Test rozsahu reproduktoru

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jarmilerik
Příspěvky: 163
Registrován: 08 zář 2009, 02:00

Test rozsahu reproduktoru

#1 Příspěvek od jarmilerik »

Dobrý den,
řeším problém, jak v amatérských podmínkách změřit (alespoň přibližně) rozsah reproduktoru.
Válí se mi doma spousta tesláckých a jiných asijských výrobků. U těch Tesel by možná šel dohledat na internetu nějaký popis, to však neřeší můj problém.
Vyrábím různá udělátka typu myši, kuno a jiných plašů na frekvenci cca 25kHz.
Napadlo mne, že bych mohl zužitkovat tyhle reproduktory.
Jelikož se jedná o frekvenci pro běžného lidského jedince neslyšitelnou, to jestli ji je reproduktor schopen zvládnout musím nějak změřit.
Opakuji, nepotřebuji měřit nějaké charakteristiky a podobné věci. Jde jen o to, že když do něj pustím 25kHz, jestli z něj ještě něco "vyleze"
Zkusil bych ho připojit ke generátoru frekvence a zvuk bych snímal dejme tomu mobilem s androidem, kde bych nainstaloval vhodnou aplikaci (ještě nevím jakou), která by byla schopna zvuk z mikrofonu telefonu zpracovat.
Myslíte, že by to takto mohlo fungovat. Anebo jsou mé úvahy scestné ?

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od rezis »

Mikrofon v telefonu a 25kHz je myslím poněkud nereálné....
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

jarmilerik píše:Anebo jsou mé úvahy scestné ?
jsou . . .

pořiď si utrazvukový měnič . . .
http://www.tme.eu/cz/details/sens-tr251 ... -tr2516r2/#
http://www.tme.eu/cz/details/sens-c4016 ... 016l8a402/#
http://www.tme.eu/cz/details/bpu-1640to ... 640ioah12/#

. . . místo mikrofonu(ten tak vysoko nefunguje) a měř na něm NF miliVoltmetrem napětí . . .

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Thales »

Za prvé klasický reproduktor se k tomuto účelu nehodí. Jednak spousta výškáčů (ne všechny) má na této frekvenci již značný pokles jak citlivosti tak celkového akustického výkonu (pokud tam z nich vůbec něco leze), jednak jsou tam velmi směrové (vyzařovaný úhel je velmi úzký - vyzařují prakticky jen v ose) a jejich zatížitelnost trvalým sinusovým signálem na těchto kmitiočtech je tak kolem 1W, když budeme hodně optimističtí tak možná i dva ale ruku do ohně za to fakt nedám. Dalo by se to vylepšit signálem přerušovaným, ale proč se tím zabývat když ultrazvukové měniče jsou na to specializované a poskytují všeobecně lepší výsledky.
To že se dle mého soukromého názoru jedná o týrání zvířat (protože nikdy tím nezasáhneš jen kuny a myši ale všechno živé v okolí) je pak další věc.

Uživatelský avatar
jarmilerik
Příspěvky: 163
Registrován: 08 zář 2009, 02:00

#5 Příspěvek od jarmilerik »

Nerad bych, aby diskuze sklouzla někam mimo techniku. Já mám také kuny lesní rád, ale v jejich přirozeném prostředí. To že někdo bude mít na půdě plašič, dává přeci tomuto zvířeti možnost volby, jestli tam bude anebo ne.
Lidé, kteří zažili ve dvě ráno kuní orgie pár metrů od hlavy (v prostorách střech), by jistě mohli vyprávět, kolik nocí probděli. Toto bych tu skutečně nechtěl řešit.

Nyní, když se dívám na charakteristiky elektretových mikrofonů, tak musím dát za pravdu, že většina mívá rozsah tak do 20kHz (v případě těch lepších kousků). A zcela jistě nebudou výrobci telefonů cpát do telefonu kvalitní mikrofon, když vzorek hovorového spektra, který jde éterem je cca 300 - 3400kHz.

Ten ultrazvukový měnič by mohl fungovat. Máte s tím někdo praktickou zkušenost?

A ještě bych se vrátil k těm reproduktorům. Je mi jasné, že tam nedám středotón anebo basák. Ale jistě se by se pár repráčků našlo, co by jakž takž vyhovovalo. Prošlo mi rukama již několik komerčních výrobků (plašičů) a musím konstatovat, že minimálně v padesáti procentech byly osazeny reproduktory různých konstrukcí. Přitom, dle vyjádření majitelů těchto výrobků fungovaly - dle jejich zkušeností.
Ale je to pouze subjektivní názor, bez podložení měřením.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#6 Příspěvek od serviceman »

Reproduktor PT1-1010 do 40kHz, piezo, 600Ω.

Obrázek
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#7 Příspěvek od impedance »

zajímalo by mě co na to řekou psy a ostatní domácí "havěť". 25KHz ještě slyší ne?

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Thales »

Ale jistě že jsou repráky které to vyzáří, ale v dosti úzkém úhlu. Už jsem to psal.

Ano - psi, kočky, králíci atd to vše slyší a je to pro ně maximálně nepříjemné. Asi tak stejně jako kdyby někdo člověku pustil do sluchátek 2KHz na max.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#9 Příspěvek od ZVUK2000 »

A co potom ve všech občanských novostavbách? Kde běží nonstpo Nouzový-zvukový systém kterým prochází kontrolní signál 20kHz? Nic, funguje a nikdo si nestěžuje.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#10 Příspěvek od ZVUK2000 »

A co potom ve všech občanských novostavbách? Kde běží nonstpo Nouzový-zvukový systém kterým prochází kontrolní signál 20kHz? Nic, funguje a nikdo si nestěžuje.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#11 Příspěvek od serviceman »

To jen velmi slabý signál pro kontrolu linky včetně reproduktorů. O nějaké vyzáření nejde.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#12 Příspěvek od ZVUK2000 »

Může to být i 5% 100V výkonu zesilovače. A při použití tlakových reproduktorů?

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#13 Příspěvek od Otkundes »

Zkrátka, berme v úvahu, že běžné reproduktory pro reprodukci zvuku, jsou svými parametry navrženy pro uši člověka. Pokud budeme chtít dělat rámus na kmitočtech odlišných, musí být použit jiný měnič, než ten vykuchaný ze staré audiotechniky, i kdybychom jich měli doma k dispozici třeba vagón.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#14 Příspěvek od konosuke »

Plašič zvěře...postavíš si od Flajzara, 16 - 27 kHz:
http://www.flajzar.cz/lapace-hmyzu-a-pl ... skopem.htm
Jestli účinkuje na kunu lesní to nevím.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
cputakt
Příspěvky: 1234
Registrován: 01 lis 2005, 01:00
Bydliště: Karvínsko
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od cputakt »

Kdysi jsem měl v telefonu nahrávky různých frekvencí a zkoušeli jsme kdo který kmitočet uslyší vzhledem k věku.Mi starší přes 30let jsem s bídou slyšli 15 Khz ale když jsem pustil tuším 18 Khz což jsem já neslyšel a myslel jsem že to nepřehraje reproduktor telefonu začala na mě křičet dcera ať to vypnu že to strašně piští takže pozor na děti.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“