co točí přes řemínek setrvačníkem) se trvale točí. I když třeba poslouchám rádio. Je to normální, nebo je někde problém? (spínací tranzistor, paměť 74188...)

2) U rádia se mi nepřepíná stereo dekodér do sterea. Signál silnej jak silnice (z kabelovky) a nic. Při přelaďování občas problikne zelená led jakoby se to občas mžikově přeplo do sterea, ale hned zhasne, a jede to mono. Je tam A290D. Co by se na něm mohlo pomrvit?

Díky Vladimír

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#2 Příspěvek od starecd »

Je to tak, že se motorek rozběhne po vložení kazety.
http://www.radiojournal.cz/schemata/sm580.pdf
Naposledy upravil(a) starecd dne 20 říj 2014, 18:31, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#3 Příspěvek od DKL »

Co si pamatuju tak posuvový motorek se rozbíhá po vložení kazety.
A ve stereodekodéru bych nejdøív provìøil fólivé kondenzátory a taky trimr jestli s ním nìkdo (tøeba i èas) nehnul.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#4 Příspěvek od keemo »

ten motorek je krmeny sietovym napatim ako u starsich modelov?

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#5 Příspěvek od kovar »

Koukni do SM. Kdysi dávno jsem něco podobného řešil a byla v háji paměť na řídící desce.
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 63
Registrován: 18 bře 2005, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od VirtualMan »

Tak jsem se do toho ponořil trochu důkladněji a zjistil jsem následující:

1) Podle schématu by na to odpojení motorku měl být určený pérový svazek
SvK, umístěný na levé straně mechaniky a připojený přes konektor K10 na základní desku. (konektor motoru, modrá-, červená+, bílá pérový svazek, spínaný proti zemi.)
Nevím jak u jiných verzí s tou samou mechanikou, ale zde se na spouštění motoru ty logické obvody a paměť vůbec nepodílí, a spíná se to opravdu po vložení kazety, nahoře vlevo je vedle páčky co kontroluje vylomení okénka proti přepsání záznamu ještě jedna taková páčka, a ta je spřažená s tím pérovým svazkem.
Pérový svazek už byl po letech "bezkontaktní", takže jsem ho musel opatrně vyndat, ojet plátýnkem namočeným do sidolu a lehce nakonzervovat kontoxem.

2) U toho stereodekodéru to skutečně chtělo pohnout s trimrem. Tohle dělám velice nerad, tak se mi do toho nechtělo, ale zabralo to, a rádio už je ve stereu!

Díky! V.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“