Limiter

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

Limiter

#1 Příspěvek od Klob1 »

Zakoupil jsem zesilovač s reprobedny, bohužel.
Jenže mi pak prodejce po čase sdělil, že mohu při zapojení hudebních nástrojů přes mix odprásknout to. Reprobedny neobsahují limiter.
Proto mě napadlo, jak takový limiter se dá postavit? Kam jej pak zapojit přesněji.
Pár schémat jsem našel, ale zatím mnoho o tom nevím. Tak si říkám, že raději se tady obrátím na někoho, kdo má zkušenost a třeba nějaký už postavil jistě. Stačilo by mi nějaké schéma nebo odkaz, který limiter funguje někomu.
A třeba se tu někdo najde, kdo má zkušenost a třeba i něco poví, co a jak.
Pokud je k tomu potřebné nějaké info ohledně zesilovače a těch beden, tak písnu.
Děkuji.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Pohledej spíš na audioweb.cz

Tohle je schéma z německé Corony, prý dobré.
Obrázek
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

To schéma není limiter ani limitor, to je elektronická pojistka odpojující reproduktory při překročení určité amplitudy signálu na výstupu zesilovače.

Vzhledem k tomu, že neuvádíš, co máš za bedny, zesilovač ani mix, by ti tu stejně nikdo neporadil nic, co by mělo nějaký výrazný efekt.
Bedny můžeš totiž zničit i limitorem blbě nastaveným.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

A na druhou stranu dobře navržená a udělaná sestava by se naměla dát "odprásknout" ani bez limiteru.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Kdybys napsal, že jde o zesilovač Ibiza Amp 1000 a bedny Auna PW 2222, tak už jsi věděl, že když zesilovač zapneš až po připojení beden, a bedny odpojíš až chvilku po vypnutí zesilovače, žádnou pojistku ani limiter nepotřebuješ.
A, jestli výrobce nekecá o účinnosti, naděláš s nimi kraválu až haňba, aniž bys někdy musel ze zesilovače tahat plný výkon.

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#6 Příspěvek od Bastlfanda »

Už z tý první věty se těžko určuje, co to vlastně Klob1 koupil a proč (bohužel...) nebo za jakým účelem/pro jakej nástroj, takže tady asi těžko/zbytečný radit ...
Nehledě na to, že i sebekvalitnější limiter více či méně znehodnocuje původní signál a má fungovat jako taková "nouzová brzda" a zasahovat pokud možno nejlépe vůbec (popř. v hodně dynamickym rozsahu po co nejkratší okamžiky) :wink:

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#7 Příspěvek od Klob1 »

No právě, že jsem si také myslel, že to bude mnohem hlasitější, nežli má kolega slabých na 100W. jeho to je mnohem výkonější o proti mixu a klávesám. na jeho máme tak hlasitost všeho max. třičtvrtě. To moje je naplno bvšechno,aby to vůbec troch hrálo v pohé místnosti. Samozřejmě záleží na prostředí, kde to je. Ale v porovnání s jeho na stejném místě, to je jiné a slabé. Kdyby v Yamaze měli obě aktivky a neprodali obě apk měli stejně jen jednu, tak tam ta hrála dost pěkně na poloviční zesílení mixu a kláves. jenže tupci stále mají jen jednu bednu. A nejsou tu druhou schopni mít ani na objednání. tak jsem koupil to, co mám.

Děkuji

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

A není to jen tím, že ten zesilovač nestačí ty zdroje signálu na větší hlasitost vybudit? Co když jedeš jen na 10W výkonu?

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#9 Příspěvek od Klob1 »

Tak to nevím,ale jak to poznám, že jen 10W? Zesilovač je naplno a vše, jen jedna strana vždy zesilovače udělá, že začne chrastit středový reproduktor. Když jsem přehodil strany, tak to dělalo na druhé.(Reprobedna pravá za levou). Někdy to nechrastí a někdy ano.

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#10 Příspěvek od Klob1 »

On původně prodejce, dává slabší zesilovače k těmto reprobenám a prý to stačí.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“