N-FET se spínacím napětím 1-2V

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

N-FET se spínacím napětím 1-2V

#1 Příspěvek od Milan »

Delší dobu namátkově hledám k katalozích nějaký n kanál xyz FET ,který by spínal tak při Ugs 1-2V / Ids 2A, do 100V,tak + - 75W, TO 220 ,zatím bez úspěchu.Existuje něco takového ? Díky za případný tip.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#2 Příspěvek od danhard »

Neexistuje.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Můžeš to vyřešit tak, že přidáš step-up měnič, který jede už od 1V (např. NCP1410), a tím napětím pak budeš ovládat FET.

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od WLAB »

Fromulace aby FET "spinal" pri nejakem Ugs mi vzdy prisla pri pohledu na jeho chrakteristiku takova zvlastni....
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#5 Příspěvek od Milan »

Díky za info. To WLAB - já si to vztahuji k těm zadaným 2A a pak je to snad docela srozumitelné,co se od toho čeká, stačí se podívat na graf Ids=f ( Ugs ) při nějakém Uds.

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od WLAB »

Nevim, co je Ids, snad tedy Id.
A zrovna z te prevodni charakteristiky "Ids=f ( Ugs )" je videt, ze nic, co by se dalo nazvat sepnutim nenastava..... Lze treba najit takove Ugs, pri kterem bude proud Id = 2A pri Uds treba 0,5V blby bude, kdyz treba pri Uds 10V bude ten proud taky 2A, tomu uz bych treba "sepnuty tranzistor" uplne nerikal.

Jasne, da se odhadnout, co se asi pozaduje, jen jsem se pozastavil nad tou formulaci.... :)
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Co "TTL fety", ty spínaj okolo 2 V.
Jirka

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#8 Příspěvek od danhard »

Pánové, místo těch keců dejte konkrétní typ, který se chová podle těch požadavků, pak se můžem o něčem bavit.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Existují speciální optrony s vazbou led/fotočlánek , jako příklad uvedu třeba http://cz.farnell.com/toshiba/tlp190b-u ... dp/1684602
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#10 Příspěvek od serviceman »

IRL540 v gem, pokud se můžeš dostat s Ugs malinko nad 2V.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#11 Příspěvek od danhard »

Ony jsou všechny ty logické fety malinko nad 2V :), mezi 1-2V je threshold napětí, čili tam kde se to začne otvírat, s přihmouřením oka to slušně otevře 3V zaručené z 3V3 HCMOS logiky a plné otevření až 5V HCMOS logika -
• RDS(on) Specified at VGS = 4 V and 5 V

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#12 Příspěvek od Milan »

Díky,poslední dva tipy jsou zajímavé,objednám si pár těch hexfetů a zkusím poměřit/vybrat. Ten fotočlánek musím nastudovat,jde také o rychlost - sakryš,abych zase terminologií nenabudil WLABa :D ,kdysi jsem u zkoušky takhle nabudil nějakého prof.Kalendovského,když jsem si v přípravě na str.1 označil šumové napětí Uš a o deset stran dále Ušum - myslel jsem , že ho trefí šlak :D .

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#13 Příspěvek od serviceman »

Milane, kdybys byl méně pythický a sdělil nám víc o tom, co děláš, mohli bychom ti asi poradit fundovaněji.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#14 Příspěvek od Milan »

Myšlenkové pochody nudícího se slaboproudaře v.v. těžko pochopíš.Začalo to tím,že jsem dostal dvě bezp.trafa se dvěma vinutími 220/220V/200VA a 220/24/100VA - ještě nechápeš ? Jedno s jištěním používám jako oddělovací na všelijaké ty Rytmusy a Talismany (žena by jen ze svého důchodu dlouho nevydržela) a druhé se válelo v dílně
až do nakoupení cca 25 starých rádií v létě t.r. a problémům se zkoušením elektronek. Takže výsledkem by mělo být měřidlo a renegerační zahořovadlo na elektronky + kloudný zdroj tak do 30V/2A a 60V/0,5A - máme také všelijaké ty U...a P.. elektronky a je třeba je něčím žhavit .Takže vymýšlím řešení,měření a ochrany,aby to při první vadné elektronce nešlo do kytek. U zdrojů pro A a G2 jsem se také inspiroval tady u superšéfa s jeho zdrojem s TL431 pracujícím do odděl. vn tranzistoru,než jsem zjistil.že regulace je silně hyperbolická v závislosti
na natočení potenc. ,což se dá řešit odporem z běžce na zem a to zase ruší zamezení skoku napětí při ztrátě kontaktu potenc ,a zahodil to.Chce to měnit referenční napětí. No a tak jsem se postupně dostal k těm tranzistorům ,úbytkům na nich,chladičům,buzení versus ztráty atd.. A co bych také v zimě dělal,že :D ?

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#15 Příspěvek od serviceman »

Vzal jsi to zeširoka, nicméně mi z toho stále není jasné proč Ugs<2V.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Odpovědět

Zpět na „Součástky“